Domates Alerjisi

domates alarji

Domates alerjisi

Bir çok domates kişilerde hafiften şiddetli boyutlara kadar reaksiyonlara sebep olabilir. Domates alerjisi olan kişilerde dudaklarda ve ağızda hemen şişme meydana gelir. Ağızda yaralar ve kaşınmalar oluşur. Boğazda şiddetli kaşıntı hassasiyet ve nefes alma zorluğu yaşanır yutkunmada da güçlük çekilir. Deri de dökülmeler yaşanır terleme baş ağrısı oluşabilir. Eğer ağızda dudaklar da şişme başladıysa ve göğüs sıkışıyorsa hemen bir doktora başvurmak gerekir.

Domates alerjisi, alerji oluşumu vücutta zararlı olarak yayılmakta ve o besin vücuda girdiği anda bağışıklık sistemi o besine karşı antikor oluşturur ve o yemek yendiği zaman bağışıklık sistemi hemen döküntüye kaşıntıya ishal ve mide bulantısına nefes alma zorluğuna sebep olacaktır. Bu nedenle doktora başvurup bu alerjinin önlenme yolları aranmalıdır. Cilt ve kan testleri yapılmalıdır.

Tedavisi

Hafif alerjik reaksiyonlar tedavi edilebilir. Ancak bazen sizi sıkıştırıp zorlayıp acil servise gitmenizi gerektirebilir. Eğer solunum sıkıntısı çekiyorsanız hemen acile başvurmanız gerekecektir. Acil serviste gerekli ilaçlar kullanılarak solunum sıkıntınız düzenlenecek ve diğer belirtilerin oluşumu önlenecektir.

Bu tedavilerin yanı sıra sizde mümkün olduğunca evde kendi hazırladığınız yemekleri yemeli domates ve domates içeren yiyeceklerden uzak durmaya çalışmalısınız. Dışarıda yediğiniz yemeklerin içerisinde veya sosunda olma olasılığı yüksek olduğundan evde yemek yemeyi tercih etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz