Dikenli İncirin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

dikenli incir

Dikenli incirin sağlığa olan faydaları; kolesterol düzeylerini düşürme, sindirim sürecini iyileştirme, diyabet riskini azaltma, bağışıklık sistemini artırma, kemik büyümesini teşvik etme, kan damarlarını güçlendirme, bazı kanserleri önleme, Alzheimer riskini azaltma, kilo verdirme ve vücuttaki iltihaplanmayı ortadan kaldırma sayılabilir.

Dikenli İncir Nedir?

Nopales kaktüsünün (kaynanadili) yaprakları üzerinde yetişen meyvenin ortak adıdır. Kuzey ve Güney Amerika’da yaygınlaşan Nopales (bilimsel adı Opuntia) kaktüslerinin yaklaşık 200 farklı türü bulunmakta olup, bunların hepsinde bu dikenli incir meyvesinin bazı biçimleri vardır, ancak tüm çeşitler yenilebilir değildir. Yeme ve pişirme bakımından en yaygın kullanılan türler, Hindistan inciri olarak da bilinen O. ficus-indica’dır.

Bu meyvenin en ilginç yanı, dünyadaki en sert ova kaktüslerinden bazıları olan bu etkileyici kaktüsün dikenli yapraklarının en uç noktasında yetişmesidir. Bu özellik, meyve tarafından miras alınan bir özelliktir. Meyveler şekil olarak ovaldir ve çeşitliliğe ve olgunluğa bağlı olarak sarı ve açık yeşilden turuncu, pembe ve kırmızıya kadar değişebilir.

Dikenli incir yemeden önce, kabuğunu çıkarmak ve soymak çok önemlidir, böylece tüm omurgalar çıkarılır. Aksi takdirde, dudaklara, diş etlerine ve boğazınıza dikenler batabilir; bu da çok acı verici olabilir. Meyve çeşitli şeyler için kullanılabilir, çiğ veya kuru yenilebilir ve çeşitli jöle ve reçel, şekerleme veya votka gibi alkollü içkilerin içine eklenebilir.

Yerli Amerikalılar sık sık dikenli inciri kolonya yapımında kullandılar ve kaktüsün bazı çeşitleri, meskalin de dahil olmak üzere psikotropik bileşenlere sahiptir ve kaktüs meyveleri Ayahuska yaratmak için faydalı oluyordu. Yüzlerce yıldır dikenli incirin en popüler kullanımlarından biri akşamdan kalmalık durumlar için tedavi olmasıdır ve çok fazla alkol tüketenlerin baş ağrısını azaltmak için kullanılır.

Tüm kaktüsler teknik açıdan Amerika kıtasında bulunurken, dikenli incirler ve meyveleri dünya çapında Mısır, Fas, Avrupa’daki çeşitli bölgeler, Ortadoğu ve Yunanistan’a yayılmıştır. Dikenli incirler, besinlerin zenginliği ve potansiyel sağlık yararı gibi alternatif tıp uygulamaları gibi gıda olarak da kullanılır. Dikenli incirlerin içinde bulunan benzersiz sağlık bileşenlerini yakından inceleyelim.

Besin Değerleri: Bu meyvenin alışılmadık adı, görünüşü ve kökeninin yanı sıra, yüksek düzeyde C vitamini, B vitamini çeşitleri, magnezyum, potasyum, kalsiyum, bakır ve diyet lifi de dahil olmak üzere çeşitli besleyicilerin benzersiz bir bileşimine sahiptir. Organik bileşikler açısından, dikenli incirlerin hepsi insan sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olan yüksek flavonoid, polifenol ve betalain seviyelerine sahiptir.

Bağışıklığı Artırıyor

Dikenli incirlerin tek bir porsiyonu, günlük tüm C vitamini gereksiniminizin %33’ünden fazlasını içerir. Ayrıca askorbik asit olarak da bilinen C vitamini bağışıklık sistemini artırmada, beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmede yararlıdır ve vücutta bir antioksidan işlevi görür. Ayrıca C vitamini, kemik ve kas dokusu oluşturmak da dahil olmak üzere çeşitli enzimatik ve metabolik süreçlerin önemli bir bileşenidir.

Kemikleri ve Dişleri Güçlendiriyor

Kalsiyum insan beslenmesinin ayrılmaz bir parçasıdır ve dikenli incirler her porsiyonda önemli bir seviyede kalsiyum içerir. Kalsiyum, vücuttaki kemik dokusunun oluşturulmasında çok önemli bir elementtir. Aslında, vücudumuzdaki kalsiyumun % 99’u kemiklerde ve dişlerde bulunur. Sisteminizde yeterli miktarda kalsiyum bulundurmanızı sağlayarak çeşitli diş sorunlarını ve yaşla ilişkili osteoporoz gibi kemik bozukluklarını önleyebilirsiniz.

Sindirime Yardımcı Oluyor

Dikenli incir, çoğu meyve ve sebze gibi önemli miktarda diyet lifi içerir, bu yüzden bu dikenli meyveler sindirim sürecinizi düzenlemenize yardımcı olabilir. Lif, yiyeceklerin kolayca sindirim kanalından geçmesine yardımcı olmak için dışkıyı toplar, böylece kabızlık, şişkinlik ve kolon kanseri veya mide ülseri gibi ciddi gastrointestinal sorunları ortadan kaldırır.

Kalp Sağlığını Koruyor

Dikenli incirin kalp sağlığı için çok iyi birtakım bileşenleri vardır. Her şeyden önce, meyvenin içindeki lif seviyeleri vücudun kötü (LDL) kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir; önemli potasyum seviyeleri kan damarlarını rahatlatarak ve kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Nihayet, dikenli incirdeki betalain içerikleri doğrudan kan damarlarının endotel duvarlarını güçlendirmekle bağlantılı olarak dolaşım sistemini zayıflatma şansını azaltır. Kolesterolü düşürmek, kan basıncını düşürmek ve kan damarlarını güçlendirmek gibi yararlarının yanı sıra, ateroskleroz, koroner kalp hastalıkları ve inmeyi önleyebilir.

Kanseri Önlüyor

Herkes kansere karşı bir tedavi arıyor ancak ne yazık ki, en iyi ihtimalimiz hala serbest radikallerin etkileri ile mücadele edebilmek için birçok antioksidan tüketmektir. Dikenli incirde dikkat çekecek kadar yüksek seviyelerde flavonoidler, polifenoller ve betalinler bulunur. Bunların hepsi antioksidan bileşikler olarak hareket eder ve sağlıklı hücreler kanserli hücrelere dönüşmeden önce serbest radikalleri nötralize eder. Araştırmalar, bu tür antioksidanları düzenli olarak diyetlerine ekleyen insanlarda kanser olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir.

Antioksidan Potansiyeli Vardır

Bu antioksidan bileşikler kanseri önlemekten daha fazlasını yapar; aynı zamanda cildi korur, erken yaşlanma ihtimalini düşürür, görmeyi iyileştirir, maküler dejenerasyonu önler ve aynı zamanda beyninizin gücü ve işlevselliğini artırırlar. Serbest radikaller, Demans ve Alzheimer hastalığına yol açan sinir hücrelerinin oksidasyonundan kısmen sorumludur. Polifenolik bileşikler, artmış bilişsel etkinlikle bağlantılıdır.

Kilo Vermeye Yardım Edebilir

Yüksek lif ve besleyici yoğunluğu, düşük kalorili ve doymuş yağ içeren tüm meyveler gibi, dikenli incir de vücudunuzu ekstra herhangi bir ağırlığa dayanmadan sağlıklı bir biçimde tutabilir. Ayrıca, lif ve karbonhidratlar aşırı yemenize engel olur ve lif içeriği dougunluk yaratıp tok kalmanıza yardımcı olabilir.

İltihaplanmayı (İnflamasyonu) Azaltabilir

Geleneksel tıpta, dikenli incir püresi iltihaplanmış olan vücudun bir bölümüne topikal olarak uygulanır. Dikenli incirdeki antioksidan ve minerallerin bir kısmı tüketildiğinde iltihaplanmayı özellikle artrit, gut veya kas gerginliği gibi durumlarda azaltabilir. Yüzlerce yıldır kullanımda olan böcek sokmalarının şişmesini önlemek için topikal olarak dikenli incir püres uygulanabilir.

Dikenli İnciri Meyve Suyu veya Şurup Olarak Tüketebilirsiniz

Bu içecek, püre haline getirilmiş ve kaynatılmış dikenli incir meyveleriyle hazırlanır. İçine  şeker ve limon ekleyerek şurup haline de getirebilirsiniz. Bu şurubu diğer meyvelerin üstünde veya şurup eklenebilen herhangi bir tatlı tarifi üzerinde kullanabilirsiniz. Dikenli incire baktığınızda, olgun olanların daha koyu yeşil veya siyahımsı mor olduğunu unutmayın. Olgun meyveler bazen daha kırmızı da olabilir.

Sonuç Olarak;

Eğer dikenli incirlerin bol olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, şanslısınız demektir. Dikenli incirler çok yönlüdür ve yemek tariflerine tatlı, kavun benzeri bir lezzet katmaktadır. Bu eşsiz meyvenin sizi korkutmasına izin vermeyin. Küçük bir hazırlık ve bilgi ile, dikenli incir kullanmak şaşırtıcı derecede kolaydır. Özellikle ilk kez dikenli incir kullanırken dikkatli olun. Soymak için eldiven ve soyma bıçağı kullanarak dikenleri dikkatlice çıkarın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz