Dil Yarasına Ne İyi Gelir?

dil yarası

Vücudun en hassas organı dildir, bu nedenle çok fazla ağrı ve rahatsızlık verebilir. Küçük şişlikler, kırmızı topaklar veya tahriş olmuş bölgeler görülebilir. Dil yarası için bilinen bir sebep yoktur. Bununla birlikte, en yaygın neden, bir kürdan veya diş fırçasını kullanırken zarar görmesi veya kazara ısırılmasıdır.

Diğer nedenler arasında viral enfeksiyonlar, kalıtım, vücuttaki hormonal değişiklikler, zayıflamış bağışıklık sistemi, çok baharatlı ve tuzlu yiyecekler tüketmek, bağırsak veya mide rahatsızlıkları, stres ve çinko, folik asit, demir ve B vitamini gibi besin eksiklikleri yer alır. Bazı doğal yöntemler, dil yaralarını iyileştirmeye ve hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, ağrı ve inflamasyon bir hafta devam ederse, doktorunuza veya diş doktorunuza danışın.

Aloe Vera

Aloe vera, birçok oral problemi tedavi edebilen iyileştirici özelliğe sahiptir. Antienflamatuvar özelliği, ağrı ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Bir aloe vera yaprağından jelini çıkarın ve doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın. Günde birkaç kez tekrarlayın.

Bir başka seçenek de ağzınızı aloe vera suyu ile 3 veya 4 kez yıkamaktır.

Ağrı ve iltihap yok olana kadar bu yöntemlerden her birini uygulayabilirsiniz.

Karbonat

Karbonat da iyi bir yöntemdir. Ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olan antienflamatuvar özelliklere sahiptir.

Bir macun yapmak için, ılık su ile yarım çay kaşığı karbonatı karıştırın. Etkilenen alana 1 dakika boyunca uygulayın, ardından ılık suyla durulayın.

Ayrıca bir bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı karbonat atın ve iyice karıştırın. Solüsyonu günde birkaç kez gargara olarak kullanabilirsiniz.

Sorun ortadan kalkana kadar bu yöntemlerden birini günde 3 veya 4 kez kullanın.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit, yaralara karşı çok etkili bir antiseptiktir. Enfeksiyon riskini azaltan güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Sadece yüzde 3 hidrojen peroksit kullandığınızdan emin olun.

Yüzde 3 hidrojen peroksit ve ılık sudan eşit miktarda alın ve karıştırın.

Temiz bir kulak çubuğu kullanarak etkilenen bölgeye uygulayın.

Birkaç saniye bekletin, sonra ağzınızı ılık su ile durulayın.

Bunu birkaç günlüğüne günde birkaç kez yapın.

Tuz

Tuz, doğal bir antiseptiktir. Ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. Dahası, enfeksiyonu önleyebilir.

1 bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı tuz atın ve iyice karıştırın. Ve yaranız iyileşene kadar günde 3 veya 4 kez ağzınızı çalkalayın.

İltihabın kurumasına yardımcı olmak için etkilenen bölgeye doğrudan biraz tuz uygulayabilirsiniz. Ancak, ilk başta acıması muhtemeldir.

Meyan Kökü

Meyan kökünün tıbbi ve iyileştirici özellikleri, yara tedavisinde etkilidir. Bu bitki, etkilenen bölgeyi sakinleştiren ve ağrıyı azaltan antienflamatuvar özelliklere sahiptir.

Bir macun yapmak için 1 tatlı kaşığı meyan kökü tozunu yeterli oranda suyla karıştırın. Karışımı etkilenen bölgeye kulak çubuğuyla uygulayın. Birkaç dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın. Günde birkaç kez tekrarlayın.

Ayrıca 3 bardak suya 1 çorba kaşığı meyan kökü suyu ekleyin ve karıştırın. 3 saat beklettikten sonra, günde birkaç kez gargara olarak kullanın.

Not: Yüksek tansiyon hastalarında meyan kökü kullanılmamalıdır.

Lavanta Yağı

Dil yarasını tedavi etmek için tatlı kokulu lavanta yağı kullanabilirsiniz. Bu yağ, ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, iyileşmeyi ve cilt onarımını hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Bir bardak ılık suya birkaç damla lavanta yağı ekleyin. Günde birkaç kez bu suyla gargara yapın.

Diğer bir seçenek ise 3 damla lavanta yağını, 1 tatlı kaşığı bal ve yarım fincan sıcak su ile karıştırmaktır. Daha sonra ise, yarım bardak soğuk su ile seyreltin. Bu çözeltiyi günde birkaç kez gargara olarak kullanın.

Not: Lavanta yağını yutmayın. Sağlığınız için tehlikeli olabilir.

Bal

Balın, dil yarasının neden olduğu ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olacak rahatlatıcı ve iyileştirici özellikleri vardır.

Dilinizin etkilenen kısmına günde birkaç kez biraz bal sürün.

Ayrıca bir macun yapmak için 1 çorba kaşığı bal ve yarım çay kaşığı zerdeçalı karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın, en az 5 dakika bekletin ve daha sonra ılık suyla durulayın. Bunu birkaç gün için, günde 3 veya 4 kez yapın.

Adaçayı

Adaçayı dil yaralarını tedavi etmek için kullanılan en etkili seçenek olabilir. Adaçayının sakinleştirici özellikleri, ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, yaralar üzerinde bir büzücü olarak çalışır ve kurutma etkisi vardır.

Bir avuç taze adaçayını 2 ila 4 bardak suya atın ve 2 dakika kaynatın, daha sonra kısıp 5 dakika daha pişirin. Süzün ve çözeltiyi soğumaya bırakın. Bir ağız gargarası olarak günde birkaç kez kullanabilirsiniz.

Başka bir seçenek, toz haline getirilmiş adaçayı yapraklarını doğrudan yara üzerinde uygulamaktır. Bunu günde 3 veya 4 kez yapın.

Arnavut Biberi

Arnavut biberi, acıya neden olan sinirleri geçici olarak uyuşturabilecek kapsaisin içerir. Bu nedenle, ağrı ve iltihapları hafifletmek için acı biber kullanabilirsiniz.

Biraz toz Arnavut biberi ve birkaç damla su ile bir macun hazırlayın. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın. İlk başta tahrişe neden olacak, ama kısa sürede etki etmeye başlayacak. Günde 2 veya 3 kez tekrarlayın. Ancak kırmızı biber tüketemiyorsanız, kullanmayın.

Uygulayabileceğiniz Diğer İpuçları;

Acıyı azaltmak için etkilenen bölgeye bir buz küpü uygulayın.

Ağrıyı hafifletmek için zaman zaman bir bardak buz gibi su tüketebilirsiniz.

Dil üzerindeki yaralanın yayılmasını ve çoğalmasını önlemek için B12 vitamini takviyeleri alın.

Çikolata, portakal, ananas, çilek, yumurta, peynir, fındık ve kahve gibi yiyeceklere alerjiniz varsa, bu yiyeceklerden kaçının.

Dişlerinizi fırçalamakla birlikte, dilinizi temizlemeniz de önemlidir. Temiz ve enfeksiyondan uzak tutmak için bir dil fırçası kullanın.

Enfeksiyonu önlemek için ağzınızı bir gargara ile düzenli olarak çalkalayın.

Dilin acımasını önlemek için sigara içmeyin ya da azaltın.

Stres, dilinizde yara gelişme riskini artırır. Bu nedenle, yoga ile stresi azaltmaya, derin nefes almaya ve doğru gıdalar tüketmeye çalışın.

Sık sık yara oluşuyorsa diş macununuzu değiştirin. Ağzın içini kaplayan cilt hücrelerine zarar verebileceğinden, “sodium lauryl sulfate” adı verilen bir bileşiği içeren diş macunlarını kullanmayın.

Dişlerinizi hafifçe fırçaladığınızdan ve yumuşak kıllı bir fırça kullandığınızdan emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz