Çocuklarda Kulak Enfeksiyonları ve Bitkisel Tedavisi

kulak enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonları, özellikle gündüz bakım evlerinde, küçük çocuklar arasında önemli bir problemdir. Hastaneler gibi, gündüz bakım merkezleri de antibiyotiğe dirençli bakterilerin gelişmesine neden olan yerlerdir ve bunlar hızla öğrenci toplulukları içinde yayılırlar.

Önemli sayıdaki çalışmalar kulak enfeksiyonları nedeni ile antibiyotikler, cerrahi müdahale ve farmasötik dekonjestanlar ile tedavi edilen çocukların, çocukluk çağları boyunca çok daha fazla sayıda kulak enfeksiyonlarına maruz kaldıklarını göstermiştir ve cerrahi müdahale durumlarında diğer çocuklara göre daha fazla duyma kaybına uğramaktadırlar.

Pek çok çalışma hiçbir müdahale görmeyen çocukların, hatta çok ciddi kulak enfeksiyonlarında bile, tıbbi müdahale gören çocuklara göre çok daha iyi durumda kalmayı başarırlar.

Kulak Enfeksiyonlarını Önleme

Burada çocukların sağlığını korumak ve kulak enfeksiyonlarını en aza indirmek için akılda tutulması gereken pek çok şey vardır:

Biberonla beslenen bebek ve küçük çocuklarda kulak enfeksiyonları meme emenlerden çok daha fazladır.

Biberonla beslenirken sırt üstü yatırılan bebek ve çocuklarda kulak enfeksiyonu gelişme riski çok daha yüksektir (süt bazen kulak kanalına kaçar). Onla kucağınızda başlarını vücutlarından yukarıda tutmak veya; eğer oturabiliyorlarsa, oturtarak içirmek en iyisidir.

Diyetlerindeki süt ürünleri kulak enfeksiyonları yaygınlığında önemli bir rol oynamaktadır.

Çocuklar bağışıklık sistemleri yapılanırken erken yaşam dönemlerinde pek çok ufak hastalığa maruz kalırlar. Pek çok durumda, bağışıklık sistemi kendini ayarlar ve hastalık geçer. Bu işlemin bir parçası olarak, gündüz bakımevlerinde bulunan çocuklar, evde kalan çocuklara göre çok daha fazla enfeksiyona maruz kalırlar.

Pek çok vakada, diyet ve bitkisel bakım çocukluk çağı kulak enfeksiyonlarının tedavisini sağlar.

Doğumdan hemen sonra emzirme, normal doğum, sık tensel temas ve bebeğin vücudunu anne vücudu bakterileri ile doldurma çocuk için güçlü bir bağışıklık sistemi yaratacak ve çocukluk çağı kulak hastalıklarını azaltacaktır.

Annesini emen bebekler için, eğer solunum anne üst yolları enfeksiyonlarını tedavi etmek için bitkisel ilaçlar alıyorsa, bunlar süt ile salgılanacaklar ve beyin sistemine geçeceklerdir. Çok küçükler için, bebek ve küçük çocukların pek çoğu onlara düşkün oldukları için gliseratlar veya tıbbi ballar çok yararlıdır.

Çocukluk Çağı Kulak Enfeksiyonlarının Tedavisi

Çocukluk çağı kulak enfeksiyonlarının pek çoğu bitkisel kulak yağı kullanılarak; bütün süt ürünleri kesilerek; bitkisel çaylar içerek; hastalık süresince bağışıklık çorbası içilerek; uygun bitkisel tentürler, ballar veya gliseratlar kullanarak; ve bitkisel buharlar kullanılarak tedavi edilebilir.

Çocuklar antibiyotiğe dirençli Haemophilus influenzae, Staphyiococcus aureus, Streptococcus pneumoniae ve Branhamella catarrhalis soylarının kulak enfeksiyonlarına karşı çok duyarlıdırlar. Yukarıdaki tedavi planı bu tür hastalıkların tedavisinde çok etkili bulunmuştur.

Kulak Enfeksiyonu İçin Yağ

 • 5 diş sarımsak,
 • 120 ml zeytin yağı,
 • 20 damla okaliptüs esansı yağı,
 • 15 damla greyfurt çekirdeği çözeltisi.

Hazırlanışı:

Sarımsağı ince ince doğrayın, zeytin yağı ile küçük bir kızartma kabına koyun ve bir gece ocağınızın en düşük ateşinde kızartın.

Bir bez ile yağı süzün ve iyice sıkın.

Sarımsak yağına okaliptüs esansı yağı ve greyfurt çekirdeği çözeltisini ilave edin ve iyice karıştırın.

Saklamak için kehribar rengi bir şişeye koyun.

Kullanım: Cam göz damlalığını sıcak suyun altında bir dakika tutun, iyice kurulayın ve şişeden yağı emin. Saatte bir veya gerekli sıklıkta her iki kulağa 2’şer damla damlatın.

Kulak Enfeksiyonu Tentür Karışımı

Bu tarifi gliserat veya tıbbi bal olarak da hazırlayabilirsiniz.

 • 30 ml zencefil tentürü,
 • 30 ml ekinaka tentürü,
 • 30 ml kırmızı kök tentürü,
 • 30 ml meyan tentürü.
 • Tentürleri bir şişede karıştırın ve iyice çalkalayın.

Kullanım: Belirtiler kaybolana kadar 68 kg vücut ağırlığı başına her saat başı 30 damla verin. En iyi meyve suları ile verilir.

Brigitte Mars’ın Kulak Enfeksiyonları İçin Bitkisel Çayı

 • 25 gr Mormon çayı (Ephedra nevadensis),
 • 25 gr kuşburnu,
 • 25 gr mürver çiçeği (Sambucus türleri),
 • 25 gr meyan kökü,
 • 25 gr nane yaprağı.

Hazırlanışı: 1 lt suda bütün bitkileri kabaca ezin. Kaynamak üzere olan suyu bitkilerin üzerine dökün ve içilecek sıcaklıkta soğuyana kadar demleyin. İçilecek sıcaklıktayken tüketin. Eğer istenirse bal ile tatlandırın.

Kullanım: İstenildiği kadar tüketilebilir. Mormon çayı kanamayı azaltır, kuşburnu hafif büzücü, iltihap giderici ve C vitamini açısından zengindir, mürver çiçeği hafif yatıştırıcıdır ve ateşi düşürür, meyan kökü iltihap giderici, tatlıdır ve virüs öldürücü ve de antibakteriyeldir ve nane ateşi düşürmeye, kanlanmayı azaltmaya yardımcı ve sakinleştiricidir. Ateşi düşürmeye yardımcı olmak için kedi nanesi ilave edilebilir.

Çocuklar için uygun dozları belirleme

Çocuklar erişkinlerden çok daha küçüktürler ve genellikle bitkilere çok daha hassastırlar. Çocuklar için bitkisel ilaçlar hazırlarken aşağıdaki genel yaklaşımlardan birini kullanarak doz ayarlaması yapılmalıdır:

Covvling Kuralı: Çocuğun bir sonraki yaş günündeki yaşı 24’e bölünür. 8 yaşına yaklaşan bir çocuk için, doz 8/24 olmalıdır, veya erişkin dozunun 1/3’ü.

Young Kuralı: Çocuğun yaşı (12 + çocuğun yaşı)’na bölünür. 3 yaş için, 3, (12 + 3)’e, veya 15’e bölünür, erişkin dozunun 1/5’i.

Bitkisel Gliseratlar Ve Ballar Hazırlama

Harika tatları nedeni ile gliseratlar ve ballar çocuklar için mükemmeldir.İlave olarak, bal bir bitki ortamı oluşturucusu olarak güçlü etkilerini bitkiye katar. Gliserit hazırlarken sadece bitki bazlı gliserin veya doğal yaban çiçeği balı kullanın.

Kuru Bitki Kullanma: 1 kısım bitkiye 5 kısım sıvı, sıvının % 10’unu % 95’lik alkol, % 60’ını gliserin veya bal, % 30’unu su meydana getirir. Eğer 140 gr iyi toz haline getirilmiş ekinaka kökü veya altınmühürünüz varsa, 740 ml sıvıya ihtiyacınız olacaktır, bunun 75 ml % 95’lik alkol, 445 ml’si gliserin veya bal, 220 ml’si su olacaktır. Bütün sıvıları iyice karıştırın, toz bitkiyi ilave edin ve kapaklı bir konserve kavanozunda 2 hafta bekletin, her gün çalkalayın. Süzdürün ve mümkün olan en fazla sıvıyı almak için bitkiyi bir bezle sıkın. Gliserat veya balı kehribar renkli bir şişede güneşten uzak bir yerde saklayın.

Taze Bitki Kullanma: 1 kısım bitkiye 2 kısım sıvı kullanın: % 15’i % 95Tık alkol ve % 85’i gliserin veya bal.Böylece 150 gr bitkiniz varsa, 300 ml sıvı kullanmanız gerekir. Bunun 45 ml’si % 95Tık alkol ve 255 ml’si gliserin veya bal olacaktır.

Dozaj: Genellikle, gliseratlar ve ballar tentürler kadar güçlü değildir ve tentürlerin bir misli daha fazla dozlarda verilmeleri gerekir. Eğer normalde 15 damla vermeniz gerekiyorsa, 22 damla verebilirsiniz.

Ateş ve İshali Hafifletme

Çocuklar korkutucu E. coli 0157-.H7 ve antibiyotiğe dirençli Shigella dysenteriae soylarının neden olduğu ishallere duyarlıdırlar. Bu bakterilerle ciddi olarak hastalandıklarında yüksek ateşte gelişebilir.

Ciddi ateşleri düşürmek için en iyi bitki mercan köküdür (Corallorhiza maculata), çay veya tentür olarak kullanılır.1 çay kaşığı kök 250 ml suda 30 dakika demlenir ve içilir, veya 27 kg ağırlığındaki bir çocuğa 30 damla kadar tentür verilir. 30 ml kedi nanesi ilavesi ile ateş düşürmekte son derece etkilidir. Son olarak, ıslak bezlerle çocuğu ovmak son derece etkili olur.İshal için bir çay ve tentür karışımı genellikle etkili olur.

Rosemary Gfadstar’ın İshal İçin Çayı

 • 3 kısım böğürtlen kökü,
 • 2 kısım kara ağaç kabuğu.

Hazırlanışı:

 1. Bitkileri bir araya karıştırın.
 2. Bitki karışımından 1 çay kaşığını 1 bardak suda 20 dakika ağır ateşte kaynatın.
 3. Süzün ve soğutun.

İshal İçin Tentür Karışımı

 • 30 ml altın mühür kökü tentürü,
 • 30 ml akasya tentürü,
 • 30 ml kriptolepsis tentürü,
 • 10 ml greyfurt çekirdeği çözeltisi.

Tentürleri karıştırın ve iyice çalkalayın.

Kullanım: Belirtiler kaybolana kadar, her 68 kg’lık vücut ağırlığı başına, her 1 ila 2 saatte bir, su veya meyve suyu içinde verin. Eğer belirtiler 48 saatten daha uzun sürede kaybolmuyor ise, bir doktora başvurun. Kötü E. coli 0157-.H7 bakterisi, özellikle çocuklar için tehlikelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz