Ellerde Kırışıklığa Ne İyi Gelir?

ellerde kırışıklık

Hiç kimse erken yaşta kırışıklık ile uğraşmak istemez. Kırışıklık, cildinizin esnekliğini yitirmesi sonucu oluşur, ki bu genellikle yaşlanma süreciyle ilişkilidir. Yüz ve boyunda yaygın olsa da, ellerinizde de kırışıklık oluşabilir. Doğal yaşlanma sürecinin yanı sıra, eldeki kırışıklıklar aşırı güneşe maruz kalma, aşırı bronzlaşma, çevre kirliliği, sigara, dehidrasyon, beslenme yetersizliği, hormonal değişiklikler, bazı ilaçlar ve genetik faktörler olabilir.

Ellerde kırışıklık, nadir görülen bir problem değildir. Ancak, kırışıklıktan kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız, düzenli bir cilt bakım rutini uygulamalısınız. Ellerinizi pürüzsüz ve kırışıksız hale getirebilecek bazı basit ve etkili doğal yöntemler kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı her mutfağın göz bebeği, ancak bu sağlıklı yağ aynı zamanda ellerinizi pürüzsüz tutmanıza da yardımcı olabilir. Bu yağ cildinizi besler ve esansiyel yağlar ile birlikte E vitamini içeriği, kırışıklıkları azaltmak için kolajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Ayrıca, erken yaşlanma belirtilerini önlemek için cildi sıkılaştırabilir. American College of Nutrition Dergisi’nde yayınlanan bir 2001 çalışması, çeşitli etnik kökenden gelen yaşlı insanlarda cilt kırışıklığının tüketilen gıda türlerinden etkilendiğini göstermektedir. Zeytinyağı, kırışıklıkların gelişimini azaltmada çok etkili olduğu bilinen bir gıda maddesidir.

Günlük olarak, elinize zeytinyağı sürün. Yağı ellerinize yedirmek için eldiven takmadan önce 5 ila 10 dakika kadar masaj yapın. Yatmadan önce bunu günlük olarak uygulayın. Ertesi sabah ılık su ile durulayın.

Bir macun yapmak için 1 çorba kaşığı şeker ve zeytinyağını karıştırın. Bu macunu elinize uygulayın ve birkaç dakika dairesel hareketlerle masaj yapın. 10 dakika sonra ılık su ile durulayın. Ellerinizi kurulayın ve zeytinyağıyla tekrar masaj yapın. Bunu haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

Yemek pişirirken zeytinyağı kullanın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı doğal bir yumuşatıcıdır, yani cildinizdeki kırışıklıkları azaltır ve pürüzsüz hale getirir. Ayrıca Hindistan cevizi yağındaki eşsiz yağ asitleri kombinasyonu kuru ciltler için faydalıdır. Güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından korur. Dermatit Dergisi’nde yayınlanan bir 2004 çalışması, Hindistan cevizi yağının nemlendirici olarak kullanıldığında mineral yağ kadar etkili ve güvenli olduğunu ortaya koymuştur.

Yatmadan önce ellerinize ılık Hindistan cevizi yağı uygulayın.

Dairesel hareketlerle yaklaşık 5 dakika masaj yapın.

En iyi sonuç için gece boyunca eldiven takın.

Bu basit yöntemi günlük olarak tekrarlayın.

Aloe Vera

Kırışıklıkla başa çıkmak için aloe vera da çok etkilidir. Aloe vera, cildi nemlendirmeye yardımcı olan ve kırışıklık gibi erken yaşlanma belirtilerini önleyen doğal nemlendirici özellikler içerir. Ayrıca, jel, cilt rejenerasyonunu uyaran polisakkaritler içerir. Aloe vera, cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve cilt tonunu geliştirir.

Skin Research and Technology’de yayınlanan 2006 tarihli bir çalışmada, dondurularak kurutulmuş aloe vera özünün, cilt hidrasyonunu iyileştirmede etkili olduğu bildirilmektedir.

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan bir 2013 çalışması, çeşitli konsantrasyonlarda taze aloe vera jelinin, kırışıklık gibi erken yaşlanma belirtileriyle savaşmak için önemli olan visko elastik ve hidrasyon özelliklerinde iyileşmeye yardım ettiğini bildirmektedir.

Günlük olarak, aloe vera yaprağını kesin ve jelini çıkarın. Jeli ellerinize uygulayın ve birkaç dakika hafifçe masaj yapın. 15 dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın. Bunu günde bir kez uygulayın.

1 tatlı kaşığı taze aloe vera jeli, 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi ve 1 çay kaşığı zeytinyağını bir kasede karıştırın. Bu karışımı ellerinize uygulayın. 30 dakika bekletin, sonra ovalayın. Son olarak, ellerinizi soğuk su ile durulayın. Bu yöntemi haftada bir kez kullanın.

Bal

Bal, kırışıklıklarla mücadelede iyi çalışan antioksidan ve nemlendirici özelliklere sahip doğal bir nemlendiricidir. Ellerinizi daha yumuşak ve pürüzsüz tutmak için nemlendirmeye yardımcı olur. Kozmetik Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir 2013 araştırması, kozmetik formülasyonlarda; yumuşatıcı, nemlendirici ve yatıştırıcı etkilerinden dolayı bal kullandığını açıklamıştır. Cildi genç tutar ve kırışıklık oluşumunu yavaşlatır. pH değerini düzenler ve enfeksiyonları önler.

Günlük olarak, ellerinizin üzerine biraz bal sürün ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. Günde 1 veya 2 kez tekrarlayın.

Haftalık olarak, 2 yemek kaşığı çiğ bal ve 2 yemek kaşığı avokado püresini karıştırın. En az 30 dakika ellerinize uygulayın, sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi haftada bir veya iki kez uygulayın.

Domates

Domates gibi antioksidan açısından zengin besinler, oksidatif stresin hücrelerinize verdiği hasarla savaşmaya yardımcı olabilir. Vücuttaki serbest radikal hasarı azaltarak, cilt yaşlanmasını geciktirir. Zengin bir likopen kaynağı olan domates, cildinizin oksijeni emmesine yardımcı olur.

İngiliz Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir 2016 araştırması, vücudun zararlı UV ışınlarından korunmasına yardım eden bir antioksidan olan likopen bakımından zengin olduğunu bildirmektedir. Bu, cilt kanserinin yanı sıra kırışıklıkların da giderilmesine yardımcı olabilir.

Günlük olarak, bir dilim domatesi 5 dakika boyunca ellerinize sürün. 5 dakika daha bekleyin, ardından soğuk su ile durulayın. Günde iki kez yapabilirsiniz.

Pürüzsüz bir macun yapmak için; 1 domates ve 1 olgun avokadoyu bir blendera koyun. Elinize uygulayın ve en az 20 ila 30 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın ve ellerinizi kurulayın. Haftada bir kez yapabilirsiniz

Cildinizi içerden beslemek için her gün bir bardak domates suyu için.

Yeşil Çay

Yeşil çay antioksidan aktivitesi olan flavonoidler ve polifenoller açısından zengindir, ki bu anti-aging süreci için çok önemlidir.

Haftalık olarak, 1 yemek kaşığı yeşil çay yaprağı, 2 ila 3 yemek kaşığı sade yoğurt ve biraz zerdeçalı karıştırın. İyice karıştırın ve ellerinize uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce 20 dakika bekletin. Bunu haftada bir veya iki kez yapabilirsiniz.

Günlük olarak, 2 veya 3 fincan yeşil çay için.

Olgunlaşmış Muz

Muz, nemlendirici özellikleri nedeniyle buruşuk eller için mükemmel bir yöntemdir. Bu meyve, kırışıklarla savaşırken cildin gençleştirilmesinde çok yardımcı olan vitaminler (A, B ve E), demir, magnezyum, çinko ve potasyum gibi temel besinler açısından zengindir. Farmakognozi ve Fitokimya Dergisi’nde yayınlanan bir 2012 araştırması, muzun bir kırışıklık karşıtı tedavi olarak iyi çalıştığını bildirmektedir.

Günlük olarak, 1 olgun muzu ezin ve ellerinize uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce 30 dakika bekletin. Bunu günde bir kez yapabilirsiniz.

Haftalık olarak, olgun bir muzu ezin, biraz bal ve zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Bu macunu elinize uygulayın. 20 dakika bekletin. Önce ılık suyla yıkayın, ardından soğuk suyla yıkayın. Bunu haftada bir veya iki kez yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz