Çörek Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Vücudumuz doğası gereği, doymamış yağ asitlerini üretemediğinden bu yağ asitlerini dışarıdan karşılamak zorundadır. Bir gram çörek otu yağı da bu açıdan bir günlük ihtiyacımızı karşılamak için yeterlidir. Çörek otunda bulunan nigellon ve alfa-pinen gibi eterli yağlar, solunum borusunun genişleyip krampların giderilmesini sağlar. Ayrıca öksürüğü hafifletir. İltihap giderici, ağrı dindirici ve idrar söktürücü etkileri de mevcuttur. Düzenli kullanımda kan şekerini düşürücü etkisi vardır.

İçeriğinde bulunan B1, B2 ve B6 vitaminleri, pek çok enzimin üretiminde önemli rol oynar. Çünkü bunlar, savunma ablukalarını yok edip boyun altı bezini ve dolayısıyla da savunma sistemini güçlendirir. Folasidi vitamini ise, kalp ve tansiyon problemlerinin oluşma riskini en aza indirger. Bununla birlikte hücre yenilenmesinde de gereklidir.

Beta karotin, A, E ve C vitamini, selen gibi antioksitler vücudun savunma sistemini destekler. ayrıca içeriğinde bulunan selen, zehirli maddelerin vücuttan atmasında destek olur.

Kanser Tedavisinde Kullanımı

Kanser günümüzde birçok insanın yakalandığı yaygın ölüm sebeplerinden birisidir. Hücrelerde oluşan bölünme olayının kontrolsüzlüğü sonucu sürekli hücre çoğalması kanserin en belirgin özelliğidir. Kanserli hücreler devamlı bir bölünme yaşar ve vücut bu bölünmeyi kontrol altına alamaz. Çoğalan hücreler vücudun diğer sağlam yerlerine de yayılarak buralarda da çoğalmaya devam eder. Hücrelerin çoğalmasını kontrol eden yapıya ‘bağışıklık sistemi’ adı verilir. Kanser hastalarında bu sistem çökmeye başlar.

İçerisinde insan sağlığına faydalı olan on beş farklı madde vardır. Bu maddelerden biri olan ‘timokinon’ maddesi üzerinde yapılan çalışmalarda anti-kanser etkileri olduğu görülmüştür. Laboratuvar ortamında kanserli hücreler üzerinde denenen timokinon maddesinin kanserli hücrelerin kontrolsüz çoğalmasını engellediği görülmüştür. Hücre bölünmesinde görevlendirilen sinyal moleküllerini hedef alan timokinon maddesi kontrolsüz hücrelerin çoğalmasını frenlemektedir.

Timokinon maddesinin bir diğer özelliği ise kanser hücrelerin ölümünü tetiklemesidir. Kanser hücrelerinin ölmesi yayılmasını da önleyeceği için kanserli hastaların bağışıklık sistemini güçlendiren etkenlerden biri olmaktadır. Kanser hücrelerinin sağlam insan vücudunda bozduğu yapılardan birisi de enflamatuar mekanizmasıdır. Bu mekanizma aktifleştiğinde hücre bölünmesi ve iltihaplanmayı da harekete geçirir. Timokinonun enflamatuar mekanizmaların çalışmalarına mani olduğu bilinmektedir.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda kanser hastaları için kullanılacak kemoterapi ilaçlarından birinin de çörek otu olduğu görülmüştür. Timokinon maddesi ve kemoterapi ilaçları birlikte kullanıldığında pankreas kanserine karşı daha güçlü bir etki oluşturduğu saptanmıştır.

Çöre kotu bilim dünyası tarafından henüz ilaç olarak kullanılmamakla birlikte hastalara tavsiye edilen şifalı bitkilerden birisidir. Günümüzde kemoterapi ilaçlarının çoğu kimyasal maddeler içerirken çöre kotu doğal bir ilaçtır. Kanser hastalarının kullandığı ilaçların yan etkilerini de en aza indiren çörek otu, kanser olmayan insanlar tarafından da kanserden koruyucu bir şifa olarak kullanılabilir.

Pankreas Kanserini Engellemektedir

Yağında bulunan thymoquinone adlı bileşen sayesinde pankreas kanserinin oluşmasına sebep olan hücrelerin çoğalmasını durdurma özelliğine sahiptir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda bu bileşenin kanserli hücreleri yok ettiği tespit edilmiştir.

Kolon Kanserini Engellemektedir

2010 yılında laboratuvar ortamında hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucu çörek otu kolon kanserini engellemeyi başarmıştır. Şuan yeterli deneyler yapılmadığı için kolon kanserine karşı ilaç üretiminde kullanılmasa da ileride kullanılacağı kesindir.

Beyin Kanserini Engellemektedir

Beyinde glioblastoma isimli kanser virüsü beyinde hücre ölümlerine sebep olarak beyin kanserini meydana getirmektedir. Oysa çörek otu sahip olduğu thymoquinone bileşeni sayesinde bu ölümcül kanser virüsünü engelleyici ve yok edici özelliğe sahiptir. Çörek otu kurşun zehirlenmesinden kaynaklanan rahatsızlıkları da düzeltici etkiye sahip şifalı bir üründür.

Tansiyona İyi Gelir

Damarlardaki kan basıncının aşırı derecede yüksek olması sonucunda hipertansiyon sorunu meydana gelmektedir. Çörek otu ise kan basıncını dengeleyici özelliğe sahip olan besin maddeleri arasında bulunmaktadır. Bu sebeple tansiyon rahatsızlığı olan kişiler tarafından tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Romatizmaya İyi Gelir

İçeriğinde bulunan antioksidan etkili bileşenler romatizma kaynaklı iltihapların temizlenmesinde etkin rol oynamaktadırlar. İltihapların temizlenmeye başlamasıyla beraber romatizmal ağrıların geçmesini de sağlamaktadır.

Astıma İçin Faydalıdır

Hava kanallarında iltihaplanma görüldüğü zaman astım hastalığı baş göstermeye başlamaktadır. Çörek otu iltihap önleyici özelliği sayesinde hava kanallarında oluşan iltihapları temizlemekte ve önce astım belirtilerini azaltmakta daha sonrasında ise yok etmektedir. Ayrıca astıma bağlı ve bademciğe bağlı boğaz ağrılarını da giderme etkisi bulunmaktadır.

Alerjileri Gidermektedir

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir besin maddesi olduğu için her türlü sebepten meydana gelen alerjileri ilaçlarla beraber tüketildiğinde hızlı şekilde yok etme özelliği bulunmaktadır.

Migrene İyi Gelir

Migren ağrılarınız başladığı zaman çörek otu yağı sayesinde ağrılarınızın kısmi oranda dinmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yağı alnınızdaki saç köklerine ve gözlerinizin üst kısmına sürerek bir süre beklemeniz veya masaj yaparak deriye yedirmeniz gerekmektedir. Ayrıca burun deliklerinizi bir iki damla sürüp derin şekilde burnunuzdan nefes aldığınızda ağrıların daha hızlı geçmesi sağlanmaktadır.

Kan Şekerini Dengeler

Tip 2 diyabet hastalarında kan şekerini dengeleme özelliğine sahip olduğu yapılan klinik araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Hatta bu sebepten dolayı çok eski zamanlardan bu yana birçok toplumda çörek otu şeker hastaları tarafından sıklıkla tüketilmektedir.

Diş Ağrılarını Keser

Diş ağrısı olan kişiler doktora gitmek istemediklerinde antibiyotik veya novalgin kullanarak ağrıyı geçici süreliğine hafifletmek isterler. Fakat sürekli ilaç kullanmak mideniz ve tüm vücut sağlığınız için ciddi zararlar içerebileceğinden dolayı ağrıyan dişinizin etrafına hafif şekilde çörek otu yağı sürebilirsiniz. Yada farklı bir şekilde 1 çay bardağı ılık suya 6-7 damla kadar çörek otu yağı karıştırıp bu karışımla gargara yapmanız ağrılarınızın kesilmesine yardımcı olacaktır.

Çörek Otunun Diğer Faydaları;

Hazımsızlık ve mide şişkinlikleri gibi sorunlarda çörek otunun etkisi eski zamanlardan beri bilinmektedir. Hemoroite problemine iyi gelir, çünkü damarları güçlendirerek kan dolaşımını arttırır. Romatizma, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol gibi metabolik hastalıklar için çok etkilidir. Çocuklarda özellikle sinir ve deri sorunlarına, astım ve alerji sorunlarına da çok iyi gelir.

İktidarsızlık ve kısırlık sorunlarında da yine etkili bir destekleyicidir. Çünkü çörek otu, cinsî hormonları düzenlemekte, bedenî ve ruhî olarak zindelik ve dinçlik vermektedir. Çörek otu yağı kadınlardaki regl dönemi sancılarına ve diş ağrılarına karşı yine başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Çörek otu ürünleri (yağ ve ezilmiş bal karışımlı) hamilelik döneminde oluşan şikayetleri en aza indirir. Yan etkisi olmayıp, hamilelik dönemindeki bayanlar ve bebeklerini ana sütüyle beslemeyi tercih edenler için sütün kalitesini arttırarak bebek için daha faydalı olmasını sağlar.

Egzamalı cilde sık sık çörek otu yağı tatbik edildiğinde deri hızlı iyileşir. Yine deri hastalıklarında mikrop öldürücü etkisi nedeniyle çok yararlıdır.

Meme Kanserini Engellemektedir. ABD Jackson State Üniversitesi 2003 yılında yaptığı araştırmalar sonucunda çörek otu yağının meme kanseri oluşumunu yok ettiğini tespit etmiştir.

Ameliyat Yaralarını İyileştirir. Yapılan araştırmalar sonucu ameliyat olduktan sonra yemeklerinde çörek otu kullanımına ağırlık veren kişilerin ameliyat yaraları daha hızlı şekilde iyileşmekte ve yara izleri çörek otuyla beslenmeyen insanlara göre çok daha hızlı iyileşmektedir.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Kurutulan tohumlar baharat şeklinde, suda kaynatılarak ya da yağı çıkarılarak tüketilir. Güzel kokulu bir baharat olarak kullanımı çok yaygındır.

Çörek otunun tohumlarından elde edilen çörek otu yağı saç dökülmesinde ve saçlı deride oluşan kepeğe karşı oldukça etkilidir. Sirke ile kaynatılıp gargara yapıldığında diş ağrılarına iyi gelir. Suyu ile sivilcelere pansuman yapıldığında sivilceler üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

Bir teoriye göre, çörek otunun kemoterapi ilaçları ve radyoterapi tedavisi ile birlikte kullanılması, çörek otunun anti oksidan etkisi nedeniyle bu tedavi yöntemlerinin etkisini azaltabilir.

Çörek Otu Kürü;

İçeriğinde bulunanlarla savunma sistemine, metabolizmaya ve hormonlara iyi gelen çörek otu, vücudu toksinlerden arındırır, kan dolaşımını güçlendirir ve bağırsakların düzenli çalışmasını destekler. Cildi berraklaştırır. Düzgün bir cilde, parlak saç ve gözlere sebep olur. Sağlıklı ve hayat dolu bir görünüm oluşturur.

Çörek otu savunma (immün) sistemini güçlendirdiğinden, kanser, AIDS gibi çağın hastalıklarına karşı tavsiye edilmektedir. Yine tansiyon ve ateş düşürücü ve doğal antibiyotik tesirleriyle yaygın hastalıklara da çare olmaktadır. Başta astım ve polen alerjisi olmak üzere alerjik hastalıklara, saç dökülmesi ve kepek gibi problemlere karşı da etkilidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz