Diyabete Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Şeker yüksekliğinin çok fazla sağlık sorununa yol açabileceği gerçeğini artık biliyorsunuz.En belirgin ve tehlikeli olan hastalık diyabettir. Son zamanlarda diyabet yaşının 20’lere düştüğünü fark ettiniz mi? Bu tamamen hareketsiz yaşam tarzından kaynaklanıyor. Diyabet ciddi bir sağlık meselesidir ve göz ardı edilmemelidir. Bu yüzden, çok geç olmadan kan şekeri seviyenize dikkat etmelisiniz. Bunu yapmanın en akıllıca yolu doğal besinler kullanmaktır. Bu yüzden, aşağıdaki bitkileri nasıl tüketeceğinizi ve çok daha fazlasını öğrenin. Hadi başlayalım!

Ginseng

Bağışıklık sistemini güçlendirici bir besin olarak bilinir ve hastalıkları önlemek için mücadele eder, ayrıca araştırmacılar son zamanlarda anti-diyabetik özellikler içerdiğini buldular. Ginseng aldığınızda, karbonhidratların emilimi yavaşlar ve hücreler daha fazla glikoz kullanır. Bunun dışında pankreasta insülin üretimi de artmaktadır. Bütün bunlar diyabet için daha düşük risk ve daha sağlıklı bir vücut demektir. Eğer zaten diyabetiniz varsa, ginseng, Toronto Üniversitesi araştırma ekibinin kanıtladığı üzere, kan glikoz seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ginsengi, kök veya toz olarak tüketebilirsiniz. Kökünü doğrayın ve kaynamış suya atın. 5 ila 6 dakika demleyin. Toz ginsengi ılık suyla karıştırabilir ve içebilirsiniz.

Adaçayı

Boş mideye içilen adaçayı, kan glikoz seviyelerini önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olabilir. Gizli şeker hastalarında kan şekerini frenlemeye yardımcı olur ve tip 2 diyabetlilerde insülin salgılanmasını ve aktiviteyi artırır. Ayrıca, karaciğer fonksiyonunu da olumlu etkiler, böylece bağışıklığı geliştirir. Et yemeklerinde bir baharat olarak tercih edilmesine rağmen, bu bitki çay olarak tüketildiğinde daha iyi etki edecektir.

Adaçayı tüketmenin en iyi yolu çayını içmektir. Ayrıca, adaçayı yapraklarını çiğneyebilir veya yemeğinize ekleyebilirsiniz. Adaçayı çayı hazırlamak için 1-2 adaçayı yaprağını bir bardağa atın ve üzerine kaynar su dökün. 5 dakika demleyin. Günde 2 bardak içebilirsiniz. Sabah erken vakitte aç karnına içebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeği için yiyeceklerinize adaçayı yaprağı ekleyebilirsiniz.

Yabanmersini

Diyabet tedavisi için muazzam bir tıbbi potansiyel gösteren başka bir etkili besin de yabanmersinidir. Sadece yüksek kan şekeri seviyelerinden muzdarip tip 2 diyabet hastalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda şeker hastalığı tedavisinde de oldukça etkilidir.

Yabanmersini, kan şekeri seviyelerinin düşmesinden sorumlu olan glukokinin adı verilen bir bileşik içerir. Yabanmersini, bu hastalıktan dolayı göz sağlığı tehlikede olan kişilere de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kan şekerinizin tehlikeli seviyelere düşmesine neden olabileceğinden, diyabet ilacı ile birlikte yabanmersini kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız. Yabanmersini kan şekeri seviyesini kontrol etmenin en güvenli yoludur.

Kekik

Bu egzotik İspanyol ve Akdeniz bitkisinin, vücuttaki kan şekeri seviyesini düşüren glikozid içerdiği bilinmektedir. Kekik suyu özleri, yapılan deney tüpü çalışmalarında glikosidaz inhibitör aktivitesi göstermiştir. Özütten ayrıştırılan Rozmarinik asidin pankreatik amilaz aktivitesini artırdığı gösterilmiştir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir. İnsülin aktivitesinin artmasına yardımcı olur ve hücrelerdeki glukozu harekete geçirir, böylece karbonhidrat oluşumunu azaltır. Kekik, çoğu mutfakta düzenli olarak kullanılmaktadır.

Yemeklerinizde taze veya kuru kekik kullanabilirsiniz, yapraklarını çiğneyebilirsiniz, kekik çayı yapabilirsiniz, seyreltilmiş kekik yağı veya kapsülleri tüketebilirsiniz. Bir bardak kaynamış suya bir çay kaşığı kuru veya taze kekik ekleyerek kekik çayı yapabilirsiniz. 5 dakika demleyin, süzün ve için. Sabah erkenden kekik çayı içmek en iyisidir. Ayrıca sabahları taze kekik yaprakları çiğneyebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeği için kuru kekik kullanabilirsiniz.

Aloe Vera

Bu tombik yapraklar; Hindistan, Güney Afrika, Meksika, Avustralya ve Çin’de yaygın olarak yetiştirilmektedir. Daha çok kozmetik ve ilaç endüstrilerinde kullanılır. Aloe vera iltihabı tedavi etmek, sindirimi iyileştirmek, akne oluşumunu önlemek ve saç dökülmesini azaltmak için kullanılmıştır. Son bilimsel çalışmalar aloe vera jelinin lipit düşürücü ve kan şekeri düşürücü özellikler içerdiğini bulmuştur.

Piyasada aloe vera suyu ve özütü mevcuttur. Bunları, şişe üzerindeki talimatlara uygun şekilde tüketebilirsiniz. Evde aloe vera suyu da hazırlayabilirsiniz. Aloe vera yaprağını kesin, jelini çıkartın alın ve sulandırmak için su ve limon suyu ilave edin. Ayrıca aloe vera kapsülleri de tüketebilirsiniz. Sabah erken saatlerde aloe vera suyu tüketebilirsiniz. Öğle yemeğinden önce de bir kapsül alabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil, Asya mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır ve Çin, Hindistan, Avustralya, Afrika ve Jamaika’da yetiştirilmektedir. Aloe vera gibi, zencefil de eski zamanlardan beri bitkisel ilaçlarda kullanılmaktadır. Bu aromatik kök bitki, kan glikoz seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir. Birçok bilimsel çalışma, zencefilin insülin salgılanmasını ve insülin duyarlılığını artırarak kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olduğunu doğrulamıştır. Çiğ zencefili çiğneyebilir, yemeklerinizde kullanabilir, zencefil çayı içebilir, zencefil tozu tüketebilir, yağını kullanabilir ve bir bardak smoothie içine bir dilim çiğ zencefil ekleyebilirsiniz. Güne zencefil çayı ile başlamayı deneyin. Akşam 6’dan sonra zencefil tüketmekten kaçının. Öğle yemeğinden önce, zencefil eklediğiniz smoothie içeceği tüketebilirsiniz.

Çemenotu

Çemenotu tohumu ve yaprakları metabolik bozuklukları ve sindirim problemlerini tedavi etmek için son derece faydalıdır. Bu bitki İspanya, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Türkiye, Fransa, Mısır, Arjantin ve Fas’a özgüdür. Saç dökülmesini, cilt sorunlarını ve yavaşlayan metabolizma hızını tedavi etmek için eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Bir çalışma çemenotu tohumunun kan şekeri düşürücü etkilere sahip olduğunu ve tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılabileceğini doğrulamıştır. Çemenotu tüketmenin en iyi yolu, tohumları bir gece suyla ıslatmaktır. Tohumlarını ve yapraklarını yemeklerin içine de ekleyebilirsiniz.

Tarçın

Tarçın ağacının kabuklarından elde edilen bu güçlü kokulu baharat, Güney Asya mutfağında ve tatlılarda düzenli olarak kullanılmaktadır. Diyabet için inanılmaz bir bitkisel tedavidir ve obezite, kas spazmları, ishal ve soğuk algınlığı tedavisi için kullanılır. Birçok çalışma, tarçının düzenli olarak tüketilmesinin yüksek kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini ve dolayısıyla diyabet tedavisi için alternatif bir ilaç olarak kullanılabileceğini doğrulamıştır.

Tarçın kabuğu, toz tarçın veya takviye olarak tüketebilirsiniz. Sabah ve akşam tarçın çayı içebilirsiniz. Kahvaltıda smoothie ya da meyve suyuna tarçın tozu ekleyebilirsiniz.

Karanfil

Karanfil, Hint, Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka ve Tanzanya mutfaklarında yaygın olarak kullanılan bir çiçek tomurcuğudur. Bu aromatik baharat, antienflamatuvar, antioksidan ve sindirimi teşvik edici özelliklere sahiptir. Araştırmalar, karanfilin insülin duyarlılığını artırmaya ve kötü kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu doğrulamıştır. Karanfil çiğneyebilirsiniz. Ayrıca, karanfil takviyesi tüketebilirsiniz. Demlediğiniz çay içine atabilirsiniz. Bir fincan suya 3-4 karanfil atın, gece boyunca bekletin ve ertesi sabah aç karnına için. Akşam yemeğinden önce de kullanabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, Hint, Bangladeş, Pakistan ve İran mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu zencefil benzeri baharat, bakteriyel enfeksiyonları, cilt sorunlarını ve sindirim problemlerini tedavi etmek için kullanılan Ayurvedik bir ilaçtır. Araştırmalar, zerdeçalın tıbbi özelliklerinin curcumin denilen bir fitokimyasaldan ileri geldiğini bulmuştur. Curcumin ayrıca kan şekeri düşürücü etkiye sahiptir. Aslında, bir çalışma tip 2 diyabetli hastaların zerdeçal tüketerek kan glikoz seviyelerini düşürdüğünü doğrulamıştır. Aç karnına zerdeçal çiğneyin ve toz zerdeçalı yemeklere, smoothie veya meyve sularına ekleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz