Doğum Kontrol Yöntemleri Sonrası Gebelik

doğum kontrol

Hamile kalmamak için en çok kullanılan gebelikten korunma yöntemlerinden birisi “geri çekme” yöntemidir. Geri çekme yönteminin bırakılması sonrasında, gebelik oluşma şansı hemen devam etmektedir.

Bariyer Metodları ile Hamilelikten Korunma

Prezervatif, kadın prezervatifi, diyafram, kimyasal ve fiziksel maddeler, servial kap, spermisid kremler, jel ve çeşitli kimyasal maddeler ile hamilelikten korunma yöntemleridir. Bu maddelerin kullanılmının bırakılmasıyla birlikte, gebe kalma şansı hemen başlamaktadır.

Doğum Kontrol Hapları (Kombine) ile Gebelikten Korunma

Çoğu eczanede satılan doğum kontrol hapları, aylık iğneler gibi ilaçlar ile gebelikten korunma yöntemini tercih eden kadınları, doğum kontrol hapı kullanımını bıraktıktan bir müddet sonra hamile kalabilirler. Doğum kontrol hapını bırakan kadınların %50 si ilk 3 ay içerisinde, %80’i ilk 10 ay içerisinde gebe kalabilmektedir. Sonuç olarak gebe kalabilmek için, doğum kontrol hapı kullanımını bıraktıktan sonra bir süre geçmesi gerekmektedir.

Gebe kalmak istiyorsanız, hamile kalmaya karar verdiyseniz, 3 ay önce doğum kontrol hapı kullanmayı bırakın ve folik asit ile sebze meyve takviyesine başlayın. 

Doğum Kontrol Hapları Kısırlık Yapar mı?

Bazı araştırmalar sonucu doğum kontrol haplarının kısırlık (infertilite) yapıcı yan etkilerinin olduğu saptanmıştır. 

Progesteron içeren maddeler ile Gebelikten Korunma

Minipill adı verilen doğum kontrol hapları, aylık ve 3 aylık iğneler (depp provera) gibi maddeleri kullanarak hamilelikten korunan kadınlar da bir süre sonra hamile kalabilmektedir.

Minipill doğum kontrol haplarını kullanan kadınlar, kullanımı bıraktıktan sonra hamile kalabilmektedir. Fakat 3 aylık iğneleri kullanan kadınların, kullanımı bıraktıktan sonra gebe kalma süresi 5-15 ay arasında değişmektedir.

Spiraller (RIA):

Mirena gibi içerisinde bakır ve hormon içeren hamilelikten korunma yöntemidir. Çoğunlukla bu spiraller çıkarıldıktan sonra gebe kalma şansı hemen başlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz