Cildimizin Parlaması İçin Ne Yapmalıyız?

cildi parlatma

Parlak bir cilt güzelliğin yanı sıra sağlığın göstergesidir. Nasıl solgun bir cilt, yorgunluğun, hastalığın, bakımsızlığın bir sonucu olarak algılanıyorsa parlak bir cilt güzelliğin, dengeli beslenmenin, bakımlı olmanın bir işareti sayılabilir. Hava kirliliği, vitamin ve mineral bakımından yetersiz beslenme, yeterince su içmeme, sigara, kahve ve alkol gibi alışkanlıklar cildin parlaklığının azalmasına yol açabilir. Cilde parlaklık veren, en azından verdiği söylenen kozmetik bakım ürünlerini deneyebilirsiniz. Ancak kalıcı bir çözüm için beslenmenizi ve bazı alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekiyor.

Daha Parlak Bir Cilt İçin Öneriler

Öncelikle içtiğiniz su miktarının cilt sağlığınız ve cildinizin nasıl göründüğü konusunda çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Vücudumda su eksilmeye başladığında cildiniz kurur ve kırışıklık gibi yaşlanmanın belirtileri hız kazanabilir. Cildin elastikiyetini ve parlaklığını koruyabilmesi için öncelikle suya ihtiyacı vardır. Herkesin su ihtiyacı farklı olabilir ancak uzmanlar genel olarak günde 8 büyük su bardağı su içmenin yeterli olabileceğini belirtiyorlar.

Cildinizi temiz tutmalı ve düzenli olarak ölü cilt hücrelerini temizlemelisiniz. Her ikisi içinde hafif peeling etkili yüz yıkama kremlerinden kullanabilirsiniz. Bu tip peeling etkili yüz yıkama ürünleri pek çok markette bulunabilir. Ölü cilt tabakasını temizlemek için bal ve şekerle hazırlayabileceğiniz doğal maskede etkili bir çözüm olabilir. 2 yemek kaşığı balla 3-4 çay kaşığı şekeri karıştırıp dairesel hareketlerle masaj yaparak yüzünüze sürün. Daha sonra bol ılık suyla durulayıp nemlendirici kullanabilirsiniz.

Az miktarda güneş, ihtiyacınız olan D vitamini için gereklidir ancak 10-15 dakikadan fazla güneşte kalmak cildinize zarar verebilir. Daha parlak bir cilt istiyorsanız her zaman güneşten korunmalısınız. Koruyucu faktörlü güneş kreminin etkili olabilmesi için dışarı çıkmadan 15-20 dakika önce sürülmesi öneriliyor. Ayrıca yüzünüzü gölgede tutan bir şapka ve güneş gözlüğü cildi güneşten korumak için verilen diğer öneriler arasında. Hava bulutlu diye güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin çünkü hava bulutluda olsa güneşin zararlı ışınları cildinize zarar verebilir.

Biriken yağın ve kirin gözenekleri tıkamaması için gün içinde yüzünüzü düzenli olarak yıkayın. Yıkadıktan 10 dakika sonra cildin yumuşaklığını koruması için nemlendirici sürün.

Cildinize parlaklık vermek için doğal maskelerden yardım alabilirsiniz. 1 büyük ezikmiş muzla 1 yemek kaşığı balı karıştırarak yüzünüze eşit miktarda sürün ve 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın. Bunun dışında yumurta maskesi ve yoğurt maskesi de cilde parlaklık veren doğal maskeler arasındadır.

Yeterince dinlenmezseniz ve düzenli beslenmezseniz cildinizin parlak ve sağlıklı olmasını beklemeyin. Çünkü bu ikisinin yarattığı olumsuz etkiler ilk olarak yüzünüzde görülecektir. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir beslenme programı oluşturun ve buna sadık kalın. Uykunuzu almaya çalışın ve her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmayı alışkanlık haline getirin.

Son olarak sadece daha parlak bir cilt için değil genel sağlığınız içinde oldukça önemli olan zararlı alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız. Sigara ve alkol cildin soluk görünmesinin ana nedenleri arasındadır. Kahve ve çay ise vücutta bulunan su miktarını azaltarak cildin kurumasına neden olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz