Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Neler Oluyor?

Birçok kadın biran önce annelik duygusunu tatmak için bir bebek sahibi olmayı ister. Bunun için her yolu denerken diğer taraftan da en ufacık ipucunu bile kaçırmamaya özen gösterir. Gözüne çarpan her şeyi bir şüphe unsuru olarak kabul eder ve bu şüphenin gerçekliğini araştırmaya başlar.

Hamileliğinizin ilk haftası, son adetinizin ilk günü başlar. Henüz hamile değilsiniz. Ancak eşinizin spermleri tarafından döllenirse bebeğe dönüşecek bir yumurta bırakmak üzeresiniz. Hamilelik Belirtileri İlk Hafta ile 3 haftalık hamilelik arası sizin gebe olmadığınız dönemi kapsar. Hamileliğinizin ilk haftası, son adetinizin ilk günü başlar.

Bu haftanın başlangıcında yani 28 günlük adet gören bir kadın için 14’ünde yumurtlaması gerçekleşir. Bu yumurtalık foliküllerinden biri patlar ve bunlardan bir tanesi fallop tüpüne atılır. Cinsel ilişki yolu ile vücudunuza entegre olan eşinize ait ortalama 250 milyon spermden yaklaşık 1 tanesi vajinanızdan rahim ağzınıza kadar rahim yoluyla fallop tüpüne kadar yüzmeyi başarırsa yumurtalığa nüfuz edecek ve o andan itibaren 12-24 saatlik bir süreç içerisinde döllenme işlemi başlayacaktır.

Daha sonraki 10 saat ile 30 saat arasındaki süreçte sperm ile yumurta birleşecek ve genetik materyeller kombin olacaklar. Bu kısımda çocuğunuzun cinsiyeti için temeller atılmış olacak. Bu kısımda sperm eğer Y kromozomu taşıyorsa bebeğiniz erkek olacaktır. Ancak bir X kromozom varsa bebeğiniz kız olacaktır.

Hamileliğin 1. Haftası Belirtileri

Hamileliğin ilk haftasında tıbben hamile olup olmadığınızı öğrenemezsiniz. Bu dönem yumurtlama ve cinsel ilişki sürecinizin olduğu dönemdir. Bu dönemde yumurtanız eşinizin spermleri tarafından döllenmeyi başarabilirse ancak bir hamilelik sürecinden bahsedebiliriz.

Gebelik gerçekleşmişse implatosyon olarak adlandırdığımız yerleşme kanaması görülebilmektedir. Bu kanama hamileliğin ilk belirtilerindendir. Bazı kadınlar adet kanamasından önce HCG hormonunun vücutta yükselmesi ile birlikte koku hassasiyeti, baş dönmesi, göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı gibi olaylar gözlemlenebilmektedir. Bunların dışındaki en önemli belirti ise adet kanamasının gecikmesidir. Bu tarz şüpheniz varsa gebe olma ihtimaliniz yüksektir.

İdrar Rengi

Hamile Olduğunuzun Farkında Olmayabilirsiniz. Bir kere birçok kadının da bildiği üzere her şey her zamanki gibiyken idrar renginizdeki koyulaşma, kıvamının yoğunlaşması ve üzerine bir de kokuyor olması bir hamilelik belirtisi sayılabilir. Tabi bunun kesin anlamda hamile olduğunuz anlamına gelmediğini de bilmelisiniz.

Mide Bulantısı

Hamileliğin ilk belirtilerinden birisi olan mide bulantısı özellikle sabah saatlerini kendisini açıkça gösterir. Günün ilerleyen saatlerine doğru mide bulantısı azalır. Mide bulantısı bu şekilde başlayan kadınlardan hamile miyim şüphesi oluşabilir. Ancak şüphelenmek için de iyi bir sebeptir. Bunun dışında ani mide bulantılarınız, öğürmeleriniz ya da kusmalarınız varsa, üstelik bunu hasta değilken yaşıyorsanız, alın size bir şüphe unsuru daha. Bunun da üzerine gidip bir test yaptırmalı, ihtimalleri olumlu ya da olumsuz gerçeğe dönüştürmelisiniz.

Göğüslerde Hassasiyet

Hamilelik belirtilerinin bir diğer unsuru da göğüslerde hassasiyetler oluşmaya başlar. Bunun sebebi HCG hormonun salgılanmasıyla vücudumuzda bir takım değişimler meydana gelebilmektedir. Kadınların birçoğunda adet dönemlerinde olduğu gibi göğüslerde büyüme ve hassasiyet görülür. Göğüs ağrısı hamileliğin 2.. haftasında başlar.

Adet Gecikmesi

Tüm bu belirtilerin yanında adet gecikmesi görülen bir kadın açıkça hamile olduğu konusunda kuvvetli şüphe duyabilir. Bunun için pek garanti sonuçlar vermese de evde yapılabilecek testler veya hiç tereddüde girmeden hastaneye gidip kan testi verip hamile olup olmadığını öğrenebilir.

Kendinizi sürekli yorgun hissediyor ve her gün yaptığınız işler sizi ekstra daha fazla yoruyorsa o zaman bunun da altını araştırmanız gerekebilir. Tabi en net hamilelik belirtilerinde biri de âdetinizin gecikmesidir. Her zamanki gününü 7 ila 10 gün geçtiyse mutlaka bir test yapma vakti gelmiş demektir.

Bunların yanı sıra kadınların meme uçlarının renginde koyulaşma ve büyüme fark etmesi de bir başka gebelik belirtisi sayılabilir. Vajinanızdaki akıntının artması ve her zamankinden fazla olması da bir belirtidir unutmayın.

Yukarıda sayılan bu belirtilerin hepsi olmasa da en az 2-3 tanesi sizde varsa hemen gidip eczaneden bir test almalı ve onu uygulamalısınız. Bu testler genellikle büyük bir oranla doğru sonucu verir. Umarım hamileliğin bu ilk haftası dilediğiniz gibi geçer ve gönlünüze göre olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz