Cilt Tipine Göre Temizleme Nasıl Yapılır?

cilt tipine göre temizleme yapma

Kuru ciltler, yağlı ciltler, karmalar ve elbette cilt sorunu yaşayanlar… Ciltler ne kadar farklı olsa da en temel cilt bakım basamağı olan temizleme adımının önemi aynı şekilde geçerli. Peki cilt tipine göre temizleme nasıl olmalı? Hangi cilt tipinin cildini temizlerken nelere dikkat etmesi gerekli? Cilt tipinizi bilmek ve buna uygun cilt temizleme kurallarına uymak sağlıklı bir güzellik için oldukça önemli. Farklı cilt tipleri için farklı temizleme önerileri ile karşınızdayız.

Kuru Ciltlere Özel Temizleme Önerileri

Eğer kuru cilt tipine sahip biriyseniz cildinizi temizleme sırasında nemini kaybetmemesini sağlamanız oldukça önemli. Bu nedenle yağsız sütten bir miktar döktüğünüz pamuğu alın ve yüzünüzdeki kirleri nazikçe temizleyin. Yıkamadan önce 15 dakika beklediğiniz cildinize önce ılık suya batırılmış pamukla, sonra bol suyla temizleme uygulayın.

Yağlı Ciltlere Özel Temizleme Önerileri

Yağlı bir cilt yapısına sahipseniz cildinizdeki fazla yağlardan da temizlenmeniz, gündelik kirlerden temizlenmeniz kadar önemli. Bunun için günde iki defa cildinizi temizlemeniz öneriliyor. İdeal bir cilt temizliği için ise bir kap su içine bir avuç papatyayı ellerinizle ufalayarak işe başlayın. 5 dakika sonra bu suyu süzün ve yumuşak bir havluyu bu suya batırıp yüzünüzü silin. Cildinizi iyice temizledikten sonra gül suyu ile pamuk yardımıyla silin ve yüzünüzü yıkamayı unutmayın.

Normal Ciltlere Özel Temizleme Önerileri

Cilt tipiniz eğer yağ ya da kuruluk gibi bir soruna meyilli değilse genel olarak dengeyi korumaya yönelik ürünler kullanmalısınız. Bunun için avucunuza bolca üzüm alın ve bir kap içine suyunu iyice sıkın. Cildinizi bu meye suyu ile iyice temizleyin ve 15 dakika boyunca yıkamadan bekleyin. Sonrasında durulayacağınız cildiniz için doğal tonik olarak kullanabileceğiniz bir diğer ürün ise içerisine 10 damla gliserin damlatılmış 300 ml. yağmur suyu olabilir.

Cilt tipiniz ne olursa olsun temizleme işleminin değişmez bir cilt bakım kuralı olduğunu unutmamalı, tercih ettiğiniz ürün ya da işlem ne olursa olsun bol su ile durulamayla sonlandırılması gerektiğini unutmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz