Dekorasyon Nedir Ne Değildir?

dekorasyon nedir

Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon sözlük de bir yeri süsleme amacıyla yapılan iş olarak geçer,  ama günümüzde artık süslemeden çok bir yaşam alınını düzenlemek ve güzelleştirmek adına yapılan işlemlerin bütünü anlamına gelmektedir.

Evlerimizi, iş yerlerimizi neredeyse bütün yaşam alanlarımızı dekore etme ve düzenleme çabası içerisindeyiz. Bu çalışmalar sadece bizim kişisel alanlarımızdan öte bir anlam taşımaktadır, öyleki belediyeler meydanları, oteller lobileri, mağazalar vitrinlerini güzel gösterme, süsleme ve çağın gereklerine uydurma çabasıyla değiştirirler.

Dekorasyan ve Düzen Arasındaki İlişki

Günümüzde dekorasyon ve düzen birbirinden ayrılmayan, aynı zamanda aralarındaki ilişki de sürekli bir değişkenlik durumu ihtiva eden iki kavramdır. Bir dekorasyon modasına göre düzen estetik bir anlam taşırken, başka bir dekorasyon modasına göre düzensizlik estetiğin temel noktası olabilmekte. Bu durum dekorasyona son derece çağdaş ve özgür bir yapı katmakla birlikte, çok farklı olasılıkları ve kombinasyonları da beraberinde getirmektedir.

Dekorasyonun Kısa Tarihi

Dekorasyonun tarihine bakarsak, dekor üretme işlemi Eski Mısır dönemine dayanan bir gelenektir. Eski Mısır’da firavun odaları firavunun seçtiği taht ile uyumlu renklere, genel olarak sütunlarda firavunun asasının rengine boyanırdı.  İnsanlık binlerce yıldır dekorasyonla uğraşmasına rağmen,  ancak yirmi birinci yüz yıl da dekorasyon işi profesyonel bir hal aldı. Ticari ve iktisadi bir çok özelliğe bürünerek yeni bir iş alanı haline geldi.

İnsanlar iş yerlerinin ve evlerinin dekorasyonunda profesyonel yardım alarak yeni bir ekonomik kazanımı desteklemeye başladı. Dekorasyon şirketleri de artık bünyesinde iç mimarlar, mimarlar, tasarımcılar ve grafikerler çalıştırarak bu yeni sektörde büyük payı kapma yarışına girdiler.

Dekorasyonun taşıdığı estetik ve görsellik hayatımızda büyük bir etki yaratmakta hem sektörel hem de yaşamsal olarak güzel sonuçlar doğurmakta ve zevkli tasarımlarla hayatımızı renklendirme de önemli bir yeri bulunmaktadır. Dekorasyon yaşanılan ortamı olduğundan çok farklı göstermenin yanı sıra, insanlar üzerinde farklı hisler ve düşünceler uyandırmada da etkilidir. Bu bakımdan evlerimizi ve iş yerlerimizi dekore ederken mutlaka üzerinde uzun uzun düşünülmeli ve en uygun tasarım seçilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz