Fasulyenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Lif yönünden zengin, vitamin ve mineral deposu olan fasulyenin faydaları nelerdir öğrenmek ister misiniz? Tam anlamıyla bir protein deposu olan fasulye kalsiyum ve demir açısından da oldukça zengindir. Üstelik 100 gramında 329 kalori bulunduğundan dolayı iyi bir enerji kaynağıdır. Tüm bu özelliklerinin yanında ayrıca içeriğinde neredeyse hiç kolesterol bulunmamaktadır.

Kolesterole İyi Gelir

Fasulyede kolesterol miktarı yok denecek kadar azdır. Ayrıca kanda bulunan kötü kolesterolü (LDL-K) düşürücü yönde etki etmektedir. İçeriğinde bol miktarda vücutta rahatça çözünebilen besin lifleri bulunmaktadır. Bu besin lifleri bağırsaklarda hızlı şekilde çözünerek safrada biriken fazla kolesterolün kana karışmadan dışarı atılmasını sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda 5 hafta boyunca düzenli fasulye tüketen insanların kolesterol seviyelerinde %20 düşüş olduğu gözlenmiştir.

Zayıflamaya İyi Gelir

İçeriğinde bulunan besin lifleri tüketildiği zaman midede şişerek tokluk hissi oluşturmaktadırlar. Bu sayede zayıflamak isteyen kişilerin öğünlerinde ufak bir tabağı geçmeyecek şekilde bu şifalı bakliyata yer vermeleri çok önemlidir. Fakat fasulyenin asıl zayıflatma etkisi leptin salımını uyarması sonucu meydana gelmektedir. Yağ hücreleri tarafından salgılanan leptin hormonu beyinde tokluk hissine sebep olmakta ve bu sayede yemek yemeyi durdurucu şekilde etki etmektedir. Leptin metobolizmayı uyararak yenilen besinlerin sindirilmesinede yardımcı olur. İçeriğinde sadece %3 oranında yağ bulunan fasulye yüksek oranda leptin hormonu salgılama özelliğine sahiptir.

Kalp Hastalıklarına İyi Gelir

Bir kase kuru fasulye yaklaşık olarak 15 gram besin lifi içermektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda günde 25-30 gram besin lifi tüketmek kan basıncını yani tansiyonu düşürücü özelliğe sahiptir. Bu sayede yüksek tansiyona bağlı kalp krizlerini %27 oranında azaltmaktadır.

Şeker Hastalarına Faydaları

İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücutta insülin reseptörlerinin sayısında artışa sebep olmaktadır. Bu sayede kan şekerinin ani şekilde yükselmesine engel olduğu gibi şekeri düşürtücü yönde de fayda sağlamaktadır. İnsülin seviyesinde artış göründüğü zaman bu reseptörler hücreye girerek kanda bulunan glukoz miktarını düşürmektedirler.

Beyin Sağlığına Faydaları

Fasulye beyin sağlığı için oldukça önemli olan folat minerali ihtiyacının %30’unu potasyum ihtiyacının ise %9’unu karşılamaktadır. Ayrıca beyin sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayan B grubu vitaminlerini de içeriğinde barındırmaktadır. Bu vitamin ve mineralleri beynin hatırlama ve algılayıp öğrenme yeteneğini geliştirmektedirler. Bu sayede hafızayı güçlendirici yönde etki etmektedirler. Ayrıca düzenli şekilde tüketimi ileri ki yaşlarda alzheimer rahatsızlığına yakalanma olasılığınızı da düşürür.

Yorgunluğu Gidermektedir

Gün içinde yaşanan stresin vücut üzerinde oluşturduğu negatif etkiyi kaldırmaktadır. Aynı zamanda yorgunluğu giderici ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. Bu sebeple gece uykusuzluk sorunu çekenlere iyi gelmektedir.

Kanserleri Engelleyici Özelliğe Sahiptir

Doğal yapısı sebebiyle bu bakliyat anti kanseroz özellikli besin maddeleri arasında bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan izoflavin, fitik asit, saponin, lignin, ve proteaz ismi verilen inhibitörler sayesinde kanserli hücrelerin çoğalmasına engel olmaktadırlar. İçeriğinde bulundurduğu fitoöstrojen maddesi sayesinde östrojen reseptörlerini baskılamaktadır. Bu sayede prostat ve meme kanserlerini engelleyici özelliğe sahiptir.

Amerika’da yapılan bir araştırma sonucunda düzenli fasulye tüketen bayanların tüketmeyen bayanlara oranla meme kanserine yakalanma olasılıklarının %50 düştüğü tespit edilmiştir. Erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda ise prostat kanseri riskini %20 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz