Çocuk Danışmanlığı

çocuk danışmanlığı

Geleceğin büyükleri olarak görülen çocukların psikolojik gelişimlerinin çok küçük yaşlardan itibaren dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Çünkü bilindiği üzere çocukların ruhsal gelişimleri, doğumlarının ilk beş yılında oluşmaya başlamaktadır. İlk beş yıl ne kadar doğru şekilde geçmişse, çocuğun ileri ki dönemlerdeki ruhsal gelişimi o kadar olumlu bir şekilde ilerlemeye devam edecektir.

Aile ve çocuk arasında oluşturulması gereken en doğru bağın oluşması için yapılması gereken bir hizmettir. Bazı çocukların bebeklik döneminden kaynaklanan çeşitli sorunlardan oluşan temeller yüzünden anne babaları ile çeşitli sorunları olabilmektedir. Bu sorunların ufak yaşlarda çözülememesi durumunda çocukların büyümesi ile birlikte sorunlar da aynı şekilde büyüyecek ve çocuk ile aile arasında büyük bir uçurum meydana gelecektir.

Çocuk Terapistinin Görevleri

Çocuk terapistlerinin en büyük görevlerinden bir tanesi, danışmanlığını yaptığı çocuklar ile aralarında güçlü bir bağ kurarak çocukların iletişim sorunlarını çözmeye çalışmaktır. Özellikle çocukların diğer çocuklarla ve aile bireyleri ile olan iletişimleri, onların gelecek yıllardaki kişiliklerini belirlemektedir. Bundan dolayı da çocukların çok küçük yaşlardan dış dünya ile olan ilişkilerinin incelenmesi gerekir.

Sosyallikten hoşlanmayan çocuklar belirli bir süre sonrasında gittikçe içe dönük olarak yaşamaya başlarlar. Bu da pek çok soruna davetiye çıkarmaktadır. Çocuk danışmanlığı ile birlikte düzenli çalışmalar ile çocukların bu durumdan kurtulmasına yardımcı olmak amaçlanır.

Bebeklikten çocukluğu geçiş esnasında kimi çocuklarda çeşitli sorunlar oluşmaya başlar. Örneğin konuşmada gecikme ve öğrenmede gecikmeler. Bu sorunların fark edildikleri anda tedavisine başlanması, sorunların büyümesi engelleyecektir. Çocuk danışmanlığı sayesinde bu sorunları yaşayan çocukların gelişiminin gerektiği ölçüde olması için nitelikli bir şekilde çalışmalar sürdürülmektedir.

Çocuk danışmanları yalnızca çocukların ruhsal değişimlerini takip etmekle kalmaz. Aynı zamanda ailelerin çocuklarına karşı olan ve çocukları olumsuzluğa sürükleyen tutumlarını da inceler ve ailelere çocuklarına doğru bir şekilde yaklaşmaları için gerekli bilgileri de verir. Böylelikle hem aileler çocuklarının ruhsal gelişimlerini engelleyecek şeyler yapmamış olur hem de çocukların da gelecekte yaşayacakları güzel ve sorunsuz günler için gerekli olan temeller çok ufak yaşlarda sağlamlaştırılmış olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz