Diyet Yapmadan Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Diyet yapmadan kilo vermek aslında mümkün! Pek çoğumuz diyet yapmak fikrini bile duyunca isteksiz olabiliyoruz. Ancak ufak ipuçlarıyla kalori alımınızı azaltıp kilo verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken beslenme alışkanlıklarınızı biraz değiştirmek! Eğer istenmeyen kilolarınız varsa ve bir diyete uygun davranmak pek size göre bir şey değilse başvurmanız gereken ilk yöntemlerden bir tanesi diyet yapmadan kilo verme yöntemleridir. Eğer zayıflamak için kendinize diyetsiz bir şekilde yol çizmek istiyorsanız bazı önemli adımlara da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kahvaltıyı Kesinlikle Atlamayın

Kahvaltıyı atlamak en kötü hatalardan biri olacaktır. Günün bu önemli öğününü atladığınızda öğle yemeğinde kontrolsüzce ve daha çok yemeniz gerekecek. Ayrıca uzun zaman yemek yemediğinizde metabolizmanız yavaşlar. Yani kahvaltı yapmadan çıktığınızda öğlene kadar metabolizmanız yavaşlar. Metabolizma hızının düşmesi de kilo vermenize en büyük engellerden biridir.

Yemeklerin Sırası Önemlidir

Öğününüzde eğer hem yeşillik hem de et ürünlerinden bir yemek varsa önceliği yeşilliklere verin ve ardından etli yemeğinizi yiyin. Bu şekilde bir tavsiyede bulunmamızın sebebi ise yeşil besinlerin daha çok tokluk hisleri vermeleridir. Bu sayede öğündeki bir sonraki yemek türünüz etliyse ondan daha az yemiş olursunuz.

Sosları Azaltın

Başta makarna ve kızartma çeşitleri olmak üzere yemeklerinizde mutlaka sos kullanımını azaltmalısınız hatta dayanabiliyorsanız yemeklerinizi tamamen sossuz yemelisiniz. Çünkü yemeklerinize eklediğini her sos size fazladan kalori olarak geri dönecektir. Bazı firmaların diyet sosları da piyasada satılmaktadır. Ancak unutmamanızda fayda vardır ki o soslarda kalorisiz değildir. Sadece kaloriyi yarı yarıya azaltılmıştır ki bu söylediğimiz oranda sos türleri için büyük bir orandır ancak yine de sosları diyet konusunda masum yapmaz.

Yeterince Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Bu sağlığınız için oldukça önemli. Vücudunuzun susuz kalmasını önlemeniz gerekiyor. Gün içine yayarak yudum yudum su içmeye özen gösterin.

Ice tea, kola gibi içecekleri hangimiz içmiyoruz ki. Ancak bu içeceklerden uzak durarak aldığınız kalori miktarını azaltabilirsiniz. Yapacağınız bu küçük değişiklikle günde yüzlerce kalori tasarruf etmiş olacaksınız.

Ekmeği Öğünlerinizden Çıkarın

Diyet konusunda en yaygın olarak kabul edilen gerçeklerden bir tanesi de kesinlikle ekmeği azaltmak hatta hiç yememek gerçeğidir. Eğer ekmeği çok seviyorsanız ve ekmeksiz ben nasıl doyarım diyorsanız yapmanız gereken şey öğünlerinizde ekmek kullanımınızı kademeli olarak azaltmaktır. Böylece birden bire ekmeği bırakmayarak diyetinizi sürdürme konusuna olan istikrarınızı da kaybetmemiş olursunuz.

Yağların Miktarına Dikkat

Zeytinyağı, ayçiçeği yağı, fındık yağı gibi yağlar yemeklerimizin olmazsa olmazlarındandır. Bu yağların adı her ne kadar kilo aldırıcılar olarak çıkmış olsa da, yağlar vücut için faydalı ve gerekeli olarak besin takviyeleridir diyebiliriz. Bu yüzden yağları tamamen hayatınızdan çıkar dememiz yanlış olur. Burada önemli olan yemeklerinizde kullandığınız bu yağların miktarlarına dikkat etmenizdir.

Yemeğinizi Yavaş Yemeye Çalışın

Daha yavaş yemek yiyen insanlar beyinlerine tokluk hissini algılaması için zaman verdiğinden diğer insanlara göre 300 kalori daha az yiyerek doymaktadır. Yemeğinizi televizyon karşısında yemeyin. Televizyonla meşgul olurken doyduğunuzu fark edemeyip daha fazla yer ve daha çok kalori alırsınız. Küçük tabaklardan yemek yiyin. Tabak küçük olduğundan porsiyonlarınız gözünüze daha büyük görünecektir ve bu da tokluk hissinin daha çabuk oluşmasını sağlar.

Uyku düzeninize dikkat edin ve yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Uykusuzluk çeken kişiler daha çok yemek yemek eğiliminde oluyorlar.

Sebzeler ve meyveler besleyici bileşenler açısından zengin, lif açısından zengin ve düşük kalorili gıdalardır. Diyetinize daha çok dahil etmeye çalışın.

Esmer pirinç, tam buğday, yulaf gibi tam tahıllar lif içerikleri nedeniyle daha az kalori alarak daha çabuk tok hissetmenizi sağlarlar. Ve bu tokluk hissi uzun süre devam eder.

Yemekleri servis ederken porsiyonlara dikkat edin. Birden olmasa da porsiyonlarını zamanla azaltıp ideal seviyeye düşürmeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz