Deniz Börülcesinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Besin değeri yüksektir ve daha az kullanılan bir bitki olmasına rağmen geniş bir yelpazede faydaları vardır. Vücudu detoksifiye eder, sindirime yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kilo vermeye yardım eder, uyku sağlığını geliştirir ve kan dolaşımını artırır.

Deniz Börülcesi Nedir?

Su kaynaklarının yakınındaki kayalık ve bataklık bölgelerde yetişen ve 500 yıldan fazla bir süredir bilinen bir bitkidir. Tuzlu deniz bitkileri alanında, özellikle İngiltere ve Avrasya’da yetişenler olmak üzere birkaç çeşidi daha vardır.

7 ila 10 santimetreden daha uzun olmayan, çim biçimli bir bitkidir. Birkaç şekilde kolayca toplanabilir ve hazırlanabilir. Tarihsel olarak, deniz yosununa benzer bir besin kaynağı olarak kullanılmıştır, ancak bu sıradışı deniz bitkisinin besin değeri üzerinde daha fazla araştırma yapıldığından daha da popüler hale gelmiştir.

Besin Değerleri: Besleyicilik değeri çok etkileyicidir. Neredeyse hiç yağ içermeyen bu sebze; magnezyum, potasyum, kalsiyum ve sodyum gibi önemli minerallerle doludur. Ayrıca diyet lifi, A vitamini, B vitamini ve C vitamini gibi sağlıklı besinler içerir. Deniz börülcesi, genellikle deniz sebzelerinde bulunan ve antienflamatuvar ve antioksidan etkilere sahip olan fucoidan olarak adlandırılan eşsiz bileşikler içerir. Düşük kalorili (100 gramlık porsiyon başına 100 kalori) olması ve yağ içeriğinin düşük olması nedeniyle, beslenme rutininize düzenli dolarak ekleyebileceğiniz lezzetli ve besleyici bir besin olabilir.

Sindirime Yardım Eder

Doğal bir diyet lifi kaynağı olarak, deniz börülcesi vücudun sindirim sistemi için harikalar yaratabilir. Diyet lifi dışkıyı sindirebilir ve böylece sindirim sistemi yoluyla kabızlığa veya rahatsızlığa neden olmadan daha kolay geçebilir. Lif, bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltabilir ve besin alımının mümkün olduğunca verimli olmasını sağlayabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

A vitamini ve C vitamini sadece vücudumuzdaki süreçler için gerekli vitaminler değildir, aynı zamanda bağışıklık sistemi üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. C vitamini, vücut için ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır. Ayrıca, bu vitaminlerin her ikisi de antioksidan olarak işlev görür ve serbest radikalleri nötralize edip, kronik hastalıklar ve oksidatif strese neden olmadan önce bunları durdurabilirler.

Kemik Sağlığını Geliştirir

Bu deniz bitkisini diyetinize eklemeniz gerektiğinin kanıtlarından biri olarak, çok zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Düzenli kalsiyum alımı ile vücudunuzda düzenli kan dolaşımı için gerekli olan demir alımını da optimize edersiniz. Daha da önemlisi, kalsiyum alımı, kemiklerinizi yaşlandıkça güçlü ve dayanıklı tutacaktır. Kemik mineral yoğunluğu yaşlandıkça doğal olarak düşer, bu nedenle genç ve sağlıklı kalmak için kalsiyum seviyelerini artırmak gerekir.

Uyku Sağlığını Geliştirir

Magnezyum, mineral dünyasında çok fazla bilinmez, ancak hormon dengesi, nörotransmiter üretimi ve birçok insan için genel yaşam kalitesi üzerinde ölçülebilir etkileri olabilir. Deniz börülcesi, magnezyum açısından çok zengindir ve birçok kişi farkında olmadığı halde magnezyum eksikliğinden muzdariptir. Uykusuzluk çekiyorsanız ya da düzenli olarak uykunuzda huzursuz oluyorsanız, bu, vücudunuzun doğal ritmini uygulayamadığına ve patlak verdiğine dair bir işaret olabilir. Magnezyum, sirkadyen ritminizi yeniden dengelemek ve size iyi bir gece uykusu sağlamak için çok yararlıdır.

Antioksidan Özellikler Barındırır

Deniz bitkilerinde bulunan fucoidan içeriğinin antioksidan etkileri vardır, bu da onları insan sağlığı için çok önemli kılar. Vücudunuza antioksidan yüklemek; cilt hastalıklarından kansere kadar geniş bir yelpazede hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olabilir, çünkü serbest radikallere bağlı oksidatif stres birçok şekilde patlak verebilir. Fucoidan, bu tehdidi nötralize etmenize ve vücudunuzun herhangi bir patojen veya dış saldırıya karşı korunmasına yardımcı olabilir.

İltihaplanmayı (Enflamasyonu) Azaltır

Artrit gut hastalaığına, basurdan enfekte olmuş yaralara kadar vücudu etkileyebilecek birçok enflamatuvar durum vardır. Deniz börülcesinin antienflamatuvar yapısı, hem topikal olarak uygulandığında hem de tüketildiğinde onu değerli bir bitkisel ilaç haline getirir. Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir, şişlik ve iltihapları hafifletebilir ve hatta ateş yükselmesini azaltabilir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Deniz börülcesinin son derece düşük kalorili ve az yağlı içeriği, diyetlerini kontrol altında tutmak için uğraşan herkes için iyi bir katkıdır. Ek olarak, deniz börülcesi içindeki diyet lifi ile, boşaltımı ve besin emilimini optimize etmek için çalışır. Vücudumuzdaki ghrelin hormonunu bastırarak kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur. Diğer sağlıklı ve yüksek lif içeren besinlerle kombine edildiğinde; atıştırmalık ihtiyacını azaltır, daha fazla enerji verir ve kalori alımını düşürmenize yardımcı olduğundan kilo verdirir.

Deniz Börülcesi Hakkında Uyarılar ve Yan Etkiler

Deniz börülcesinin sağladığı faydaların çoğu açık bir şekilde önemli olsa da, sodyum bakımından çok yüksek olduğunun farkında olmalısınız. Yüksek tansiyon hastası olan veya kardiyovasküler hastalıklar için yüksek risk altında olan kişiler için, deniz börülcesi dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Bir öneri olarak, yemek pişirirken hafif bir sebze katkısı olarak atarsanız, ekstra tuz eklemenize gerek kalmaz, çünkü deniz börülcesi yiyecekleri tatlandırmak için fazlasıyla yeterlidir. Ayrıca ülkemizde özellikle Ege Bölgesi’nde zeytinyağlı bir yemek olarak tüketilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz