Diş Çürümesinin Ve Plaklarının Önlenmesi

diş çürümesi

Diş doktorunuz, dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı koruya­bilmek için birçok şey yapabilir ancak en çok gayret göstermesi gereken kişi sizsiniz. Dişin yüzeyi üstündeki bakteri asit üretmek üzere şekeri metabolize ettiği zaman, diş çürümesi meydana gelir. Diş çürümesinin en önemli sebebi, diş plaklarıdır. Bakteriler, diş minesinden beslenen asitler üretir, bu da diş yüzeyinde minik oyukların oluşmasına sebep olur. Zamanla, bakteriler diş minesinin çürümesine yol açan asit üretir.

Oyuk, diş özüne yakın bir yerde olduğu için, tatlı ve sıcak yiyecek­lere karşı hassasiyet artar. Oyuk, özü bakterilere açık hale getirir ve bunun sonucunda enfeksi­yona ve dokunun ölmesine yol açar. Diş ölürse, kök kanalı ameli­yatı gerekebilir. Olgunlaşmış plak, ayrıca diş eti itihabı ve, bir diş eti hastalığı olan periyodontit hastalıklarının da sebebidir. İyi haber ise, plakları, ve iple dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak ve iğle temizlenerek çıkartabilirsiniz.

Fırçalama, İple Temiz­leme Ve Ağız Çalkalamak

Diş plaklarının önlenmesi için, dişle­rinizi günde en az iki kez, sabah ve yatmadan önce, yumuşak kıllı bir fırçayla fırçalayınız. Mümkünse bir dişin üzerine eğiniz ve hafifçe yukarı-aşağı hareketiyle ovalayın. Diş ipi kullanmak, öğrenilen bir beceridir. Henüz kullanmaya başladıysanız sabırlı olun, kullan­dıkça daha kolaylaşacaktır.

Gargaralar birçok amaca hizmet eder. Florür içeren garga­ralar, diş çürümelerini önler; antiseptik ağız gargaralar kötü kokuya sebep olan bakterileri, geçici olarak öldürür.

Dolgular Ve Florür

Dolgu, çocuklarda, diş çürümesini engellemenin en iyi yollarından biridir. Diş çürümesi, genellikle öğütme dişi olan azı dişlerinin, üstünde ve kenarlarındaki çatlak ve aşınmalarda başlar. Diş dokto­runuz, plastik bir kaplama olan ve dolgu denen bir malzemeyi uygular; bu, yiyeceklerin ve bakte­rilerin diş minesinde barınma­sını engelleyen fiziksel bir bariyer oluşturur.

Florür de çürümeyi engel­lemek için gerekli olan bir araçtır. Bazı bölgelerde, doğal olarak suyun içinde bulunur; bazı diğer bölgelerde ise suyun içine katılır. Çocuklar, florür içeren sulardan çok faydalanırlar, zira florür diş gelişimi sırasında alınır ve dişlerin kendinde de bulunur.

Çocuğunuz, florürü zengin­leştirilmiş su içmiyorsa, 6 aylık olduktan sonra florür tableti veya florür damlası kullanma­lıdır; doktorunuzdan, florür içeren ürünler önermesini isteyiniz. Diş doktorunuz veya sağlık uzmanınız, 6 aylık aralıklarla, dişinize doğrudan florür boyası yapabilir. Bu lokal flüorid tedavi­leri, radyoterapi, ilaç veya hasta­lığa bağlı olarak ağız kuruluğu çeken yetişkinlere de önerilir.

Diyet Ve Yaşam Biçimi

Yemek alışkanlıklarınızın tüm sağlığınız ve buna bağlı olarak diş ve diş eti sağlığınızın üzerinde belirleyici bir etkisi vardır. Ağızda başlayan sindirim süreci, özellikle karbonhidratlı (tatlılar ve nişasta içeren) yemekler yedikten sonra diş minesini eriten bir asit üretir. En iyi hareket planı, her yemekten ya da atıştırmadan sonra dişlerinizi fırçalayarak asidi atmaktır.

Sigara içmek veya tütün çiğnemek, tüm vücut sağlığınıza getireceği belirleyici risklere ek olarak, dişlerinizin lekelenmesine, periyodentite ve ağız kanserlerine yol açabilir. Tütünden lekelenen dişler, bakterilerin büyümesine yol açar ve bu diş çürümesine sebep olur. Sigarayı bırakmak en iyi ilaçtır.
Dişlerde oluşabilecek bazı hasarlar, yaşam biçimini değiş­tirerek önlenebilir. Bazı sporları yapmak, ağız yaralanması riskini arttırır. Standart atletik ekipmanın bir parçası olarak, mutlaka ağız koruyucu kullanın.

Diş Kontrolleri

Bir diş kontrolü, diş doktoru­nuza, ağzınızın tüm kısımlarını inceleme olanağı verecektir; dudaklar, diş etleri, dil, dişler, ve dişlerinizi taşıyan kemikler. Yılda iki kere diş kontrolü planlaması yapınız, böylece diş doktorunuz, dişlerinizin çürüme durumunu, plakların gelişmesini ve tüm sağlık durumunuz açısından diş etlerinizi kontrol edebilir. Ağzınızdaki başka hastalıklara da bakacaktır. Çocuk­ların ilk genel diş kontrolü 3 yaşını geçmemelidir. Diş doktoruna ilk defa gidiyor sanız, sağlık hikayenizle ilgili her öğünden ve atıştırmadan sonra da fırçalayınız. Her 3-4 ayda bir, diş fırçanızı değiştiriniz.

Diş macununuz florür (oyuklan önleyen bir mineral) içermelidir. Diş taşını (Kalkulus-tartar olarak da bilinen; plaklar fırça­lanmadığı ve iple temizlenmediği m oluşan sert madde) kontrol ?da tutan bileşenleri içeren diş macunlan da, yoğun tartar üreten kişilere yardımcı olur. Buna karşın, bu diş macunlan dişetlerinizi tahriş edebilir, böyle olunca en iyisi diş doktorunuza, size neyi önerebilece­ğini sormaktır. Diş fırçalamanın mekanik hareketi, temizleme işinin en büyük kısmını oluşturur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz