Egzama Ve Kıyafet Seçimi

Egzama bir cilt sorunu olduğu için cildi tahriş edecek tüm kıyafetlerden kaçınmak gerekiyor. Bu bağlamda kaba yün ve sentetik maddelerden yapılan kıyafetlerin ciltte tahriş yaratması muhtemeldir. Bu tür maddelerden yapılan kıyafetin cilde doğrudan temas etmesi sorun yaratır. Egzama varlığında yumuşak tüylü kumaş ve ince lifli yüksek kaliteli yünlü kıyafetler genellikle tolere edilebilir ve tercih edilmelidir.

Egzamada pamuklu kıyafetler de çoğu tarafından iyi tolere edilir. Bunun için beyaz ya da ağartılmamış, kaliteli temizleyicilerle iyi yıkanmış kıyafetler giyilmelidir. Egzamalı bölgelerde kullanılan kıyafetlerin de vücudu sıkmayan salaş olanlardan seçilmesi iyi olur.

Kalitesiz Boya İle Yapılan Giyecekler

Egzamalı ciltte, kalitesiz boyalarla üretilmiş renkli giyecekler, sağlıksız boyalar ve kimyasallar içeren kıyafetler alerjik sorunlar yaratabiliyor. Bu bakımdan giysilerin pamuklu, kaliteli boyanmış olanlardan seçilmesi önemlidir. Özellikle de mağazadan yeni alınan giysiler yıkanmadan giyilmemelidir.

Yapay Maddeler

Egzamalı ciltte, tüm yapay maddeler, doğal olmayan ürünler sorun yaratabildiği için kıyafetleri yıkarken de parfüm içermeyen deterjanlar ve yumuşatıcılar kullanılmalıdır. Özellikle de kıyafet yıkamada deterjan miktarını önemli ölçüde azaltmak gerekiyor. Bu bağlamda yıkanan kıyafetleri standart durulamaya ek olarak bir de ilave durulama işlemine tabi tutmak önerilir. Bu sayede yıkama esnasında kıyafete bulaşan kimyasalların tamamından kurtulmak mümkün olabilir.

Kıyafetlerin Ütülenmesi

Egzamalı ciltte kıyafetlerin kurtulduktan sonra ütülenmesi de daha yumuşak olmalarını ve kimyasal kalıntılarını yok etmeyi sağlayacağı için tercih edilmelidir. Bu bağlamda kıyafetlerin açık havada değil de kurutma makinasında kurutulması da faydalı olur. Bazı kıyafetlerin iç taraflarında çok sert dikişler bulunmakta ve bunlar egzamalı ciltte tahrişe sebep olmaktadır. Bu tahrişi önlemek için de dikişsiz ya da az dikişli kıyafetler giyilmeli, özellikle geceleri dikişler dışa gelecek şekilde ters giymeye özen gösterilmelidir.

Egzamalı ciltte aşırı kaşıntı ve tahrişi önlemek adına sert yünlü değil, pamuklu yumuşak eldivenler kullanılmalı, özellikle tırnaklar kısa tutulmalıdır.

Egzamanın etkilerini hafifletmek ve daha ileri bir reaksiyonu önlemek adına çok fazla terleten kıyafetlerden, sıcak ortamlardan uzak durmak gerekir. Dar, sıkı, vücudu saran ve terleten kıyafetler yerine, bol, salaş, seyrek dokulu kıyafetler tercih edilmelidir. Özellikle de ayakkabılar ayağı çok sıkan, rahatsız eden sert yapılılardan, yüksek topuklulardan değil de, deri ya da keten gibi doğal yumuşak ve ayağı rahatsız etmeyen alçak topuklulardan seçilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz