Çocukları Hastaneye Gitmeye Hazırlamak

çocuklar ve hastane

Hastaneye gitmek hiç kimse için kolay değildir, ancak bir çocuk için çok daha zor olabilir. Ebeveynler, çocukları hazırlamaya yardımcı olmak için, onları hastane ortamıyla ve tıbbi yöntemlerle tanıştırmakla başlamak suretiyle, pek çok şey yapabilirler. Hastanenin, çocuğunuzun hemşirelerle tanışabileceği, odaları görebileceği, çeşitli makinelere ve hastane araç gereçlerine göz atabi­leceği, çocuklar için düzenlenmiş olan bir ön kabul turu hizmeti sağlayıp sağla­madığını öğrenin. Çocuğunuza hastaneye gidişi anlatan bir kitap okuyun ve hastaneye gittiğinde yanında olacağınıza dair garanti verin.

Tıbbi yöntemleri, olabildiğince açık ve eksiksiz biçimde ona anlatın ve çocuğu­nuzun yöneltebileceği her türlü soruyu mutlaka cevaplayın (veya doktorun cevap vermesini sağlayın). Çocukların geniş bir hayal gücüne sahip olduğunu unutmayın; sizin aklınıza gelmeyebilecek şeylerle ilgili kaygıları olabilir.

Örneğin, bazen çocuklar, tekrar tekrar kan tahlili yaptırırlarsa kansız kalıp öleceklerinden korkarlar ve bu nedenle onlara, vücutlarının sürekli olarak kan ürettiğini söylemek gerekebilir.

Küçük çocuklar için, oyuncak bebeklerle oyunlar oynamak yardımcı olabilir. Örneğin, ameliyat olacak bir çocuk için, oyuncak bir bebeği, anestezi ile “uykuya yatırıp” daha sonra sargılı olarak uyandırmak faydalı olabilir. Çocuğunuzun kalacağı odada ona refakat edip edemeyeceğinizi sorun.

Eğer buna izin verilmezse, oğlunuza/kızınıza tam olarak ne zaman yanından ayrıl­manız gerekeceğini ve ne zaman geri döneceğinizi söyleyin. Çocuğunuza yalan söylemeyin veya o uyuduktan sonra sessizce odadan çıkmaya çalışmayın.

Eğer çocuklarınızdan birinin sürekli olarak hastaneye yatması gerekiyorsa, diğer çocuklarınızın ilgisiz kaldıklarını veya suçlu hissetmelerinin önüne geçmek için, bu konuda hizmet veren programları araştırın.

Bazı özel hastane­lerde, çocukların bu duyguları anlayabilmelerini sağlayan danışmanlar bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz