Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Kekik bugün sadece en popüler şifalı bitkilerden biri değildir; aynı zamanda şifa koruyucusu olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Roma döneminde, zehirlenmeyi önlemek için tüketildi ve daha önce olan zehirlenmelerin etkilerini durdurmak için banyolarda kullanıldı., Bakteri bulaşmış et ve gıda kaynaklı hastalıklara karşı en azından bir miktar koruma sağlar.  Modern antibiyotiklerden önce kekik yağı bandajları ve sargıları ilaçlamak için kullanıldı.

Bu bitkiyi daha önce kullandığınızı fark etmemiş olabilirsiniz ancak timol, kekikteki en aktif bileşendir ve antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı Listerine gargara ve Vicks VapoRub’da kullanılır. Bu klasik ürünlerin önemli bir bileşen olarak timol kullanmayı seçmesi, çok yönlü kekik bitkisinin inkar edilemez tıbbi faydalarını kanıtlar niteliktedir.

Boğaz Enfeksiyonlarını Öldürür

Dağ kekiği ya da kekik yağı, boğaz ağrısına karşı ciddi bir silah haline gelen en güçlü, doğal antimikrobik maddelerden biridir. Karvakrol içeriği, boğaz ağrısını bastırmak adına en önemli yağlardan biridir.

Polonya’daki Lodz Tıp Üniversitesi Tıbbi ve Sağlık Mikrobiyolojisi Departmanı tarafından yürütülen yeni bir araştırmada, kekik yağının oral kavite, solunum yolu ve genitoüriner sistem enfeksiyonlu hastalardan izole edilen 120 farklı bakteri örneğine tepkisi test edildi.

Deneylerin sonuçları, kekik bitkisinden gelen yağın tüm klinik bakteri örneklerine karşı son derece güçlü bir aktivite sergilediğini gösterdi. Hatta antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı iyi bir etkinlik gösterdi. Bir daha boğaz ağrısı çektiğinizde, dağ kekiğini çorbanıza eklediğinizden ve bazı yatıştırıcı ve mikrop öldürücü kekik çaylarını içtiğinden emin olun.

Kan Basıncını ve Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Dağ kekiği yemenin, antihipertansif etkinlik ürettiği gösterildi; bu, yüksek tansiyon semptomlarından muzdarip herkes için mükemmel bir bitki seçimi olmasını sağladı.

Yeni bir hayvan araştırması, özütün yüksek tansiyonlu kişilerin kalp atım hızını önemli ölçüde düşürdüğünü bulmuştur. Ekstrenin ayrıca, HDL kolesterol seviyelerini artırırken kolesterol, trigliserid ve LDL düzeylerini düşürdüğü gösterildi. Tuz üzerinde aşırıya gitmek yerine, günlük yemeklerinize dağ kekiği gibi daha faydalı otları eklemeyi deneyin.

Gıda Zehirlenmesini Önler

Dağ kekiği, gıda zehirlenmesini önleme yeteneğine sahip değildir; daha önce kirlenmiş olan gıdaları dezenfekte etmek için etkilidir. Gıda Mikrobiyolojisi Dergisi’nde yayınlanan bir çok çalışmada araştırmacılar, bitkinin uçucu yağının diyareye neden olan ve bağırsak hasarına yol açabilen bulaşıcı bir organizma olan Shigella ile aşılanan marulun dekontamine edildiğini keşfetti. Yağın sadece yüzde 1’ini içeren bir solüsyonla yıkama işlemi, Algılama noktasının altına kadar, Shigella bakterilerinin sayısını azalttı.

Bir sonraki yemeğinize dağ kekiği ekleyerek, aslında gıda kaynaklı hastalıkların olasılığını azaltabilirsiniz. İlk olarak ev yapımı salatanıza taze dağ kekiği ilave etmeyi deneyin ve bu çiğ yeşillikleri sağlıklı ve tüketmesi daha da güvenli hale getirin.

Ruh Halini Artırır ve Enerji Seviyesini Yükseltir

Bu şifalı bitkide bulunan karvakrol incelendi ve çok olumlu bir ruh hali artırıcı etkiye sahip olduğu gösterildi. 2013’te yayınlanan araştırmalara göre, kişilere ardışık 7 gün boyunca karvakrol uygulandığında, prefrontal korteks ve hipokampusta dopamin ve serotonin düzeylerini artırdı. Dopamin ve serotonin ruh haline gelince iki önemli nörotransmitterdir.

Bu çalışmadan elde edilen veriler, karvakrolün nörotransmitterlerin modülasyonu yoluyla beyin aktivitesini açıkça etkileyen beyin-aktif bir molekül olduğunu düşündürmektedir. Dağ kekiği düzenli olarak düşük konsantrasyonlarda yutulursa, bu çalışma refah duygularını iyileştirebileceğini göstermektedir.

Kansere Karşı Mücadele Edebilir

Bu bitkide bulunan özelliklerin tümörler ve kansere karşı savaştığı gösterildi. Daha spesifik olarak, karvakrol, antitümör özellikleri gösteren uçucu yağın önemli bir bileşenidir ve bu yararlı bitki potansiyel olarak kanserle mücadele eden bir gıdadır.

Çin’den yapılan ve Anti-Cancer İlaçlar’da yayınlanan yeni bir araştırma, karvakrolün iki kolon kanseri hücre hattının proliferasyonunu ve migrasyonunu inhibe ettiğini bulmuştur. Genel olarak araştırmalar, karvakrolün kolon kanserinin önlenmesi ve tedavisi için terapötik potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.

Bronşit Doğal Bir Çözümdür

Kekik yüzyıllar boyunca öksürük ve bronşit tedavisinde kullanılmıştır. Almanya’da Dahili Tıp ve Pnömoloji Uygulaması tarafından yürütülen bir araştırma, kekik ve sarmaşık kombinasyonu olan bir oral tedavi kullandı. Bu kombinasyonla tedavi edilen grup, öksürük uygulamalarında plasebo grubundan iki gün önce yüzde 50 azalma yaşadı.

Buna ek olarak, bu kombinasyonla tedavi edilen grup plasebo grubuna kıyasla daha fazla yan etki göstermedi ve ciddi yan etkiler yoktu. Yapılan birçok araştırma da aynı fikirdedir ve doğal etkili bir bronşit ilacı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Dağ Kekiği Besin İçeriği

Uçucu yağın ana bileşeni, antiseptik özellik kazandıran timoldür. Bu nedenle, kekik yağı, gargaralar ve diş macunlarında yaygın olarak kullanılır. Ağızdaki mikropları ve enfeksiyonları etkin bir şekilde öldürür ve dişleri plaktan ve çürümeye karşı korur. Timol ayrıca mantarları öldürür ve ticari olarak el sabanları ve antifungal kremlere ilave edilir.

Kekik, karvakrol olarak bilinen başka bir bakteri savaşçısı içerir ve ayrıca, apigenin, naringenin, luteolin ve timonin gibi çeşitli flavonoidlere sahiptir. Bu flavonoidler, bitkinin antioksidan kapasitesini artırır. 28 gram taze kekik aşağıdakileri içerir:

 • 28 kalori
 • 6.8 gram karbonhidrat
 • 1,6 gram protein
 • 0.5 gram yağ
 • 3,9 gram lif
 • 44.8 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 75’i)
 • 1,330 IU vitamin A (Günlük ihtiyacın % 27’si)
 • 4.9 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 27’si)
 • 0.5 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 24’ü)
 • 113 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 11’i)
 • 44.8 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 11’i)
 • 0.1 miligram riboflavin (Günlük ihtiyacın % 8’i)
 • 0.2 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 8’i)
 • 0.1 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 5’i)
 • 171 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 5’İ)

Bedene kuvvet vererek güçlendirir, olası yorgunluklar için birebir çözümdür. Sinir sistemini kuvvetlendirerek, stres ve sinir hastalıklarını engellediği bilinmektedir. İştah açıcı etkisi yüzünden iştahsız kişilerin bu sorununu kısa sürede giderir. Kalpteki ritim bozukluğu ve diğer kalp hastalıklarını önleyici etkiye sahiptir. Kalp çarpıntısı olanlarda etkili çözüm sunar.

Bağırsak iltihabı için ve bağırsak sorunları için oldukça yararlıdır. İdrar yapma sorunu olanlar için en iyi idrar sökücülerden biri dağ kekiğidir. Bağırsaklarında bağırsak solucanı olan kişiler, dağ kekiği tüketerek bağırsak solucanlarını düşürebilirler. Çocuklarınızda görülen kansızlık ve iştahsızlık gibi problemlerin çözümünde kullanılır. Dağ kekiği suyu, romatizmal hastalıklara da oldukça iyi gelir. Romatizması olanlar romatizma sıkıntısı yaşadıkları bölgeleri dağ kekiği suyu ile masaj yapabilirler.

Grip, astım, bronşit gibi hastalıklar için çok iyi bir ilaçtır. Regl döneminde problem yaşayanlar için tarihleri düzenleyici bir etki yapar. Bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı dağ kekiği suyu ilave edin 6 dakika kaynattıktan sonra 15 dakika dinlenmeye bırakın özellikle diş eti çekilmeleri olanlar gargara yapıp ilkini tükürsün diğer kalanını içsin günde 2 bardak 1 aydan fazla tüketilmemeli .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz