Diyabet Tedavisi İçin Zerdeçal Kullanımı Nasıl Olur?

Anayurdu Uzak doğu ile özellikle Hindistan olan ve iklim isteği nedeniyle ülkemizde yetiştirilemeyen zerdeçal, rizomlu (köksaplı) çok yıllık otsu bir bitkidir. 90 cm’ye kadar boylanabilir. Sivri uçlu, yeşil renkli yaprakları; yaz mevsiminde açan sarı renkli çiçekleri vardır. Bitki ekildikten 9 ay sonra hasat edilmeye hazır olunca toprağı kazılır. Rizomları dikkatle sökülüp çıkarılır. Kabukları soyulup atıldıktan sonra güneşte kurutularak kullanıma hazır hale getirilir.

Çok az baharat, zerdeçal gibi kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Diyabet üzerindeki etkileri ile ilgili yüzlerce çalışma yürütülmüştür. Ve sonuçlar son derece cesaret vericidir. Bu yazıda, diyabet için zerdeçal kullanımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz. Okumaya devam edin. Zerdeçaldaki kurkumin (curcumin), anti-diyabetik etkilere sahiptir. Kan şekeri seviyelerini düşürdüğü ve hatta iltihapla savaştığı bulunmuştur ve iltihap diyabetin ciddi bir semptomudur.

Pekin Üniversitesi tarafından 2013 yılında yapılan bir araştırmada, kurkuminin glukoz seviyelerini düşürdüğü ve diğer diyabetle ilgili durumları iyileştirebileceği gösterilmiştir. Zerdeçal takviyeleriyle (genellikle eczanelerde bulunan) bile diyabetin yönetilebileceği bulunmuştur. Ayrıca sinir hasarı ve katarakt gibi diğer diyabetle ilgili komplikasyonları da önlemektedir.

Zerdeçalın kurutulmuş rizomları midevidir; iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. Mide gazlarını söktürücüdür. Ülser ağrılarını hafifletir. Safranın çalışmasını destekler. Karaciğer şikâyetlerini azaltır. Soğuk algınlığını geçirir.

Zerdeçal Kök Ekstresi

Amerikan Diyabet Derneği tarafından hazırlanan bir rapora göre, zerdeçaldan elde edilen kurkumin özü, tip 2 diyabetin gelişmesini engellemiştir. Zerdeçal kökü ekstresi kullanmanın, açlık şekeri seviyelerini ve insülin direncini azalttığı bulunmuştur. İnsülin direnci, vücudumuz insüline doğru tepki vermediğinde ve yüksek kan şekeri seviyelerine neden olduğunda ortaya çıkar. Diyabet denilen bu durum, zerdeçal kökü ekstresi ile önlenebilir.

İçerisindeki curcumin, hücrelerin glikozu alma kabiliyetine müdahale edebilen, serbest yağ asitleri (veya FFA) seviyelerini azaltarak çalışır. Kök ekstresinin ayrıca karaciğerde bulunan ve diyabet için faydalı olan p-hücrelerinin işleyişini iyileştirdiği de bulunmuştur.

Ne yapmak gerekiyor? Kök ekstresini eczanelerden satın alabilirsiniz. Ya da kapsüller şeklinde de alabilirsiniz. Ancak almadan önce doktorunuza danışın.

Bektaşi Üzümü ve Zerdeçal

Bektaşi üzümü genellikle yüksek kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için geleneksel bir ilaç olarak kabul edilir. Ayrıca karbonhidrat metabolizmasını düzenleyen başka bir mineral olan krom içerir ve bu da vücudunuzun hücrelerini insüline daha duyarlı hale getirir.

Başka bir çalışma, bektaşi üzümünün anti-diyabetik özelliklere sahip olduğu gerçeğini desteklemektedir. Rhode İsland Üniversitesi tarafından yürütülen çalışma, Bektaşi üzümünün diyabetik hastalarda kan glukoz düzeylerini düşürmede etkili olabileceğini belirtmiştir. Daha da önemlisi, bektaşi üzümünün diyabetik hastalarda kolesterol seviyelerini artırdığı ve bu nedenle diyabetle ilgili kolesterolü önleyebildiği bulunmuştur.

Ne yapmak gerekiyor? İki çorba kaşığı Bektaşi üzümü suyu ve bir tutam zerdeçala ihtiyacınız var. İkisini karıştırın ve sabahları tüketin. Bu kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Tarçın ve Zerdeçal

Tarçın, anti-diyabetik özellikleri ile iyi bilinen başka bir baharattır. Bazı raporlar, anti-diyabetik özellikleri ile ilgili karışık yorumlar belirtmektedir. Ancak, bir çalışmada tarçının kan şekeri seviyesini % 24’e kadar düşürdüğü bulunmuştur.

Diğer araştırmalar, tarçının insülinin etkisini artırarak glikozu düşürdüğünü de öne sürmektedir. Ayrıca tarçın diyabetli hastalarda kolesterolü de düşürebilir. Bu, curcumin içeriği anti-diyabetik ve anti-inflamatuvar özellikleri ile birlikte diyabet için iyi bir tamamlayıcı tedavi olabilir.

Başka bir raporda, zerdeçal ve tarçın kombinasyonunun, yüksek yağlı yemekler tarafından tetiklenen insülin ve trigliseritleri nasıl azaltabileceği anlatılmaktadır. Harvard Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir rapora göre, tarçındaki bir fitokimyasal, sinnamaldehid olarak adlandırılır ve bu kan şekeri düzeylerini düşürebilir ve diyabetten kurtarabilir.

Araştırmalar, dört ay boyunca düzenli olarak 1 ila 6 gram tarçın almanın, tip 2 diyabetli hastalarda kan şekeri düzeylerini düşürebildiğini belirtti. Ancak, karaciğer rahatsızlığınız varsa dikkatli olun; tarçın iyi olmaktan daha fazla zarar verebilir. Doktorunuza danışın.

Ne yapmak gerekiyor? Bir tutam tarçın veya bir çubuk tarçın alıp, zerdeçalla karıştırıp öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Ya da tarçın ve zerdeçalı süt ile karıştırıp sabahları içebilirsiniz.

Zerdeçal ve Zencefil

Zencefil tozunun oral yoldan alındığında açlık kan şekerini iyileştirdiği bulunmuştur. Zencefil, glikoz depolama moleküllerini parçalayan bir enzim olan hepatik fosforilazı inhibe etmektir. Ayrıca, benzer bir etkiye sahip olabileceğinden kan inceltici alırken zencefil kullanmamaya dikkat edin. Bir başka çalışmada zencefilin diyabetle sıklıkla ilişkili olan kalp hastalıklarını önleyebileceği de bulunmuştur.

Ne yapmak gerekiyor? Sabah zencefil ve zerdeçalı birlikte alabilirsiniz. Bu, kan şekeri seviyelerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Diyabet İçin Karabiber ve Zerdeçal

Diyabetin yaygın (ve oldukça ciddi) bir etkisi kan damarlarının zarar görmesidir. Piperine (karabiberdeki bir fitokimyasal madde) zerdeçaldaki curcumin ile birlikte diyabete bağlı bu kan damarı hasarını önler.

Çalışmalar ayrıca karabiber yağının tip 2 diyabet ve ilgili hipertansiyonu önleyebileceğini göstermiştir. Yağ aynı zamanda nişastayı glikoza çeviren iki enzimi de inhibe eder. Ayrıca, karabiberdeki diğer yararlı antioksidanlar kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesine yardımcı olabilir.

Ancak, bir çalışmada karabiber ile birlikte curcumin alınmasının, anti-diyabetik etkilerini bozabileceği bulunmuştur. Bu nedenle, diyabet tedavinizi tamamlamak için ikisini kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Ne yapmak gerekiyor? Bir tutam karabiber ve bir tutam zerdeçalı bir bardak süte ekleyebilirsiniz ve sabahları alabilirsin. Ya da yemeklerinize zerdeçal ile birlikte bir tutam karabiber ekleyin.

Süt ve Zerdeçal

Sadece düzenli süt tüketmenin, tip 2 diyabet riskini azalttığını gösteren bazı çalışmalar vardır. Bir başka çalışmada, yüksek yağlı süt tüketmenin bir kişinin tip 2 diyabet riskini beşte bir oranında azaltabildiği bulunmuştur. Diyabet, ayrıca kemik kırılma riskinizi de artırabilir. Ancak sütün kan glikoz seviyenizi de artırabileceğini unutmayın, bu nedenle, ılımlılık içinde alın.

Ne yapmak gerekiyor? Bir bardak süte bir tutam zerdeçal ekleyebilir ve sabahları içebilirsiniz.

Sonuç: Zerdeçal, evinizde kolayca bulundurabileceğiniz bir baharattır. Ve sizi bu korkunç hastalıklardan koruyabilir. Diyetinize zerdeçal ekleyin ve sağlıklı bir yaşam tarzına hoş geldin deyin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz