Cildi Gençleştiren Bitkiler Nelerdir?

Etrafınızda, pek de özen göstermediği halde cildi oldukça genç görünen kişiler olabilir. Genetik açıdan şanslı olan bu kişilerden biri değilseniz cildiniz için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekir. İyi bakmadığınız takdirde cildiniz yaşlanmanın etkilerini acımasız bir şekilde ortaya koyabilir. Cildin yaşlanmasını geciktirmek, cildi gençleştirmek ve yaşınızı olduğundan daha çok göstermesini engellemek için doğanın sunduğu bazı şifalı bitkilerden yararlanabilirsiniz.

Yaş aldıkça cildimiz esnekliğini kaybeder, kolajen üretimi düşer, ölü hücrelerin yenilenme süreci yavaşlar. Böylelikle ciltte sarkma ya da kırışıklıkların ortaya çıkması gibi sonuçlar görülür. Piyasaya sürülen kozmetikler bu süreci yavaşlatacağını ve hatta geriye döndüreceğini iddia etse de, cilt bakımı için sadece yüzünüze krem sürmek yeterli değildir. Dengeli beslenme, düzenli egzersiz, düzenli uyku, bol su içme, sigara, kafein ve alkolden uzak durma gibi, yaşam biçiminize dair çeşitli değişikliklere ihtiyacınız olabilir.

Sağlıklı yaşam kurallarına uymaya özen göstermeye başlamanızın ardından yüzünüzü doğaya çevirip cildiniz için faydalanabileceğiniz, cildi gençleştiren bitkiler hangileri olabilir yakından bakalım.

Gotu Kola

Gotu kolanın bilim dünyasındaki adı ‘Centella asiatica’dır. Bu bitkiye dair Asya’da güzel bir söz vardır: ‘Günde iki yaprak yaşlılığı uzak tutar.’ Bir bitki bu şekilde ünlendiyse daha genç görünmek için faydalı olabileceğini düşünmek boşuna değil demektir.

Gotu kola cilt hücrelerinin çabuk yenilenmesine yardımcı olur. Bu bitkide bulunan triterpenoidler adlı bileşikler cildi güçlendirir, kan akışını hızlandırır ve bu şekilde hücre yenilenmesine yardımcı olur. Cilt daha pürüzsüz ve genç görünür. Triterpenoidlerin kolajen üretimini arttırdığı, cilde esneklik kazandırdığı ve vücudun kendini iyileştirme sürecine de katkıda bulunduğu bilinmektedir.

Cildinize güzellik katmak için gotu kola kapsüllerini ya da gotu kola içeren cilt serumlarını kullanabilirsiniz. Ürünlerin kalitesinden ve nasıl kullanılacağından emin olun. İlaç kullananlar, hamileler, bebek emzirenler ya da kronik bir rahatsızlığı bulunanlar bitkisel kapsülleri doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Karakafes Otu

Karakafes otunun adını pek sık duymuyor olabilirsiniz ancak bitkinin şifalı özellikleri Eski Yunan ve Roma döneminden beri konuşulmaktadır. Cildiniz için karakafes otuna başvurduğunuzda bitki, cildin yenilenmesine, nem oranının dengelenmesine, daha genç, daha yumuşak görünmesine ve böylelikle yaşlanmanın cilt üzerindeki tüm etkilerine karşı savaşmasına yardımcı olacaktır.

Karakafes otundaki etkin maddeler müsilaj ve allantoin bitkinin cilt üzerindeki etkilerinde belirleyicidir. Ciltteki kırışıklıkların gözle görülür biçimde azalmasında yardımcı olur.

Bitkinin yararını görmek için karakafes otu yağını veya karakafes otu içeren hazır cilt bakım yağlarını kullanabilirsiniz.

Aloe Vera

Kleopatra’nın cildini daha parlak göstermek için aloe vera yapraklarının jelinden faydalandığı söylentiden ibaret olmasa gerek. Bugün aloe vera pek çok cilt bakım ürününün temelini oluşturmaktadır. Şampuanlarından nemlendiriciye kadar çoğu güzellik ve bakım ürünü aloe vera mucizesinden faydalanmaktadır.

Aloe vera özellikle güneş yanıkları için sıkça önerilen, ciltteki yaraları iyileştirdiği bilinen bir bitkidir. Bir aloe vera bitkisinin yapraklarından birini kırdığınızda içinden çıkan jel cilt için doğal bir ilaç niteliğindedir.

Aloe vera ciltteki ölü hücrelerin çabuk şekilde atılmasını, cildin kendini çabuk şekilde yenilenmesini, cildin nemlenmesini ve tahriş olmuş ciltlerin iyileşmesini sağlar.

Piyasada çok kolay bir şekilde bulacağınız aloe vera katkılı cilt ürünlerinden ya da doğal aloe vera jelinden faydalanabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Ekstresi

Cilt bakımı söz konusu olduğunda cilde esnekliğini kazandırıp pürüzsüz olmasını sağlayacak başlıca bitkisel reçetelerden biri de üzüm çekirdeği ekstresidir. Kırışıklıkların ve ince çizgilerin ortaya çıkmasının baş sorumlularından serbest radikallere karşı son derece etkili bir destektir. Örneğin güneş yanıklarına karşı üzüm çekirdeği ekstresi E vitamininden bile daha etkilidir.

Üzüm çekirdekleri, proantosiyanidinler benzeri pek çok etkili antioksidanları içerir. Bu antioksidanlar ciltteki hasarın giderilmesinde oldukça yardımcıdır. Üzüm çekirdeği yağı cilt tarafından çabucak emilir ve içerdiği belseyici maddeler etkisini hemen gösterir. Cildin kolajen üretimi cildinizin genç görünmesinde oldukça önemlidir. Üzüm çekirdeği yağı cildin derinlerine nüfuz ederek kolajen üretimini arttırır. Kolajen gibi cilt için önemli proteinlerin üretimini azaltan enzimleri durdurur.

Lavanta

Lavanta daha çok zihni rahatlatan etkisiyle öne çıkar ama aslında cilt için de son derece önemli etkiler olabilecek bir bitkidir. Lavanta özlü pek çok güzellik ve bakım ürününün etrafınızı sarmış olması tesadüf değildir.

Lavanta linalool adlı bir bileşik içerir. Bu madde cilt dokularının hasar görmesini engeller, cildi sıkılaştırır ve kırışıklıkları önler. Bitki bu kadarla da kalmaz ve cilt hücrelerinin yenilenme sürecini hızlandırır.

yaraları iyileştirmek, akne, egzama gibi cilt sorunlarıyla baş etmek için lavanta sıkça önerilir. İltihap giderici, ciltteki zararlı maddeleri temizleyen, cildi rahatlatan, antiseptik özellikteki bitki cildi gençleştirmek adına ideal malzemelerden biridir. Lavanta yağı ile cilt bakımı yaparak tüm bu özelliklerden faydalanmanız mümkün.

Papatya

Papatya mucize bitkilerden biridir. Papatyanın sağlık üzerindeki faydaları konu cilt olduğunda da azalmaz. papatyada bulunan alfa-bisabolol adlı madde cildin tahriş olmasını engeller, iltihabı önler. Cildin iyileşme sürecini hızlandıran bitki çizgilerin de önüne geçer. Bir fincan ılıtılmış papatya çayını cildiniz için bir tonik olarak kullanabilir ve böylece cildinizin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

Papatya alerjik etkisi neredeyse yok denecek kadar az olan bir bitkidir. Özellikle hassas ciltten yakınanlar, diğer bitkilere kıyasla papatyayı daha güvenli bir şekilde kullanabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz