Dibek Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

En etkileyici sağlık yararları, bilinci artırma, kilo kaybına yardımcı olma, enerjiyi artırma, şeker hastalığı riskini azaltma, egzersiz performansını en üst düzeye çıkarma ve karaciğer korumasını artırma becerisini içerir. Metabolizmanın optimize edilmesine, belirli kanser türlerini önlemeye ve kardiyovasküler sistemi hasara karşı korumaya yardım eder.

Aslında kahve çekirdeklerinin normalde olduğundan farklı bir şekilde öğütülmesiyle ortaya çıkmıştır. İri kahve çekirdekleri seçilir ve dibek taşında öğütülür. Tadını farklılaştırıp, faydalarını zenginleştiren de bu öğütme şeklidir. Türk kahvesiyle aynı şekilde pişirilip, hazırlanır.

Diyabeti Önler

Dibek kahvesi, tip 2 diyabetten korunmaya yardımcı olabilir. UCLA araştırmacıları, protein seks hormonu bağlayıcı globülin (SHBG) plazma seviyelerini artırdığını tespit etti. SHBG, tip 2 diyabet gelişiminde rol oynayan vücudun seks hormonlarının (testosteron ve östrojen) biyolojik aktivitesini kontrol eder.

Araştırmanın yazarları, kahve tüketimi ile tip 2 diyabet riski arasında bir “ters ilişki” olduğunu söyledi.Harvard Halk Sağlığı Okulu (HSPH) araştırmacıları, kahve tüketiminde artışın tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini belirtti. Bu çalışmalarda, katılımcıların diyetleri, her 4 yılda bir anketler kullanılarak değerlendirildi ve katılımcılar, tip 2 diyabetli olduklarını bildirdiler. Toplamda, 7269 çalışmanın katılımcıları tip 2 diyabetliydi. Araştırmacılar, günde bir bardaktan fazla kahve içen katılımcıların, 4 yıllık bir süre boyunca ve sonraki 4 yıl boyunca %11 oranında daha düşük bir tip 2 diyabet riski olduğunu keşfettiler.

Parkinson Hastalığını Önleyebilir

Araştırmacılar kahve tüketimiyle Parkinson hastalığı riski arasındaki bağlantıyı değerlendiren bir araştırma yaptı. Araştırmanın yazarları; yüksek kahve ve kafein alımının, Parkinson hastalığının görülme sıklığını azalttığı sonucuna varmıştır. Ayrıca McGill Üniversitesi Sağlık Merkezi Araştırma Enstitüsünde (RI MUHC) yürütülen ve Neurology Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, kahve içerisindeki kafein, Parkinson hastalarında hareket kontrolüne yardımcı olabilir.

Karaciğer Kanserini Önler ve Tedaviye Yardımcı Olabilir

İtalyan araştırmacılar, kahve tüketiminin karaciğer kanseri riskini yaklaşık % 40 düşürdüğünü bulmuşlardır. Buna ek olarak, bazı sonuçlar günde üç bardak yoğun içerikli kahve (dibek kahvesi, Türk kahvesi) içerseniz, riskin % 50’den daha fazla da azaldığını gösteriyor.

Karaciğer Hastalıklarının Oluşum Riskini Azaltır

Düzenli dibek kahvesi tüketimi, karaciğerdeki safra yollarının seyrek görülen bir otoimmün hastalığı olan primer sklerozan kolanjit (PSC) riskinde azalma ile bağlantılıdır. Ek olarak, kahve tüketimi, California, Kaiser Permanente Tıbbi Bakım Programı’ndaki bir araştırmaya göre, alkol içicilere yönelik karaciğer sirozu insidansını % 22 oranında düşürebilir.

Araştırmanın yazarları, sonuçların; “kahvenin siroza, özellikle alkolik siroza karşı koruyucu bir bileşen olduğuna dair hipotezi desteklediği” sonucuna vardı. Nisan 2014’te Hepatoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar, içilen kahvenin karaciğer sirozu ölüm riskinde azalma ile ilişkili olduğunu ileri sürdü. Araştırmacılar, her gün iki veya daha fazla fincan kahve içmenin karaciğer sirozdan ölüm riskini % 66 azaltabileceğini ileri sürdü. Hepatoloji Dergisi’nde yayınlanan aynı araştırma, kafeinsiz kahve içmenin de karaciğer enzim düzeylerini düşürdüğünü ve faydasının; kafein içeriğine bağlı olmadığını gösteriyor.

Kalp Sağlığını Destekler

Beth İsrail Deaconess Tıp Merkezi (BIDMC) ve Harvard Halk Sağlığı Okulu araştırmacıları, ılımlı bir şekilde kahve içmenin kalp yetmezliğine karşı koruma sağladığı sonucuna vardı. Günde dört bardak içen insanlar, kalp krizi riskini % 11 oranında azalttı. Yazarlar, sonuçlarının “muhtemel bir fayda sağladığı” yönünde olduğunu ancak tüketilen diğer birçok şey gibi, aslında ne kadar içtiğinize bağlı olduğunu vurguladılar.

Kilo Vermeye Yardım Edebilir

Kahve insanları hareket ettirmeye, aktif hale gelmeye ve kalorileri daha hızlı yakmaya yardım eder. Kafein uyarıcı doğası, vücudun metabolizmasını neredeyse % 11 oranında hızlandırır ve kalori yakıcı etkisini artırır. Ayrıca, dibek kahvesi iştah bastırıcı olarak hareket eder, bu nedenle yeme isteğinizi yatıştırabilir.

Egzersiz Performansını En Üst Düzeye Çıkarabilir

Düzenli olarak yarım saat önce dibek kahvesi veya Türk kahvesi tüketmek, bol miktarda enerji harcamaya ve egzersizlerinden en iyi şekilde fayda sağlamaya yardımcı olabilirler. Kafein patlaması, kandaki epinefrin seviyelerini artırarak vücudu herhangi bir fiziksel hararet için hazır hale getirir. Bu, insanların egzersiz rejiminden anında sonuç almaya başlaması için kendilerini zorlamasını sağlar.

Diğer Olası Yararları Nelerdir?

  • Erken ölüm riskini azaltma
  • Genel ölüm oranını azaltma
  • Sirozdan koruma
  • Çoklu skleroz riskini azaltma
  • Kolorektal kansere karşı koruma

Bu iddialardan bazıları daha ileri araştırmalarla teyit edilmelidir.

Dibek Kahvesi Besin İçeriği

Çok düşük bir kaloriye sahiptir. Tipik bir fincan dibek kahvesi sadece 2 kalori içerir. Ancak, şeker eklerseniz, kalori miktarı artabilir. Scranton Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, kahve bir numaralı antioksidan kaynağıdır.  Kafeinli ve kafeinsiz versiyonlar neredeyse aynı seviyede antioksidan sağlar. Çeşitli çalışmalar normal seviyede kafein alımını kalp atış hızında artış ile ilişkilendirdi ve bu, nadiren de kalp sorunlarına, felce ve ölüme neden olabilen yaygın bir durumdur. Ancak, bir başka çalışma; uzun süreli kafein tüketimine bakıldığında düzenli kafein tüketiminin ekstra kalp atışlarıyla bağlantılı olmadığını bulmuştur.

Dibek Kahvesi İçmenin Riskleri Var Mıdır?

Çok fazla kahve içmek çok olumsuz etkilere neden olabilir. Oklahoma Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kafein, normal bireylerde, özellikle de önceden var olan anksiyete bozuklukları olan insanlarda ve savunmasız hastalarda anksiyete belirtilerine neden olabilir. Buna ek olarak, kafein kullanımı, kafeinin kendisinin ruh halindeki değişikliklere neden olduğu teorisine bağlı olarak depresyon belirtileri ile de ilişkilidir.

Hamile kalmayı planlayan kadınlar dikkatli olmalıdır. Nevada Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, İngiliz Farmakoloji Dergisi’nde kahvenin kadının hamilelik şansını azaltabileceğini bildirdi.

Olası diğer riskler şunlardır; Hafif hipertansiyonlu genç yetişkinlerde kardiyovasküler sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Vücut saatini kesintiye uğratabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz