Dave Gahan kimdir?

Dave Gahan

Depeche Mode’un başarılı vokalisti David Gahan, 1962 senesinde Essex’de dünyaya geldi. Annesi ve üvey babasıyla birlikte çocukluğunu geçiren Gahan, araba çalmak ve spreyle duvarları boyamak gibi işlediği ufak çaplı suçlardan dolayı 14 yaşına kadar üç kez mahkeme karşısına çıktı.

16 yaşında okulunu yarım bırakan ve para kazanmak amacıyla birçok işe başvuran sanatçı, genellikle iş yerlerinden sicilinde bulunan suçlardan dolayı red cevabıyla karşılaştı. Essex’de bulunan Southend Sanat Okulu’na girmeyi başaran ve büyük bir zevkle eğitimine sarılan müzisyen, üç yıl sonra kazandığı İngiliz Toplumu Sergi Ödülü ile bunun karşılığını aldı.

1980 senesinde Vince Clark ve Andy Fletcher tarafından kurulan ve ertesinde Martin Gore’un da dahil olduğu ‘Composition Of Sound’ adlı gruptan, 1981 senesinde gruba vokalist olarak katılması için teklif alan Dave Gahan, teklifi tereddütsüz kabul etti ve grubun adı Gahan’ın önerisiyle ‘Depeche Mode’ olarak değişti. İlk albümü ’Speak And Spell’i aynı sene yayımlayan grup, şu anda dünyanın en önemli synthpop gruplarından birisi olarak nitelendiriliyor. Depeche Mode kariyeri boyunca toplam 11 stüdyo, 4 derleme ve 2 tane de konser albümüne imza atan Gahan, karizmatik kişiliğinin yanısıra, baritone vokal tekniğiyle de birçok müzikseverin hayranlığını kazandı.

1995 senesindeki intihar girişimi ve 1996 senesinde yaşadığı uyuşturucu sorunundan beri kendini toparlamış olarak gözüken Dave Gahan, 2003 senesinde ’Paper Monsters’ adlı ilk solo albümünü Ken Thomas prodüktörlüğünde piyasaya sürdü. Albümde kullandığı elektronik altyapıların yanısıra, rock elementlerini de albümüne yansıtan Gahan, parçalarında genellikle derin bir atmosfer yarattı. Albümüyle müzik eleştirmenlerinin bir kısmından övgü toplayan sanatçı, bazı eleştirmenlerden ise albümün sıkıcı olduğu gerekçesiyle olumsuz yorumlar topladı.

Albümle İngiltere listelerinde 36 numaraya yerleşen müzisyen, albümden ’Dirty Sticky Floors’, ’I Need You’ ve ’Bottle Living/Hold On’ parçalarını single olarak yayımladı. ’Dirty Sticky Floors’ single’ı ile İngiltere listelerinde 18 numara olmayı başaran sanatçı, albüm sonrasında Knox Chandler (gitar), Martyn LeNoble (bas gitar), Vincent Jones (klavye) ve Victor Indrizzo (davul) ile birlikte dünya turnesine çıktı ve bu turnenin Paris ayağında kaydedilen bir konser, 2004 senesinde ’Live Monsters’ ismi altında DVD olarak müzikseverlere ulaştırıldı.

Şu an üçüncü eşi ile birlikte New York’da yaşayan Dave Gahan, 2007 senesinde verdiği açıklamayla ’Hourglass’ adlı 2. solo albümü üzerinde çalıştığını belirtti. Albümün prodüksiyonunda Andrew Philpott ve Christian Eigner ile biraraya gelen Gahan, albümün ilk albüme göre daha fazla elektronik altyapı taşıyacağını açıklıyor. 22 Ekim tarihinde yayımlanması beklenen albüm sonrasında sanatçı, seneyi gerçekleştireceği ufak çaplı bir turneyle tamamlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz