Dirsek Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?

dirsek sararması

Rengi kararan ve kolun diğer bölgelerine oranla daha koyu olan dirsekler can sıkıcı olabilir. Bunun nedeni genetik özellikleriniz olabileceği gibi, dirseklerinizi sürekli masaya dayayarak çalışmakta kararan dirsek nedenleri arasındadır. Eğer bu bölgede bulunan cilt renginiz her zaman koyu değilse, ölü cilt hücreleri nedeniyle kararmış olabilir. Peeling sonrası, ağartıcı özelliği bulunan limon gibi doğal ürünleri kullanarak dirsek bölgesindeki cilt rengini bir kaç ton açabilirsiniz.

Kararan Dirsekler ve Çözüm Önerileri

Farklı markaların onlarca çeşit cilt beyazlatıcı ürünü var ve bunları aşağı yukarı her markette veya kozmetik mağazasında bulabilirsiniz. Bu ürünler, kararan dirseklerin rengini açmanıza yardımcı olabilir ancak özellikle yaz aylarında dirseklerinizi mümkün olduğunca az güneşte tutmalısınız. Kimyasal madde içeren kremleri teninize değdirmek istemiyorsanız aşağıdaki doğal ürünlerle hemen hemen kremler kadar etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Limon

Limon doğal bir beyazlatıcıdır ve akne izleri, güneş lekeleri gibi pek çok farklı cilt sorunu için önerilen cilt maskelerinde sık sık kullanılır. Limonun asitli yapısından kararan dirsekler içinde faydalanabilirsiniz. Bir limonu kesin ve dirseklerinize sürün. 15-20 dakika kadar kurumasını bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Dirseklerin kurumasını önlemek için mutlaka nemlendirici kullanın. Daha etkili bir çözüm içim limonu kestikten sonra tuza batırıp dirseğinize öyle sürebilirsiniz.

Peeling

Dirsekleriniz çok sertleştiyse öncelikle peeling yapmanız gerekebilir. Peeling için yüz ve ellerde kullanılan ticari peeling ürünlerinden kullanabilirsiniz. Daha doğal bir çözüm için meyve özlü peeling maskelerini öneririm. Tabii güzellik salonunda yaptıracağınız kimyasal peeling daha kısa sürede ve daha etkili bir sonuç almanızı sağlayacaktır ama 3 günde 10 güne kadar (kullanılan kimyasala göre) iyileşme süresine ihtiyacınız olabileceğini unutmayın.

Peeling yaptırdınız veya düzenli olarak dirseklerinizi limonla ovup renginin açılmasını sağladınız. Bundan sonra dirseklerin kararmaması için bazı tedbirler almanız gerekiyor. Dirseklerinizi fazla güneşte tutmamalısınız yoksa aynı diz bölgesi gibi kısa sürede kararır.

Güneş Kremi

Güneşe çıkmadan önce yüzünüz gibi dirseklerinizi de koruma faktörlü güneş kremi sürün. Banyodayken dirseklerinizi vücut şampuanı ile yıkayıp durulamayı unutmayın. Masa başında çalışıyorsanız dirseklerinizi masaya dayamayın. Aralıklarla ölü cilt tabakasını temizlemek için peeling yapın. Her gün mutlaka nemlendirici sürün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz