Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun ilk cevabı ve herkes tarafından bilinen adet gecikmesidir. Kadınlar genellikle adet gecikmesi yaşadıklarında acaba hamile miyim heyecanı başlamaktadır. Elbette ki bununla sınırlı değildir kimi kadınlar bu durum farklılıklar gösterebilmektedir. Kimisinde kusma, bulantı, tiksinti vb. belirtilerde görülebilmektedir.

Bazı kadınlar yumurtlamadan birkaç gün sonra erken gebelik belirtileri fark edebilir. Bu belirtilerin aslında gebeliğe bağlı olup olmadığını söylemek güçtür. Bu dönemde kasıklarda ağrı, göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler görülebilmektedir. Ancak bu semptomların bazıları aynı zamanda bir kadının hamile olmasa bile sahip olabilecekleri belirtilerdir.

Adet Gecikmesi

Hamileliğin en önemli habercisi adet gecikmesi olsa da bazı erken belirtiler adet gecikmesinden önce bile hamileliğe işaret edebilir. En erken hamilelik belirtilerinin en başında adet tarihinde gecikme vardır. Beklenilen adet kanaması beklenilen tarihte gelmediği zaman gebelikten şüphelenebilinir. Ancak her adet gecikmesi gebelik olduğu anlamını taşımaz. Kullanılan ilaçlar, iklim değişiklikleri, hormonal hastalıklar ve stres de adet gecikmesine neden olabilir.

Unutulmaması gereken bu belirtilerin kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterdiğidir. Bazı kadınlar, hamileliğin daha geç dönemlerine kadar hiçbir belirti yaşamayabilir veya yaşadığı belirtileri adet dönemi öncesi belirtilerle karıştırabilir.

Dolayısıyla aşağıdaki belirtileri yaşamıyor olmanız, hamile olmadığınız anlamına gelmez. Aynı şekilde bu belirtilerden bir veya daha fazlasına sahip olmanız da kesin olarak hamile olduğunuzu göstermez. Birçok anne adayı hamile olduğunu fark edene kadar doğum kontrol hapı kullanmaya devam ettiği için telaşlanır.

Bu konuda yapılan araştırmalar panik yapmanıza gerek olmadığını gösteriyor. Hamile olup olmadığınızı anlamanın en kesin yolu elbette hamilelik testi yaptırmaktır. Erken belirtiler, özellikle adet gecikmesi ile birlikte, test yaptırmanız için size ipucu verebilir.

Adet Görememe, Hamilelikte en belirgin ve kadınları test yaptırmaya iten belirti adet görmemektir. Ama her görülmeyen adet hamilelik kaynaklı değildir. Ayrıca her hamilelik ‘te adet kesilmeyebilir. Kadınlar gebelik sırasında kanamalarla karşılaşabilir. Eğer hamilelik şüphesi yoğun ise hemen doktorunuza kanamanın sorun çıkarıp çıkartmayacağını sorabilirsiniz.

Örneğin: kanama ne zaman acil bir durumun işaretimidir? gibi. Birçok nedenden dolayı adet görmeyebilirsiniz. Aşırı kilo değişimi, hormonal problemler, halsizlik, stres veya tansiyon âdeti etkileyebilir. Bazı kadınlar doğum kontrol haplarını bırakınca da adet görmeyebilirler. Eğer âdetiniz geciktiyse ve hamile olma ihtimaliniz varsa, bir test yaptırmanız yerinde olur.

Yorgunluk

hamileliğin Hamilelik öncesine kıyasla çoğu kadın kendini daha yorgun hisseder. Bu, bir hamilelik hormonu olan Progesteron’un yükselmesi nedeninden kaynaklanır. 

Göğüslerde Ağrı – Büyüme – Hassasiyet

Gebelik belirtileri içinde ilk görülendir. Bazen daha adet günü geçmeden şikâyete sebep olabilmektedir. Şişkinlik, gerginlik ve ağrı görülebilir. Bu bulgular adet öncesi gerginlik sendromunda da ortaya çıkabilecek belirtilerdir. Erken gebelik belirtilerinin en çok rastlanan belirtisi göğüslerde oluşan hassasiyettir. Göğüslerde şişlik, büyüme, karıncalanma ve hassasiyet görülebilir. Spor yaparken, oturup kalkarken, giyinip soyunurken hassasiyetin farkına varılır. Ancak göğüslerdeki hassasiyet adet olmaya yakın günlerde de adet belirtisi olarak karşımıza çıkabileceği için gebelik söz konusu olmayabilir.

Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde görülür. Meme uçlarında koyulaşmanın yanı sıra, göbek çevresi, koltuk altı gibi bölgelerde deri renginde koyulaşma, yüzde lekelerin oluşması.

Göğüslerdeki değişiklikler de erken oluşan belirtilerin en yaygın olanlarındandır. Gebe kaldığınızda, vücudunuzdaki hormonlar hızlı bir değişim içine girer. Bu da göğüslerinizin bir kaç hafta içerisinde büyümesine, hassaslaşmasına ve gıdıklanma hissinin oluşmasına yol açar. Göğüs uçları etrafındaki alanın rengi koyulaşa bilir. Göğüslerdeki değişikliklere neden olan tek şey gebelik değildir. Hamileliğe bağlı olmayan bir hormonal dengesizlik de bu değişikliklerin sorumlusu olabilir. Ayrıca değiştirilen doğum kontrol haplarının ve adet başlangıcının da bu etkileri gösterdiği görülmüştür.

Eğer göğüslerdeki değişiklikler hamilelikten kaynaklanıyorsa, vücudunuzdaki yeni hormon dengesine alışmanız birkaç hafta sürebilir. Birkaç hafta sonrasında yeni durumunuza alıştığınızda eskisi kadar rahatsızlık hissetmediğinizi fark edeceksiniz.

Gebeliğin en erken belirtilerinden biri yükselen hormon seviyelerinden kaynaklı olarak göğüslerde oluşan acı, hassasiyet ve şişkinliktir. Bu acı regl dönemi öncesinde hissedilen hassasiyetten daha şiddetlidir. Bu durum ilk 3 haftalık dönemden sonra gözle görülür bir şekilde azalır.

Göğüslerde Hassasiyet, Göğüslerde Ağrı, gebeliğin göze çarpan en erken belirtilerinden bir tanesi de göğüsler şişkinlik veya göğüs büyümesi, hassas ve de bir dereceye kadar ağrıyan göğüslerdir. Bu belirtiyi uykuya dalmadan evvel sağa sola dönerken veya giyinirken, banyo yaparken hissedebilirsiniz. Hamile kaldığınızda vücudunuz süt üretimi için veya emzirme için kendisini hazırlamaya başlar. Buna ayrıyeten göğüslerde hassasiyet, şişme, göğüs uçlarında acıma veya ekstra hassasiyet. Bazı kadın adaylarımız göğüs uçlarında renk değişikliği de yaşarlar.

Mide Bulantısı – Yanması – Ekşimesi

Mide Ekşimesi, Kabızlık, Bu sorunun nedeni uterisin şişmeye başlayıp mideye baskı yapmasıdır. Aynı zamanda vücudunuzda artan hormon seviyeleri de hazmı yavaşlatabilir. Bu aşamada doktor gözetiminde ek vitaminler almanız gelişmekte olan bebeğiniz için faydalı olabilmektedir.

İştahsızlık, İştah Artması, Aşerme

Gebeliğin diğer bir işareti de kadın adaylarımızın iştahında oluşan açılmadır. Erken hamileliğin normal belirtilerinden olan aşerme normal gıda maddelerinin dışında başka maddelere karşı da gelişebilir. Bunlar , turşu, kil, kiremit tozu, toprak, limon tuzu, nişasta, un, kabartma tozu, ve buna benzer gıda maddeleri olabilir. Aşerme durumu da oluşup mevsimsiz meyve veya sebzeleri yiyecek isteyebilirler.

Sık idrara Çıkma, İdrar Renginde Koyuluk

Sık tuvalete çıkma, diğer bir önemli belirti de tuvalete çıkma sıklığında oluşan artıştır. Herhangi bir şikâyetten dolayı doktora gittiğinizde genellikle bir idrar testi yaptırmanızı isteyecektir. Hemen her doktorun bunu istemesindeki temel sebep, idrar renginizin nasıl bir sorun yaşadığınızla ilgili ipuçları vermesidir. Çünkü idrarınızın rengi değiştirip farklı tonlarda olması bir şeylerin belirtisi olabilir.

İdrarınızın Koyulaşması Mutlaka Hamile Olduğunuzu Göstermez

Hamilelik belirtisinde idrar rengi, yoğun olup olmaması ya da kokulu olması gibi durumlar pek etkili değildir. Yani bunlar hamile olup olmadığınızı söylemez ancak ilk bulgular ışığında doktorunuzun bundan şüphe duymasına sebep olabilir. Elbette bu duruma netlik kazandırmak için bu şüphenin üzerine gidip gerekli testleri yaptırmak gerekir. Bu testleri yaptırıp sonuçları ile birlikte doktorunuza gitmeniz halinde zaten gebe olup olmadığınızı birinci ağızdan net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Tabi hamilelik belirtisinde idrar rengi bunu anlamanın ya da şüphe duymanın tek yolu değil elbette. Bunun yanı sıra sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyor olmanız da buna işaret ediyor olabilir. Tabi bunun yanı sıra renginin her zamankinden koyu olması ya da kokuyor olması da bir başka belirtileridir.

Baş Dönmesi – Bayılma

Baş Dönmesi – Bayılma, uz Erken hamilelik belirtilerinden olan Baş Dönmesi ve Bayılma Konumuzu 5 Farklı uzmana sorduk. Sizlere Detaylı bir makale hazırladık.

Ruh Hali

Hamilelik Belirtileri Ruh Hali, gebelik belirtileHamilelikte vücudunuzda oluşan hormonsal değişimlere bağlı olarak ruh halinizde de bazı farklılıklar oluşabilir. Bir anda sinirlenebilir veya strese girebilirsiniz. 

Kanama

Hamilelikte bazı kadınlar için gebeliğin en erken belirtileri çok hafif vajinal kanamadır. Döllenmenin ardından yaklaşık 9 ila 19 gün sonra oluşan ve kısa süren bu kanamaya yerleşme kanaması da deniliyor. Gebelikte döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşmesi sonucu oluşur. Gebelikte bu belirti muhtemelen en kesin belirtidir. Bazı anne adayları adet dönemlerinde oldukça açık renkte bir kanama yaşayabilirler, bu normal adet süreci gibi değildir ve muhtemel gebeliğin bir habercisi olabilir.

Gebeliğin herhangi bir sürecinde yaşanan vajinal kanama dikkat edilmesi gereken bir husustur. Hamileliğin 4 – 6. haftasında lekelenme ise beklenen bir belirtidir. Lekelenme (çok hafif kanama, reglin son günündeki gibi) yumurtanın yerleşmesi, cinsel birliktelik, düşük, dış gebelik ya da enfeksiyon sebebiyle yaşanabilir. Lekelenmenin birçok farklı sebebi olmasından dolayı lekelenme yaşadığınızda doktorunuza danışın. Hamileliğin 6. – 10.haftasında vajinal kanama yaşamanız durumunda doktorunuz ile irtibata geçmeniz tavsiye edilir. Doktorunuz fizik muayene, ultrason ve kan testi ile kanamanın neden gerçekleştiğini değerlendirecektir.

Lekelenme genelde normal bir belirti olup endişe verici bir durum değildir fakat sonradan üzülmektense, öncesinde doktorunuzla irtibata geçmeniz iyi olacaktır. Hamile kadınların birçoğu 6. haftada kanama ya da lekelenme yaşar. Bunlardan yarısı sonrasında düşük yaşar. Eğer ultrasonda bebeğinizin kalbi normal atıyorsa, gebeliğiniz muhtemelen sağlıklı bir şekilde devam ediyor anlamına gelir. Eğer kanamanız şiddetliyse ve herhangi bir ağrı şikâyetiniz varsa fakat doktorunuza ulaşamadıysanız direkt Acil Servis’e gidin.

Hamileliğin erken dönemlerinde hiçbir değişiklik hissetmediğiniz için üzüntü duyuyor olabilirsiniz. Kadınların, bulantı ve kusmaları olmadığı için bir takım şeylerin yanlış gittiği düşüncesine kapıla bildiklerini fakat anne adayının kendisini iyi hissetmesi halinde korkulacak bir şeyin olmadığına işaret ediyor. Yine bazı kadınlarda bu dönem içinde kanama veya lekelenme görülebilir.

Gebelerde genellikle bu kanamanın nedeni çok açık olmamakla birlikte, uterus duvarından plasental tutunmanın kaybedilmesi ile meydana gelebilmektedir. Kanama her zaman ciddi bir problem demek değildir ve bu tip kanamaların birlikte olduğu birçok gebelik daha ileri problemlere neden olmadan sürebilmektedir. Bununla birlikte gebelikteki her türlü kanama dikkatli inceleme gerektirir. Özellikle düşük tehdidi açısından ve nadiren de olsa dış gebelik yönünden değerlendirilir.

Kasıklarda Ağrı – Şişlik –Sertleşme – Batma

Erken gebelik belirtilerinden biride kasıklarda ağrı, şişlik ve sertleşmedir. Şüpheleriniz varsa, mutlaka gebelik testi yapmalısınız. Doğum kontrolü olmadan yapılan ilişkiler sonrası bayanların gebe olduklarından en çok şüphelerden bir diğer belirti de kasık ağrılarıdır. Ani hareketler yaptığınızda, bu süreçte keskin ve tek taraflı kasık ağrıları meydana gelebilir. Bu ağrılar, genellikle rahmi yerinde tutan bağların gerilmesi ile meydana gelir. Hamile anne adaylarının büyük bir kısmı kasık veya kramp ağrıları görülmektedir.

Hamile kalınmasından itibaren birkaç gün içerisinde döllenmiş yumurta rahim duvarına tutunur. Gebeliğin ilk belirtilerinden olan beneklenme ve kas kasılmalarının oluşmasına neden olur. Beneklenme ve kas kasılmaları yumurta döllendikten sonraki 5 – 12 gün içerisinde vücudun her yerinde gerçekleşebilir. Kas kasılmaları adet döneminde meydana gelen kramplarla, vajinal kanama da âdetin başlangıcı ile kolayca karıştırılabilir.

Adet başlangıcı, adet düzeninde değişiklik, kullanılan doğum kontrol hapının değiştirilmesi, enfeksiyon veya cinsel ilişki kökenli aşınma gibi daha farklı durumlar da bu belirtilere neden olabilir. Gebeliğin ilk belirtisi, beklenen adet günün gecikmesi olarak gösterilebilir. Bununla beraber, hamile olduğunuzu gösteren bazı diğer belirtiler de bulunmaktadır. Ancak bunların hiç biri, hamile olduğunuzu anlamanız için yeterli değildir.

Gebelik sürecinde gebe kadınlarda sık sık görülen şikâyet kasık ağrıları, hamileliğin ilk haftasında başlayan ve doğuma kadar hiç bitmeyen bu şikayet bazen göz ardı edilebilecek bazen ise mutlaka takip edilmesi şart olan bir durumdur. Gebe kalmak isteyen kadınlar hamile olup olmadığını hamileliğin ilk belirtilerinden olan kasık, bel ve karın ağrılarından anlayabilirler. Yani daha Hamileliğin en başında meydana gelen bu ağrılar normaldir.

Genelde hamile kadında da görülebilir. Gebeliğin ilk haftalarında hissedilen bu ağrılar, fetusun rahme yerleşmesi sırasında kadının vücudunda meydana gelen bu değişikliğe adapte olma sürecidir. Bu süreçte rahmin büyümesiyle rahmi tutan bağ dokular genişleyip uzamaktadır. Gebeliğin başındaki bu tür hafif kasılma ve kramp, şişme gibi ağrılar normaldir. Rahim büyüyen fetusa adapte olmak için kendini yeniliyordur.

Hamilelikte Kasık ağrıları ani hareketlerle birlikte çoğu kez tek taraflı olan keskin ağrılar olabilir. Bu ağrıların sebebi rahmi yerinde tutan bağların gerilmesidir. Bu ağrıların zararı olmamasına rağmen ani hareketlerden kaçınmak gerekir.

Akıntı

Hamileliğin En Temel Belirtilerinden Biri Akıntıdır, Akıntı hemen her kadında görülebilen bir durum olmasına karşın hamileliğin de en belirgin işaretlerinden biridir. Ancak bazı hanımlar akıntısının fazla olmasından şikâyet ederken bazılarında daha az görülebilir. Kadınların hormonlarındaki değişikliklerden kaynaklanan akıntı aynı zamanda gebeliğin oluşmaya başladığını da göstermektedir.

Gerçekleşen döllenme sonrası yumurta kendine bir yer edinmeye çalışırken bu yeri rahim duvarı olarak belirler. Rahim duvarına yerleşmeye çalışırken her hareketi sonrası rahim içinde zedelenmelere sebep olur. Bu da rahim içi sıvısından kaynaklanan akıntıları meydana getirir.

Hal böyleyken de akıntının dışarı atılması sırasında hamilelik oluşmuş ve akıntı da bunun en temel belirtilerinden biri olmuştur. Bu akıntıları daha önce hiç yaşamamış hamilelik öncesi de hiç akıntınız olmamış olabilir. Fakat başlayan hamilelikle birlikte östrojen salgısı artacağınız çamaşırınız temiz kalması açısından günlük ped bile kullanma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu akıntının rengi genelde açık renk olur ve oldukça koyu kıvamlıdır.

Her Akıntı Hamilelik Belirtisi midir?

Evet, hamileliğin en temel ve en net bilinen belirtilerinin başında vajinal akıntı gelir. Fakat her akıntının hamilelik belirtisi olup olmadığından emin olmak için ya ilk etapta bir test yapmalısınız ya da hemen doktorunuzla paylaşarak onun gerekli testleri yapmasını beklemelisiniz. Yani bu şu demek oluyor, kendi teşhisinizi kendiniz koymamalısınız. Çünkü akıntılar bazen vajinal iltihapların, enfeksiyonların da habercisi olabiliyor.

Özellikle yumurtalıklardaki iltihaplar yine akıntılarla kendini gösterebilir. Kısacası her durumda doktorunuza başvurmalı ve birinci ağızdan en sağlıklı bilgiyi almalısınız. Böylece hamile olsanız da olmasanız da sonucu en doğru kişiden öğrenmiş olursunuz.

Akıntının Kanamalı Şekilde Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Hamileliğe bağlı olarak gelişen ve hamileliğin en temel belirtilerinden biri olan akıntının bazen görüntüsü değişebilir. Nasıl mı? Mesela akıntınızda kan görürseniz ya da belirgin şekilde çamaşırınıza ya da pedinize kan geldiyse o zaman bir sorun olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu yumurtanın rahminize tutunamadığı ya da rahim duvarına yeterince sağlam şekilde yapışamadığı anlamına gelir. Bu da tehlikeli olasılıkların gerçekleşebileceği anlamına gelir. Derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz