Hamilelikte Gaz Sancısı ve Şişkinlik Rehberi

gebelikte gaz

Hamilelik döneminde mide bulantısının ve mide yanmalarının oldukça sık görüldüğünü daha önceki makalelerimizde belirtmiştik ancak sindirim sistemiyle alakalı olarak bunlarında arasında bir konuyu daha görebiliyoruz, o da gebelik döneminde gaz. Sanıyorum ki hamile bir bayanın gebelik sürecini gaz, şişkinlik ve hazımsızlıkla karşılaşmadan tamamlayabileceğini düşünmüyorsunuzdur. Bu nedenle de yazımın devamını okumak sizin için iyi olacaktır.

Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz ilk andan itibaren size göbeğiniz çıkmış gibi gelebilecek ancak bu bebek değil “gaz”dır. Ama bu durum kaçıncı haftadan itibaren başlar diye merak ediyorsanız, buna sadece “gebeliğin ilk dönemleri” diyebiliriz.  Burada unutulmaması gereken bir konu vardır ki hamilelikte her kadının süreci aynı değildir. Her gebe ve gebelik süreci biriciktir, farklıdır.

Hamilelikte Şişkinlik ve Gaz Neden Olur?

Hormonlar

Bu sorunun ilk yanıtı hormonlarda saklıdır. Gebelikte sindirim sistemi hormonların etkisiyle değişime uğrayacaktır. Bu da sindirimin daha da yavaş olmasına neden olur. Dolayısıyla bu yavaş sindirim de gaz sancısına neden olabilir.

Kabızlık

Gebelikte kabızlıkla sıklıkla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle de kabızlığın etkisiyle birlikte şişkinlik meydana gelebilir.

Beslenme

Gebelikte beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle de özellikle gazlı içeceklerden uzak durmanızda fayda var. Bunun yanı sıra öğünlerinizi hızlı tüketirseniz daha fazla yemek yersiniz ve bu da şişkinliğe neden olur.

Hareketsizlik

Gebelik dönemi artık daha hareketli olmanız gereken zamandır. Evinizde egzersiz yapmalı ve de sporunuzu ihmal etmemelisiniz.  Hareket etmediğiniz sürece, gazların vücudunuzda dağılması ve vücuttan dışarı çıkması için fırsat bulamaz. Bu da şişkinliğe ve hazımsızlığa neden olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz