Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

doğum sonrası adet düzensizliği

Gebelik dönemi sorularından birisi de doğumdan sonra adet düzensizliği olmasıdır. Bu makalemizde doğumdan sonraki zaman da adet döneminiz hakkında ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır. Gebelik döneminde kadınların yaşadıkları sorunlardan biri de adet kanamalarının kesilmesidir. Gebelikte, menopoz döneminde ve emzirme döneminde yumurtlama gerçekleşmediği için adet kanaması da görülmez.

Doğum yapan annelerde, adet kanamasının gecikmesi iki durumda değişir. Emziren annelerde adet kanamasının düzenlenmesi daha geç düzene girerken, emzirmeyen ya da daha kısa süre emziren annelerde ise adet düzeni daha kısa sürede normale döner. İster normal doğum ister sezeryan olsun, doğumdan hemen sonra adet kanı olmayan ama loşi adı verilen, rahim içerisindeki kanla doğum kalıntılarının atılması için gerekli olan kanama şekli görülür.

Gerçek adet kanaması da doğumdan sonra emzime süresince görülmeyip ortalama 6 ay sonra tekrar kanama görülmeye başlar. Bu düzensizlik toplamda 1 yıllık bir süreyi de bulabilir.

Adet kanaması, emzirme süresi boyunca düzensiz şekilde görülür. Emzirme sona erince adet kanamaları da daha düzenli şekilde gelmeye devam eder. Nadiren, bazı annelerde kanamanın emzirme döneminde düzenli olarak geldiği de görülür.

Emzirmeyen ya da nadiren emziren annelerde de kanama genel olarak doğumdan 3 ay sonra başlar ve emzirme bitince düzenli hale gelir. Özel olarak görülen bir başka durum da kanamanın gebelik boyunca ve emzirme döneminde düzenli olarak devam etmesidir. Bu çok nadir görülen bir durumdur.

Adet kanaması gebelik başladığından itibaren 9 ay süresince ve emzirme dönemi boyunca düzenli olarak devam eder. Adet dönemini sıkı takip etmek ve özellikle lohusa döneminden sonra düzenli doktor kontrollerine gitmek gerekir.

Doğum sonrası jinokolik muayene yapılması, smear aldırılması ve korunma yöntemleri konusunda bilgilendirilmek son derece önemlidir. Herhangi bir sorunun yaşanmaması adına düzenli olarak senede 2 kere bu muayenenin yapılması, doğum sonrasındaki durumun kontrol altında tutulması ve olabilecek sorunların önlenmesi adına önemlidir. Eğer emzirme sırasında görülen adet düzensizlikleri dışında, bu dönemde aşırı kanama oluşması ile karşılaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Aşırı kanama durumları, yumurtalıklarda bir sorun olma ihtimaline dair belirti olabilir ve bu sorun annenin sağlığını tehdit etmenin yanı sıra ileride tekrar çocuk sahibi olma ihtimaline dair bir risk de oluşturabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz