Çocuğunuzla Kaliteli Vakit Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Çocuğunuzla kaç saat geçirdiğiniz değil, ne kadar kaliteli vakit geçirdiğiniz önemlidir. Bu nedenle size küçük meleğinizle evde oynayabileceğiniz, kaliteli vakit geçirebileceğiniz oyunları sıralıyoruz.

Temalı Çalışmalar

Çocuğunuzun yaşına ve ilgi alanına göre bir tema belirleyin. Örneğin hayvan, renk ya da mevsim temalarından birini seçebilirsiniz. Önce temanızla ilgili resim çalışması yapın. Mevsim temasını seçtiyseniz, yüzen bir çocuk ya da bir kardan adam resmi çizebilir ve çocuğunuza bu resmin hangi mevsime ait olduğunu sorabilirsiniz. Daha sonra hareketlerinizle ona bir mevsimi anlatmaya çalışın, örneğin şemsiye tutuyor gibi ya da dondurma yiyor gibi yapabilir ve yine mevsimi tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

Kampçılık

Evde kamp kurun! Bunun için ilk yapmanız gereken iskemleleri karşılıklı dizmek, Üzerlerine büyükçe bir battaniye örtüp çadırınızı oluşturmak. Daha sonra fener, matara ve atıştırmalıklarınızı ve tabii kampta size eşlik edecek pelüş oyuncaklarınızı da alıp maceraya başlayabilirsiniz.

Gösteri Zamanı

Kendinize parmak kuklalar hazırlayın ve gösterinizi sunun! Kuklaları hazırlamak için evdeki eski çorap, kurdele, ip, boncuk, düğme gibi malzemelerden yararlanabilirsiniz.

Okuma Zamanı

Kahvenizi alıp battaniyeye sarınarak kitap okumak kış günlerinin en keyifli saatleri! Bu keyfi yaşamak için çocuğunuzun uyumasını beklemenize gerek yok. Onun sütünü, kendi kahvenizi hazırlayın; bol resimli, eğlenceli, hikâyeli kitabınızı seçin, perdeleri açıp pencerenin yanındaki koltukta yerinizi alın.

Kutu Oyunları

Jenga, Pictureka, Çılgın Çubuklar, Bil Bakalım Kim?, Tombik Aşçı, Süper Doktor, Süper Tamirci, Tabu Junior gibi oyunlar sayesinde birlikte çok eğlenebilirsiniz.

Kes, Yapıştır, Boya

Kâğıt katlama, kesme, boyama, yapıştırma gibi etkinlikler yapın. Evinizin duvarına asacağınız küçük bir panoda onun eserlerini sergileyerek bu konudaki motivasyonunu arttırmayı da unutmayın! Neler mi yapabilirsiniz?

Kumbara: Kartondan silindir şeklinde bir kutu yapın ve üzerini renkli yapışkanlar veya dergilerden keseceğiniz figürler ile süsleyin. Makasla paraları atmak için bir delik açmayı da unutmayın. Kartondan kumbaranız hazır!

Maske: Kâğıt, karton, plastik tabak gibi malzemelerden maske yapabilirsiniz, örümcek Adam’a ya da sevimli bir file ne dersiniz?

Taç: Kartondan kızınızın bayılacağı bir prenses tacı yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan pembe renkli bir karton, makas ve yapıştırıcı… Tacınızı süslemek içinse simli kalemlerden, renkli pelüşlerden ve parıltılı pullardan yardım alabilirsiniz.

Kitap ayracı: Keçe ya da kartonu kesip üzerini dilediğiniz gibi süsleyerek özel bir kitap ayracı hazırlayabilirsiniz.

Nostaljik Oyunlar

Çocukluğunuzda oynadığınız oyunların birçoğunu çocuğunuz bilmiyor olmalı. Körebe, köşe kapmaca, tilki tilki saatin kaç, beş taş gibi oyunları ona öğretin. Böylece hem keyifli vakit geçirmiş hem de zamanda kışa bir yolculuğa çıkmış olacaksınız.

Mutfakta Biri Var

Mutfaktaki işinizi yaparken onu televizyonla baş başa bırakmayın sakın. Çünkü mutfak birlikte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz yerlerin başında geliyor! Emin olun yardımcınız olmak çok hoşuna gidecek. Neler mi yapabilir? Kurabiyeleri şekillendirmek, portakal suyunu sıkmak, bezelye ayıklamak, zeytin, salatalık gibi malzemelerle salatayı süslemek ve hamur yoğurmak tam ona göre!

Müzik Ruhun Gıdasıdır

Dans etmek hem enerjisini boşaltmak hem de birlikte eğlenmek için güzel bir yol. Ama birlikte müzik dinleyip dans etmenin dışında yapabilecekleriniz de var!

Müzik aletlerinizi kendiniz yapın: Çocuğunuzun ritim duygusunun gelişmesi için basit müzik aletleri oluşturabilirsiniz. Bir kutunun içine koyacağınız makarnalar bile bunun için yeterli! Ya da dilerseniz iki plastik tabağın arasına mercimek veya nohut koyabilir daha sonra tabakları kenarlarından yapıştırarak veya zımbalayarak bir tef yapabilirsiniz.

Dinleyin ve ezberleyin: Birlikte kısa sözlü ve hareketti şarkılar dinleyin ve ezberleyin.

İngilizce şarkılar: Bilgisayar ve müzik! Çocukların en sevdiği bu ikiliyi bir araya getirin ve arama motorundan İngilizce şarkılar bularak dinleyin. Bunları deneyebilirsiniz:

(Müzikleri dinlemek için yazının üstüne tıklayın, yeni pencerede açılacaktır.)

Suyla Eğlenin

Suyla oynamak için yaz mevsimini beklemenize gerek yok. Bir kaba ılık su doldurup plastik oyuncakları yıkamasına izin yerebilir, birlikte kâğıttan bir gemi yapıp yüzdürebilir veya nesneleri ağırlıklarına göre ayırıp “batacak mı, batmayacak mı?” oyunu oynayabilirsiniz.

Sayısal Zeka

Sayıları öğrenmesi konusunda ona destek olun!

  • Pencerenin önüne oturun ve sokaktan geçen arabaları sayın.
  • Yemek yemeden önce ‘masaya kaç tabak koymalıyız? gibi sorular sorun.
  • Bolca kuş, çiçek, ağaç, bulut ve kelebeğin olduğu bir resim çizerek, resimde hangisinden kaç tane olduğunu ona sorun.
  • Kuru üzüm gibi atıştırmalıkları yerken tabakta kaç tane olduğunu sayın, ondan da yediklerinin sayısını saymasını isteyin.
  • Annenize telefon mu açacaksınız? Numarayı bir kâğıda yazın ve çocuğunuzdan o sayılara basarak numarayı çevirmesini isteyin.
  • Boş ayakkabı kutularının içine minik toplar koyun ve hangi kutuda kaç tane top olduğunu saymasını isteyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz