Deri Cilt Alerjisi

deri cilt alerjisi

Cilt alerjisi, İnsanların derilerinde bazen farklı durumlardan dolayı yaralar oluşmakta ve bu yaralar kaşıntı yapmaktadır. Bu durumlar bazen alerjilerden bazen ise farklı sebeplerden kaynaklanmaktadır. Cilt tahriş, darbe, sürtünme gibi durumlarla karşılaşınca, bu durumlar şişlik, kızarma ve kabarcıklar oluşturmaktadır. Kaşıma ile de bunlar yara olmaktadır.

Ama bu yaraların alerjiden mi veya başka bir sebepten mi olduğunu anlamak için ilk olarak doktora başvurmak daha iyi olacaktır. Ama alerjik olmayan durumlar çok kısa sürede geçecektir. Alerjilerin çok farklı reaksiyon ve belirtileri vardır.

Cilt alerjisine sebep olacak ürünler

  • Kozmetik ürünler
  • Kimyasal maddeler

İnsan vücuduna direk temas eden her şeyin insan vücudunda alerji yapması gayet normaldir. Cilt o kadar hassas ki neyin iyi geldiği veya neyin zararlı olduğunu deneme yanılma yolu ile öğrenebiliriz. İnsan vücuduna en fazla temas da bulundurduğumuz başında kozmetik ürünler gelmektedir. Bunlar parfüm, şampuan ve bayanların günlük hayatta da en fazla kullandıkları makyaj malzemeleri gelmektedir.

Bu ürünler direk olarak cilt ile temas ettiği için farklı reaksiyonlar gösterir. Bunlar kızarıklık kabarcıklar kaşıntı gibi durumlardır. Daha sonrasında ise kaşıntı çok fazla ise cilt ve deride yaralar oluşturur. Bu yaralarda kalıcı izlere ve vücutta artmalarla yayılmaya başlar. Bu saydıklarımın hepsi alerji belirtileridir. Alerjiler cilt de ve deride yayılması ile önemli sağlık problemlerine sebep olacaktır. Cilt alerjisinde doktor tedavisi kesinlikle şarttır.

Kimyasal maddelere de gelecek olursak boya ve benzeri kimyasal ürünlerde cilt ve deri de kızarıklıklara, şişmelere ve kaşıntılara sebep olur. Kaşıntı sırasında alerjiye sebep olan madde kaşıntı ile deri altına kaçarak kan ile karışması ile çok önemli durumlara neden olacaktır. Kan ile de karıştıktan sonra ciltte ve deride tedavisi olmayan hasarlara sebep olacaktır. Belki vücudun her bir yerine yayılarak hiç geçmeyecektir.

Cilt Alerjisi

Cilt alerjisine sebep olan hem kozmetik ürünler, hem de kimyasal ürünlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. İnsan cildine ve derisine zarar veren ürünler çoğu kez kullanımda zarar vermeyebilir ama belli bir süreden sonra zarar vermeyeceği anlamına da gelmemektedir. Kullanıldığı zamanlarda da oluşabilecek alerjik durumları kendi tedavi yöntemlerimiz ile değil doktora giderek önerecekleri ilaç ve kremler ile tedavi etmeliyiz.

Mutlak suretle alerjinin nasıl bir boyutta olduğunu bilmediğimiz için yapacağımız hatalar deride ve ciltte kalıcı izlere daha kötüsü vücutta yayılmasına sebep olacaktır. Daha da kötüsü ihmal edilen durumlarda cilt kanserine çevirme ihtimali olduğunu da unutmamamız gerekir. Cilt alerjisine sebep olan her ne varsa uzak durmalıyız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz