Anne Sütün Az veya Çok Olduğu Nasıl Anlaşılır? Beslenme Önerileri

emziren anneler beslenme önerisi

9 ay boyunca yedik içtik bebeğimize gerekli olacak besinleri bazen de canımız çekti, aşerdik bir kısmımız gerekli kilo alımı kadar kilo alıp zoru başardı, büyük bir kısmımız ise anne, komşu, kayınvalidenin canın çekmiştir. Sen istemesen de bebek ister telkinleri ile sırf bebeğimiz için ne bulduysak yedik. Şimdi doğum yaptık 6 bilemedin 7 kilo hastaneden eve gelişte gitti geriye kalan ortalama 10 kilo yaklaşık olarak 1 yıl bize eşlik edecek bu 1 yıl içerisinde de 2-3 kilosunu verebileceğiz. Sonrası size kalmış durumda sıkı bir diyet sıkılaştırıcı spor pilates uygulamaları aktif hayata dönüş seçim sizin.

Asla ama asla doğumdan sonraki ilk 6 ayda kilo kontrolü için beslenmenize engel koymayın bilakis normal almanız gereken kalorinin 500-600 kalori fazlasını almanız gerekiyor ki sütünüz kaliteli ve yeterli olsun. Bir de büyüklerinizin size vereceği şekerli içecek tatlı ya da bu da süt yapar gibi önerilere kulaklarınızı tıkayın çünkü sütünüzü tek bir şey artırır. Sağlıklı beslenip günde en az 3 litre su tüketmelisiniz.

Bol sıvının yanı sıra beslenmenizde mide bağırsak sisteminizi yoracak hazımsızlık yapacak bakliyat, gazlı içecekler, baharatlardan uzak durmalısınız. Beslenmenizde protein, kalsiyum, iyot, vitaminler ve enerjinizi artıracak karbonhidratlara yer vermelisiniz.

Emzirme döneminizde de hamilelikte olduğu gibi alkol den uzak durmalı düzenli uyumaya gayret etmeli ve bol sıvı tüketmeyi unutmamalısınız.

Anne Sütün Az veya Çok Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Anne sütü bebeğin yaşama tutunabilmesi ve bağışıklık sisteminin gelişebilmesi için olması gereken bir besindir. Bazen annenin sütü çok fazla olup bazen de bebeğe yetecek sütü olmaz. Peki, sütün az ya da çok oluşunu nasıl anlarız.

Eğer annenin göğüsleri doluyorsa şişiyorsa ve meme uçlarından süt akıyorsa annenin sütünün çok olduğu anlamına gelir. Annenin sütün az oluşunu kanıtlayan bazı durumlar vardır. Bunlara bakacak olursak; bebeğin katı dışkısı gün içinde az ise ve koyu renginde ise süt bebeğe çok az geliyordur. Tam tersine annenin sütü gün içinde fazla ise bebek günde en az beş kere dışkı yapar ve dışkısının rengi hardal renginde olur.

Eğer bebeğiniz günde sekiz dokuz kere altını ıslatıyorsa sütü fazladır demektir. Ancak bun tam tersi bir durum varsa da o zaman da sütü az demektir. Bebek anne sütünden gün içinde çok fazla yararlanıyorsa idrarının rengi açık sarı olur. Ancak süt bebeğe az geldiği zaman idrar az ve rengi koyu gelecektir. Bir annenin sütü bebeğine yetecek düzeyde bebek sağlıklı bir şekilde kilolarını alır ve gelişimini sürdürür. Ancak bebeğin sütü az olduğu zaman bebek gelişemez ve zayıf kalır. Bağışıklık sistemi de normal bebeklerin gerisinde kalacaktır.

Bebeğin tavırları ve hareketleri de bir annenin sütünün az ya da çok olmasını kanıtlayabilir. Eğer bir bebek çok mutlu ise yeterince uykusu alıyorsa ve neşeli ise anne sütü bebeğe tam gelir. Ancak bebek mutsuz ve huzursuz ise sütü azdır, anne sütü bir bebek için çok değerli olup gelişimi be bağışıklık sisteminin iyi olabilmesi için gereklidir. bu yüzden anne üstüne düşen görevlerini yerine getirip sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz