Diş Taşı Oluşumunun Sebepleri Nelerdir? Çözümü Nedir?

diş tartarı temizleme

Diş taşı dediğimizde aklınıza tartar gelmelidir. Diş taşı, günlük diş bakımına yeterince dikkat edilmediği durumlarda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Dişlerinin yeterince temizlenmediği durumlarda dişlerde bakteri plakları oluşur ve bu plaklar diş taşı olarak adlandırılır. Oldukça sağlıksız bir görünüme neden olan diş taşları, dişlerin hem ön yüzeyinde hem de arka yüzeyinde sarı lekeler olarak görülebilir.

Tedavi edilmediği takdirde sosyal ilişkileri olumsuz bir yönde etkileyecektir. Diş taşı dişlerin üzerinde, arka kısmında ve protezler üzerinde oluşabilir. Bakteri plakları oluşumuna neden olan diş taşları, dişlerde sarı ve kahverengi farklı boyutlarda lekelere sebep olduğu için kısa süre içinde tedavisi yapılmalıdır. Diş taşı oluşumu mikro bakteriyel besinlerin diş yüzeyi üzerindeki birikmesi ile birlikte ortaya çıkar.

Bu besinlerin diş yüzeyinde birikmesinin ana sebebi ise günlük olarak dişlerin fırçalanmaması, diş ipi kullanılmamasıdır. Diş bakımında yapılan ihmaller 14 gün gibi kısa bir süre içinde diş taşına dönüşebilmektedir. Diş taşına dönüşen besinler arasında bol karbonhidratlı ve şekerli ürünler de yer aldığı için dikkat edilmelidir.

Diş Taşı Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

  • Düzenli olarak diş bakımı yapılmaması.
  • Diş ipinin kullanılmaması
  • Karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerin bol miktarda tüketimi,
  • Tükürük yapısı diş taşı oluşumuna neden olur.Diş taşları en çok tükürüğün yoğun olarak biriktiği yerlerde görülür.
  • Ağız içinin ve diş arkalarının yeterli düzeyde fırçalanmaması

Diş Tartarı İçin Çözüm

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalasanız bile tartar oluşumlarına tek başına engel olmayabilir. İşte en etkili tartar temizleyici kesin yöntemler…

Dişlerinizi günlük olarak istediğiniz kadar fırçalayabilirsiniz ama yaptığınız teknik doğru değilse bu sizin için tamamen bir vakit kaybına dönüşür. Bikarbonat, tartar temizlemekte çok etkili olan bir yöntemdir.

Bir tutan tuz ve bir çorba kaşığı olan bikarbonatı kartıştırdıktan sonra yaptığınız karışım ile fırçalama yaptığınızda tartarların yoğun bir şekilde tertemiz olduğunu göreceksiniz…

Tek yapmamız gereken diş fırçalarımızı elma sirkesine batırıp dişlerimizi fırçalamak ve su ile durulamaktır. Hepsi bu.

Diş Tartarı İçin Gerekli Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı ayçiçeği tohumu
  • 4 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği
  • 1 litre su

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri alıp bir kaba koyun. Bu karışımları ise su dolu bir kaba yerleştirin ve kısık ateşle beraber yarım saat pişirin. Bu karışımlar ile dişlerimizi her yemekten sonra çalkalayın.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz