Dudak Soyulması Neden Olur? Nasıl Geçer?

dudak soyulması

Dudak soyulması dudak kuruluğunun tipik göstergesidir. Dudakların kurumasını önlerseniz dudak soyulması bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Dudakların kurumasını önlemek için dudak balsamı veya nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Önemli nokta kremi düzenli olarak kullanmak ve gün içinde sürekli tazelemektir. Tabii bu arada güneşin kurutucu etkisine ve zararlı ışınlarına karşı tedbir almalısınız. Özellikle yaz aylarında kurutucu tuz ve güneş dudak soyulmasının artmasına neden olabilir.

Dudak Soyulmaması İçin Ne Yapabilirim?

Öncelikle soyulan ölü cilt tabakasını temizlemelisiniz. Bunun için diş fırçanıza bir miktar dudak balsamı sürün ve fırçayı çok bastırmadansoyulan bölgelere sürtün. Bu uygulamayla soyulan derileri temizleyebilir ve dudakların daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Soyulan deri temizlendikten sonra dudağınızı ince bir tabaka nemlendirici sürün.

Dudaklarınızı kurumaya ve soyulamaya karşı korumak istiyorsanız gün içinde tükettiğiniz su miktarını arttırmalısınız. Yeterli miktarda su içmek sadece dudaklarınız için değil cilt sağlığınız içinde çok önemli. Her zaman yanınızda yarım litrelik su taşıyarak yeterince su içip içmediğinizi kontrol edebilirsiniz.

Soğuk ve kuru havalarda dudaklarınızın soyulmasını önlemek için balsamı kalın bir tabaka olarak sürün ve gün içinde tazeleyin. Daha güçlü bir koruma için vazelin kullanabilirsiniz.

Bazı alerjiler dudakların soyulmasına neden olabilir. Alerjik bir bünyeniz varsa kullandığınız makyaj ürünlerinin hipoalerjenik olmasına dikkat edin. Bazı (ucuz) rujlar dudaklarda kuruluk, şişlik ve kızarıklığa yol açabilir. Bu nedenle kaliteli dudak ürünleri kullanmaya özen gösterin.

Soyulan deriyi kesinlikle elinizle almaya çalışmayın çünkü fazla zorlarsanız dudağınız kanayabilir ve şişebilir. Dudaklarda damar sayısı fazla olduğu için kanama durana kadar bir pamuk parçasıyla baskı uygulayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz