Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Eriğin kurusu, yeşili, kırmızısı, hepsi ayrı birer şifa kaynağı. Özellikle kansere olan etkisi bilim çevrelerince üzerinde durulan bir gerçek. Ancak bununla sınırlı değil elbette. Yüzlerce faydası ile sağlıklı bir bünyeye sahip olabilmek adına kesinlikle tüketmeniz gereken bir besin erik. Bahar aylarında tezgahlarda görmeye başladığımız erik C vitamini bakımından çok zengin. C vitamininin de vücudun hergün alması gerektiğini düşünürsek bahar aylarında bunun başlıca kaynaklarından biri yeşil erik olmalı.

Yeşil erikte bulunan tek vitamin C vitamini değil. Bunun yanında güzel bir cilt ve sağlıklı gözlere etki eden A vitamini, kanın kıvamı ve akışkanlığında rol oynamakta olan K vitamini de erikte bol miktarda bulunuyor. Bunlara ek olarak sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineral içeriği de oldukça fazla.

Diyetlerde Yeşil Erik

Diyetlerde yeşil besinlere yer verildiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Geneli sebzeler olsa da yeşil elma ve yeşil erik de diyetlerin vazgeçilmez yeşilleri arasında yer alıyor. Bu duruma sebep olan ise kalsiyum ve demir içeriğinin yanında lifli yapısı ile eriğin sindirim sisteminde düzenleyici ve rahatlatıcı olması. Yeşil eriği hem kilo verirken kullanabilirsiniz, hem de kabızlık problemi çektiğinizde bir kurtarıcı olarak tercih edebilirsiniz.

Erik tüketimi sayesinde mide gazı, ve bağırsak problemleriniz de çözüme kavuşabilir. Kan şekerini de düzenleyen yeşil erik tüketimi ile diyetlerinizde daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bağışıklığınızı güçlendirmek istiyorsanız yeşil erik bu açıdan da size faydalı olacaktır. Çocuklarda bağışıklık sisteminin oluşumu ve korunmasında eriğin faydaları mevcut.

Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Faydalıdır

Diş etleriniz mi hassas? Sert yeşil erikleri yemek diş etlerinizi ve dişlerinizi güçlendirecektir. Demir eksikliği olanlara da yeşil erik tavsiye edilebilir. Bileşimi vücutta kan yapılmasını sağlar. Kan dokunun yanında bağ dokunun güçlenmesine de katkı sağlar. Güçlü bir bağ dokuya sahip olmak daha sıkı ve daha sağlıklı bir cilt anlamına geliyor. Yaşlanma ve kırışıklıklara karşı da bir önlem mahiyetinde olacaktır. Astım hastalarına, akciğer hastalıklarına da yeşil eriğin pozitif etkileri bulunmaktadır.

Kanserle Mücadelede Erik

Texas’ta yapılan bir araştırma neticesinde sadece erik ve şeftalide yüksek oranda bulunan fenolik bileşimin kanserli hücrelerin öldürülmesinde tesir ettiği ortaya çıkmıştır. Daha sonra farklı bilim adamları da bu sonucu destekleyen çalışmalara imza attılar. Erikte bulunan bu bileşimin kanserli hücreleri öldürürken sağlıklı hücrelere ise herhangi bir etkisi bulunmadığı kanıtlandı.

Antioksidan Açısından En Zengini Erik

Yine bilim adamlarının yaptığı detaylı çalışmalara göre antioksidan zengini besinler arasında ilk sırayı erik alıyor. Bu çalışmaların sonuçlarından sonra kansere karşı mücadelede erik tüketiminin artırılmasına önem verilerek bu konuda bilinçlendirme çalışmaları yapılmaya devam ediliyor.

Başlıca Diğer Faydaları;

Yeşil erik baharın geldiğinin, yazın yaklaştığının ilk habercisidir. Her gün mutlaka almamız gereken vitaminlerden C vitamini erikte bol miktarda mevcut. Göz ve cilt sağlığında büyük görevleri olan A vitamini, kanın akışkanlığında görevli K vitamini, osmalit basınç ve su dengesini sağlayan sodyum,potasyum minerali, stres karşıtı mineral olan magnezyumda erikte önemli ölçüde bulunuyor. Kalsiyum içeren eriğin, demir açısından da zengin olduğunu, yoğun lif yapısına sahip olan eriğin sindirim sistemi üzerindeki etkisi büyüktür.

Sindirimin düzenli ve yeterli ölçüde çalışmasını sağlar, kabızlığı önler. Yeşil erik sindirilebilir lif açısından zengin olduğundan, mide gazı, kabızlık, gaz problemi yaşamamızıda önler.

Bağışıklık sisteminin oluşması ve korunmasında etkilidir. Düzenli olarak kütür kütür yeşil erik yemek diş etlerini güçlendirir. Diş sağlığının oluşmasında ve korunmasında faydalıdır. Demir eksikliğini önlemede ve tedavi sürecinde yararlıdır. Vücutta kan yapılmasına yardımcı olur.

Bağ dokusunu güçlendirmekte ve böylece daha sıkı bir vücuda sahip olmakta yeşil erik etkilidir. C vitamini insan vücudunda bağ dokularının sıkı kalmasında yardımcı olur. Kilo vermek istediğinizde de erik tüketin. Yeşil erik kan şekeri düzeyini olumlu etkiler. Vücut içi hasarı önler; yüksek miktarda antioksidan içerir.

Yeşil erik yiyenlerin astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, öksürük ve kronik akciğer sorunlarıından uzak kaldığı araştırmalarca saptanmıştır.

Yaşlılarda düzenli tüketim görme sorunlarını önler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz