Diş Çürümesinin Zararları Nelerdir?

çürük diş

Diş Çürüğü Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Diş bakımı sadece dişlerin güzel görünümü için gerekli olan bir şey değildir. Diş fırçalamanın diş çürüklerini engellediği ve diş çürümesinin ise çok ölümcül hastalıkların gelişmesine uygun ortam hazırladığını biliyor muydunuz? Bu konuda işin uzmanı diş hekiminden diş bakımı ve diş çürüklerinin zararları hakkında bilgiler edinelim

Bundan on, yirmi sene önce, bilim adamları floru eksik içme suyuna flor ekleyerek, bu suyu içen çocuk ve ergenlerde çürük sayısının azaldığını buldular.

Günümüzde, bilim adamlarının delili ise kesin: içme suyuna ve diş macununa flor eklenmesi, özellikle çocuklar arasında çürükleri önlüyor. özellikle çocukluk dönemi başlangıcında flor almak dişlerin gelişimine yarar sağlar. Flor, mine yapısı içine girer ve sürekli koruma sağlar. Siz ve aileniz her zaman flor içeren diş macunu ile dişlerinizi fırçalamalısınız.

Çocuklara cazip kılmak için özel olarak tatlandırılmış olanlar da dahil çeşitli florlu diş macunları vardır. Flor kullanımının sonuçları öyle etkileyicidir ki, günümüzde sadece diş macunları değil bazı içme suyu kaynakları da florid içerir.

Flor ucuz, güvenilir ve etkilidir. Yine de, insanların çok azı florlu su içmektedir. Eğer çocuğunuz varsa ve içme suyu şebekesi böyle bir işlem görmemişse, okullarınızda içme suyu için florlama isteyin. Buna ek olarak, florlu su içemeyen her yaştaki kişi, diş hekimi ya da doktor reçetesiyle elde edebileceği flor damlaları ya da tabletleri kullanarak yarar sağlayabilir.

Büyük yaştaki çocuklar, ergenler ve erişkinler diş çürümesine en duyarlı olanlardır. Bunlar için, diş hekimi tarafından uygulanacak flor tedavisi kadar, florlu ağız çalkalama suları (diş suyu) da yararlı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz