Doğum Lekesi Nasıl Geçer?

doğum lekesi

Gebelik sürecinde alınan aşırı ve hızlı kilo alımı ve doğum sonrasında da bu kiloların yine hızlı bir şekilde geri verilmesi cilt yapısında bazı deformasyonların oluşumuna yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra, birtakım hormonal faktörler de, istenmeyen bu lekelerin oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir. Peki bu süreçte oluşan doğum lekesi nasıl geçer?

Gebelik döneminde meydana gelen doğum lekelerinden doğal yollarla kurtulmak gayet mümkündür. Çoğunlukla açık kahverengi olan bu lekeler,  daha çok yüz ve karın bölgesinde oluşum göstermektedir. Eğer zamanında müdahale edilmezse, bu lekeler kalıcı bir nitelik kazanabilirler.

Doğum Lekesi Nasıl Geçer? 

Lekelerin doğal yöntemlerle nasıl giderilebileceğine yönelik olarak hazırlamış olduğumuz bu yazımızda, yöntemleri sizler için madde madde ele aldık;

Doğum Lekelerini gidermede kesilmiş süt kullanımı, son derece etkili bir yöntemdir. Kesilmiş süt, peeling etkisine sahiptir ve bu etkisi sayesinde de lekelerin giderilmesine önemli ölçüde yardımcı olur. Özellikle de kuru cilde sahip gebeler için son derece etkili bir nemlendirici olma özelliğine sahiptir. Gece yatmadan önce lekelerin üzerine uygulayarak uyuyabilirsiniz.

Bu konuda size yardımcı olabilecek yöntemlerden bir tanesi de her derde deva olan limon. Düzenli bir şekilde uyguladığınızda etkisi sizi de şaşırtacaktır.

Her biri aynı miktarda karıştırmış olduğunuz E vitamini ve hint yağını hee gün düzenli olarak lekelerinizin üzerine uygulayın. Karışımı gece yatmadan önce uygulayın ve sabah kalktığınızda da güzelce yıkayarak durulayın.

Uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise aynı miktarlardaki kayısı suyu, salatalık suyu ve çilek suyunu karıştırarak lekelerin bulunduğu bölgeye uygulamaktır. Ancak bu karışımı çok iyi bir şekilde karıştırıp hazırlamanız gerekmektedir. Özellikle yüz bölgesindeki lekelenmeleri gidermede son derece önemli bir karışımdır.

Elma sirkesi ve limon ezmesini bir kabın içerisinde güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı cildinize güzelce sürün. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile güzelce yıkayın ve durulayın.

2 çorba kaşığı ılık süt ile yine aynı miktarda olacak şekilde sarı hardalı birbirine güzelce karıştırın. Akşam yatmadan önce cilt lekelerinizin bulunduğu bölgeye bir hafta boyunca her gün düzenli olarak uygulayın. Sonuç sizi de memnun edecektir.

Bir dilim soğan kesin. Kestiğiniz soğanı cilt lekelerinizin yer aldığı bölgelere sürün. Bu yöntem, kısa sürede lekelerinizin kaybolmasına yardımcı olacaktır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez bu uygulamayı tekrar edebilirsiniz.

Eşit oranlardaki susam tohumu ve nişasta tozunu bir araya getirerek çok iyi bir şekilde karıştırın. Macun haline getirmiş olduğunuz karışımı her gün düzenli olarak cilt lekelerinizin üzerine güzelce yedirecek sürün. Yaklaşık 2 hafta kadar bu uygulamaya devam edin.

Gebelikte Cilt Lekelerine Karşı Uygulayabileceğiniz Diğer Bitkisel Çözümler;

Formül 1

Tarifini vereceğimiz bu karışımı, haftada üç gün düzenli bir şekilde uygulayın, sonucun şaşırtıcılığına siz de şahit olun. İlk olarak yarım limon suyunu küçük  bir kabın içerisine sıkın. Ardından içerisine 1 çay kaşığı toz şeker ekleyin ve güzelce karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı, lekelerin bulunduğu bölgelere peeling yaparak dikkatli bir şekilde uygulayın ve 10 dakika kadar bekletin. Şayet cildiniz çok hassassa bu süreyi 5 dakikaya da indirebilirsiniz. Eğer bu uygulamayı düzenli ve istikrarlı bir şekilde devam ettirirseniz, çok etkili sonuçlar alacağınızı söyleyebiliriz.

Formül 2

Tamamen bitkisel ürünlerle hazırlanan bu formülü haftada 3 gün düzenli bir şekilde uyguladığınızda gebelikte oluşan lekeler adına çok etkili ve hızlı sonuç alacağınızı garanti ediyoruz. 1 çorba kaşığı portakal suyu, 1 çorba kaşığı limon suyu ve yine 1 çorba kaşığı maydanoz suyunu küçük bir kabın içerisinde çok iyi bir şekilde karıştırın. Her gece yatmadan önce elde ettiğiniz bu karışımı lekelerin üzerine güzelce uygulayın. Daha önce de söylediğimiz gibi çok etkili ve hızlı bir sonuç almanız kaçınılmaz olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz