Dudak Neden Şişer? Dudak Şişmesi Nasıl Geçer?

dudak şişmesi neden olur

Dudaklar oldukça hassastır ve dudak üstündeki deri çok incedir. Bu yüzden dudaklar alerji, darbe ve soğuk başta olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak kolayca şişebilir. Belirli bir hastalık veya bir ilacın yan etkisi nedeniyle şişen dudaklar için doktorunuza danışabilirsiniz ancak bir darbe veya alerjik reaksiyonyüzünden şişen dudaklar içinse sıcak, soğuk kompres, tuzlu su, zerdeçal ve poşet çay gibi yöntemler işinize yarayabilir.

Dudak Şişmesine Karşı Evde Yapabilecekleriniz

Sıcak ve Soğuk Kompres: Bir kaç buz parçasını çok kalın olmayan bir havluya sarıp şişliğin üzerinde fazla bastırmadan bekletin. Soğuk kompres için bir diğer yöntemde yemek kaşığını 10-15 dakika buzlukta bekletip şişliğe uygulamaktır. Sıcak kompres de şişliğe iyi gelebilir. Havluyu sıcak suya batırdıktan sonra iyice sıkıp şişliğin üzerinde 5 dakika bekletin. Bu iki yöntemde yaralanmalar nedeniyle oluşan dudak şişlikleri için kullanılabilir.

Zerdeçal: Evde varsa zerdeçal, kil ve bir miktar suyu yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırıp şişliğin üzerine sürüp kurumasını bekleyin. Daha sonra aynı bölgeye bir miktar bal sürerek dudağın kuruyup çatlamasını engelleyebilirsiniz.

Poşet Çay: Gözaltı şişlikleri içinde oldukça etkili bir çözüm olan poşet çayı sıcak suya daldırdıktan sonra biraz sıkın ve 2-3 dakika soğuduktan sonra dudağınıza koyun. 3-4 dakika bekletmeniz şişliğin inmesi için yeterli olacaktır.

Karbonat: Şişlik böcek sokması yüzünden olduysa karbonat kullanabilirsiniz. Karbonat hem ısırığın iltihaplanmasını önler ve kaşıntıyı önler hem de kısa sürede şişliği alır. 3 çay kaşığı karbonatı 1 çay kaşığı suyla karıştırarak sürebilirsiniz.

Tuzlu Su: Tuzlu su çizikler ve kesikler nedeniyle oluşan şişlikler için kullanılabilir. Yaranın daha çabuk kurumasını ve şişin inmesini sağlar. Yaraya ilk sürdüğünüzde yanma hissi olabilir.

Dudak Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Dudağınızın neden şiştiğinden emin değilseniz nedeni aşağıdakilerden biri olabilir.

Polen, gıda, hayvan tüyü veya diğer alerji türleri dudakların şişmesine ve karıncalanma hissineneden olabilir. Alerji şiddetliyse dudaklarla birlikte dilde şişebilir. Şişlik birkaç saat sürer. Kaşıntı ve döküntü alerjinin diğer belirtileri arasındadır.

Böcek sokması dudaklarda şişliğe ve alerji benzeri belirtilere yol açabilir. Böceğin salyasının veya zehirinin etkisine göre şişlik hafif veya şiddetli olabilir.

Bazı ilaçların yan etkileri arasında dudak şişmesi bulunmaktadır.

Yüz, el ve ayaklardaki derinin kalınlaşması ve şişmesine neden olanakromegali‘nin diğer belirtisi ciltte görülen renk değişiklikleridir.

Crohn hastalığı, glucagonoma, oral herpes, enfeksiyon, miksödem,sedefegzama ve diğer bazı hastalıklar dudak şişmesine neden olabilir.

Uyarı: Dudak şişmesine ne iyi gelir yazısında yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan bilgilendirme amacıyla derlenmiştir. Dudaklarınızda şişlik varsa en doğru teşhis ve tedavi için doktorunuza danışabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz