Erik Suyunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kabızlığı tedavi eder, kan dolaşımını uyarır, kalp sağlığını korur, karaciğer hastalıklarını önler, kemikleri güçlendirir, kolon kanserini önler, beyin fonksiyonunu artırır, metabolizmayı hızlandırır ve solunum sağlığını destekler. Ayrıca kan basıncını düşürmeye, kilo vermeye, aneminin önlenmesine, kolesterolü düşürmeye ve amfizemi tedavi etmeye yardımcı olur. Bilimsel adı, Prunus domestica olan bu meyvenin 1000’den fazla farklı türü bulunmaktadır. Özellikle kurumaya başladıkça, içerisinde bulunan ve sorbitol olarak bilinen aktif madde artar. Bu sebeple tazesinden de kurusundan da meyve suyu elde edilebilir.

Genellikle kabızlıkla ilgili problemleri çözme konusunda etkili olduğu düşünülmüştür, fakat aslında, çözünebilir ve çözünmez lif içeriğinin ötesinde çeşitli yararlı besin maddeleri de barındırır. Yapılması kolaydır ve fruktoz, sorbitol, potasyum, demir, manganez, bakır ve çeşitli antioksidan bileşikler içerir. Erik suyu, etkileyici niteliklerinden dolayı her sağlığına düşkün insanın tüketmesi gereken bir içecektir.

Dünyada en çok denenen ve güvenilen meyve sularından biridir, ılımlı olarak tüketildiğinde besin kaynağı ve birçok potansiyel sağlık faydası sunar. Bu avantajları aşağıda ayrıntılı olarak tartışalım.

Sindirimi Teşvik Eder ve Kabızlığı Tedavi Eder

Belki de en büyük faydası, sindirim sistemini uyarma özelliğidir. Kabızlık veya hazımsızlıktan şikayetçi olursanız, bir bardak erik suyu bağırsağınızdaki bazı şeyleri harekete geçirebilir. İçerisinde bulunan diyet lifi ile sorbitol birleştiğinde sindirim sürecini uyarabilir ve bağırsaktaki besin emilimini iyileştirebilir. Bu sebepten ayrıca, düzenli olarak tüketildiğinde hemoroid oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Kolon Kanserini Önler

Bu meyvenin etkilerine dair yeni araştırmalar, bağırsaklarınızdaki mikroflora ortamını ölçülebilir şekilde geliştirebildiğini göstermiştir ve bu da kolon kanseri riskini azaltabilir. Suyun diğer kanser türleri üzerindeki antioksidan etkileri üzerine daha fazla araştırma yapılmaya devam etmektedir.

Anemiyi Önler

Büyük bir demir kaynağı olan “kuru” erik suyu, demir eksikliğine bağlı anemiyi ve yorgunluk, depresyon ve nefes darlığı gibi semptomlarının ortaya çıkmasını önleyebilir.

Kalp Sağlığını Destekler

Bu meyve suyunda bulunan antioksidanlar, kolesterol seviyelerini düşürmede yardımcı olur ve böylece koroner kalp hastalıklarını önler. Erik suyu içindeki potasyum da, genel olarak uzun vadeli kalp sağlığını desteklemektedir. Bunların yanı sıra yüksek K vitamini içeriği, arterlerin kireçlenmesini önleyerek, kalp sağlığını iyileştirir.

Kolesterolü Düşürür

Antioksidanlar ve çözünebilir lifler bakımından zengin olan erik suyu, vücuttaki kötü (LDL) kolesterolü azaltmaya ve dolayısıyla aterosklerozu önlemeye yardımcı olur. Ateroskleroz, arterlerdeki yağ ve kolesterol birikmesinden kaynaklanır. Vücuttaki aşırı kolesterol, kalp yetmezliği, hipertansiyon ve felce yol açabilir.

Karaciğer Hastalıklarını Önler

Erik suyu, alanin aminotransferaz (ALT) dahil olmak üzere, karaciğerinizdeki iki ana enzimin üretimine yardımcı olur. ALT, vücudunuzdaki yiyecekleri enerjiye dönüştürmekten sorumludur. Karaciğer hasar gördüğünde kanınızdaki ALT seviyelerini yükseltir, böylece kan seviyelerini yükseltir. Erik suyu bu enzimin düzenlenmesine yardımcı olur ve böylelikle karaciğer sağlığını destekler. Aynı zamanda hepatit gibi hastalıkları tedavi edebilir.

Kan Dolaşımını Artırır

Erik suyunda bir miktar demir bulunur ve bu mineral kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Böylece, dolaşımınızı hızlandırmaya, vücudun ihtiyacı olan bölgelere daha fazla oksijen ve besin sağlamanın yanı sıra enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olacaktır.

Metabolizmayı Hızlandırır

Çok çeşitli B vitaminleri ile dolu olduğundan, metabolizmayı hızlandırır, bu da enzim ve hormon üretimini düzenler. Böylece doğum kusurlarını ortadan kaldırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

İştahı Azaltır

Besin yoğunluğu çok yüksektir ve ayrıca vücuda doyduğunu haber veren bir hormon olan leptinin serbest bırakılmasına da yardımcı olabilir. Bu iştahı bastırma özelliği ile, kilo vermek için çaba harcayanlara sıklıkla tavsiye edilir.

Solunum Sağlığını Geliştirir

Birçok çalışma, solunum fonksiyonunu iyileştirdiğini ve KOAH riskini (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) düşürdüğünü kanıtlamıştır. Solunum yollarındaki iltihap ve oksidatif stresi azaltabilen anahtar antioksidanlar içerdiğinden böyle bir etkiye sahiptir.

Osteoporozu Önler

İçerisinde bulunan mineraller, kemik yoğunluğuna katkıda bulunmasını ve osteoporozun önlenmesini sağlar. Yaşlanmaya başlayanlar için özellikle önemlidir ve kemik erimesiyle mücadele eden yaşlıların tüketmesi tavsiye edilir.

Beyin Sağlığını Geliştirir

Bu meyve suyunda bulunan antioksidanlar ve özellikle C vitamini ve B kompleks vitaminleri; beyin ve sinir fonksiyonu için gereklidir. Çünkü oksidatif stresi ortadan kaldırmaya ve Alzheimer ve demans gibi nörodejeneratif hastalık risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Hamilelikte Erik Suyu

Hamilelik sırasında kabızlık için özellikle etkilidir. Kabızlık gebelik döneminde yaygın görülür. Bağırsaklardaki baskıyı hafifletmeye yardımcı olarak, hemoroid ve aşırı şişkinlik gibi durumları önler. Ancak yine de bu içeceği ılımlı olarak tüketin ve doktorunuzla konuşmadan yüksek miktarda tüketmeyin.

Yan Etkileri Nelerdir?

İshal ve Dehidrasyon: Vücutta müshil bir madde olarak hareket edebilen, diyet lifinin yanı sıra, sorbitol de içerir. Aşırı tüketimi, anormal miktarda gaz ve şişkinliğe ve aynı zamanda diyareye neden olabilir. Bu olası yan etkiye bağlı olarak ishal belirtileri yaşıyorsanız çok hızlı bir şekilde dehidrasyona uğrarsınız. Bu yüzden bir doktora danışmalısınız.

Kilo

Bir bardağı 180-200 kalori içerir. Aşırı miktarda erik suyu içiyorsanız, ekstra kalori alırsınız ve kilo alma riskiniz artar.

Diyabet

Eğer kan şekeri düşürücü ilaç kullanıyorsanız, tüketmeden önce doktorunuzla konuşun.

Besin Değeri

A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından zengindir. Ayrıca tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini ve folat gibi diğer vitamin bileşenlerini de içerir. Bu meyvenin 100 gramı yaklaşık 71 kaloridir ve 18 gram karbonhidrat sağlar. Meyvede bulunan mineraller arasında potasyum, sodyum, kalsiyum ve demir bulunur ve bu yüzden birçok sağlık yararı bulunur.  Herhangi bir yağ asidi veya kolesterol içermez ve bu meyve suyunun 100 gramında 71 kalori bulunur ve bir bardağı büyük bir enerji kaynağıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz