Dudaklarda Neden Kuruluk Oluyor?

dudaklarda kuruluk

Aslında dudak kurumaz tüm vücudumuz kurur ancak dudaklarda kırmı­zı rengini veren kılcal damarlar bol bulun­sa da yağ ve ter bezleri bakımından fakirdir. Bu yüzden dudaklarımız vücudumuza göre bu daha hızlı tep­ki verir. Dudak derisi oldukça ince ve dayanıksız­dır. Dış çeperinde hücreler ölür ve kabuklaşma­ya başlar. İşte dudaklarımız cildimize göre bu yüz­den çabucak kabuklaşır.

Dudak Kurumasına Karşı Neler Yapılabilir?

1- Dudak kurumasına en çok ne­den olan şey susuzluktur. Doktorlar gün için­de 2lt su tüketilmesini öneriyor. Eğer çok su tüketmiyor­sanız en azından susadığınızda 1 bardak da­ha fazla için. Yemeklerde çorba iç­mek hem midenize hem de su tüketimini­ze yararı olur.

2- Yeterince su içiyorsunuz fakat yine de dudaklarınız kuruyorsa bilin­dik diğer sebep ise aşırı sıcak veya soğuk hava koşul­ları. Bu hava koşullarından korunmak gerek­li ancak günlük yaşamda evimize tıkılamayacağımı­za göre dışarı çıkarken önlem olarak lip balm kullan­mak. Lip balm ürünleri içerdiği gliserin ile nemi korur ve dudaklarınızın aşırı kurumasına engel olur. (Lip stick gi­bi ürünler kullanıcaksanız üzerine kullanın.) Çok güneşli günler­de şapka takarak yüzünüzü gölgelemekte bir neb­ze dudaklarınızı direk güneşten koruyacaktır, soğuk hava­larda atkı kullanmakta faydalı olacak­tır.

3- Dudaklarınızdaki ölü deriden arındırmak ve ordaki hücreleri hare­ketlendirmek için dişlerinizi fırçalar­ken yumuşak bir şekilde ve dairesel hareketler­le dudaklarınızı da fırçalayın etkisini çok çabuk his­sedeceksiniz.

4- B vitamini içeren besinler alınma­lı. Günlük kullandığı­mız B vitamini içeren örnekler vermek gerekir­se: Ceviz, dereotu, bulgur, süt, et, pul biber, yumurta sa­rısı, patates ve meyveler gi­bi gıdalar.

5- Sigara kullanıyorsa­nız dudaklarınızda muhtemelen kuruyordur. Sigarayı derhal bırakmalısınız.

6- Bir diğer neden stres. Stres tüm vücudunu­za etki ettiği gibi dudaklarınızında çatlamasına neden olur. Stresten kurtul­manın en sağlıklı yollarından biriyse spor yapmak veya dans etmek. Vakit bulamıyorsa­nız en azından yürümek size iyi gelecektir.

7- Dudaklarınıza bal ve vazelin sürün. Elbette çok faz­la değil parmağınızla bir miktar alıp ovarak dudaklarınıza sürün etki­sini hemen gösterir ancak ana sebepler­den kurtulmadıkça bu dertten kurtaracağını san­mayın! (Çatlamış dudaklara da iyi gelecektir.)

8- Dudaklarınızı sakın yalamayın. Aksi halde nemin da­ha hızlı uçuşmasına dudaklarınızın da daha çok kurumasına sebep olur­sunuz..

9- Kapalı mekanlarda havanın nemli olma­sı önemlidir. Ülkemizde hava nemlendirici ürünlerden satılmı­yor. Ancak aynı etki­yi bir radyatörün üzerine su koyarakta alabilirsiniz.

10- Dudaklarınız kuruyorsa bir di­ğer nedeni vücudunuzun suya ihtiyaç duyduğunun göstergesidir. Bol bol su içe­rek dudaklarınızdaki kurumayı önleyebilirsiniz.

11- Bu yöntemleri uyguladınız ve ha­la dudaklarınızdaki kuruluk geçmediyse bir doktora görünmeniz gere­kir. Altta yatan başka bir rahatsızlığınız dudak kurumasına neden oluyor olabilir.

Dudaklar İçin Yağ Karışımı

Yaz veya kış fark etmez, dudakların kurumasını ve çatlamasını önlemek için düzenli olarak nemlendirmek gerekiyor. Çantanızda dudak balsamı taşımak ve dudaklarınızın kuruduğunu hissettiğinizde sürmek, dudakları korumak için iyi bir çözüm olabilir. Nemli ve parlak dudaklar için doğal bitki yağlarını da kullanabilirsiniz.

Dudaklarınızı kuru, sıcak veya soğuk havadan korumak için sadece badem yağı kullanabilirsiniz. Parmağınızın ucuyla 2-3 damla badem yağını dağıtarak dudağınıza sürmeniz yeterli. Daha etkili bir yağ karışımı istiyorsanız badem, jojoba, papatya, aloe vera ve zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Bunun için bu yağlardan (artık elinizin altında hangileri varsa) 1-2 damla küçük bir plastik şişeye damlatın ve çalkalayın. Plastik şişe damlalıklı olursa gün içinde yağı kullanmanız daha kolay olur. Şişeyi buzdolabına koymayın, dışarıda tazeliğini uzun süre korur.

Dudak kuruluğundan şikayetçiyseniz bir öneri daha vereyim. Güneşli günlerde mutlaka koruma faktörlü dudak kremi kullanın. Denizden çıktıktan sonra tazeleyin ve dudaklarınızın fazla güneşte kalmamasına dikkat edin. Dudaklarınız kuruduğunda türükürkle ıslatmayın çünkü bu uzun dönemde kuruluğun artmasına ve çatlakların oluşmasına yol açar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz