Deodorant Lekeleri Nasıl Çıkar?

deodorant lekesi nasıl çıkar

Spor Vücudun ve giysilerin güzel kokması, dış ortamda daha rahat hareket etmek için sıklıkla kullanılan deodorantlar, zaman zaman giysilerde lekelenmelere neden olur. Özellikle koltuk altı bölgesine sıkılan deodorantlar giysilere de işleyip sarı, gri ya da koyu renk kıyafetlerde beyaz lekelenmelere neden olur. Bu durum akıllarda sürekli “Deodorant lekeleri nasıl çıkar?” sorusunun yer etmesini sağlar. Özellikle yaz aylarında daha sık akla gelen bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Deodorant lekeleri, giyilen kıyafete göre değişiklik gösterir. Koyu renklerde beyaz ve sarı renk olan bu lekeler, açık renkli kıyafetlerde ise gri ya da kahverengi olabilir. Farklı tür olan bu lekeler, temizlik aşamasında da iki şekilde incelenmelidir. Renkli ve beyaz olarak incelenen kıyafetlerde, lekeleri çıkarmada da farklı yöntemler uygulanır.

Beyaz Kıyafetlerdeki Deodorant Lekeleri için Çözümler

Beyaz kıyafetlerde oluşan deodorant lekeleri, amonyaklı pamuk ile çıkarılabilir. Lekeli bölge bir miktar amonyaklı pamuk ile silindiğinde lekenin kaybolduğu görülür.

Lekeli bölge üzerine oksijenli su dökülüp güzelce ovulur ve sonrasında ılık su ile durulanır ise leke daha kolay çıkar.

Bir kovada ılık su, deterjan ve çamaşır suyu karıştırılıp lekeli alan bu su ile silinir. Sonrasında ise ılık su ile kıyafetin tamamı yıkanır ve leke çıkar.

Beyaz kıyafetlerdeki deodorant lekeleri için alkollü su kullanılabilir. Bunun için bir kap içine yarı yarıya su ve alkol karışımı hazırlanır. Bu karışım ile lekelerin üzeri silinir ve giysi dokusunun zarar görmemesi için vakit kaybetmeden kıyafet yıkanır.

Renkli Kıyafetlerdeki Deodorant Lekeleri için Çözümler

Renkli kıyafetlerdeki deodorant lekelerinin çıkarılması için en basit yöntem kalın tuz yöntemidir. Bir kova ılık su içine bir miktar kalın tuz eklenerek karıştırılır. Lekeli kıyafet bu suyun içine batırılır ve yarım saat bekletilir. Ardından normal yıkama işlemi gerçekleştirilir. Lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Bir kapta ılık su ve deterjan karıştırılır. Elde edilen bu karışım ile lekelerin üzeri silinir. Daha sonra kıyafetin tamamı ılık su ile durulanır ve lekelerin çıktığı görünür.

Bir kapta yarı yarıya sirke ile su karıştırılır. Elde edilen suyun içine lekeli kıyafet batırılır ve 1 saat bekletilir. Sirke kokusunun engellenmesi için durulama suyundan önce yumuşatıcılı suyun içinde de bir süre bekletilen kıyafet en son ılık su ile durulanır.

Renkli kıyafetlerdeki deodorant lekeleri yarı yarıya amonyak ve su karışımına batırılan pamuk ile silinir. Kıyafetin renginin atmaması için uzun süre bekletmeden ılık su ile durulanması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz