Fesleğen Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ocimum basilicum bitkisinden elde edilen fesleğen öz yağı, günümüzde birçok tarifin lezzetini artırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, kullanımı mutfak dünyasının çok ötesine uzanmaktadır. Bugün, çeşitli yaraları ve enfeksiyonları iyileştirmek için ve iltihapla mücadele etmek, adrenal yorgunluğu azaltmak ve sinir ve kas rahatsızlıklarını tedavi etmek için sakinleştirici bir madde olarak kullanılır.

Doğal bir antienflamatuvar, antiviral, antibiyotik ve diüretik olarak, fesleğen, geleneksel Asya Hint tıbbı uygulamalarında yıllardır kullanılmaktadır. 16. yüzyılda, migren ve göğüs enfeksiyonlarını tedavi etmek için yaprakları kullanıldı.

Faydaları Nelerdir?

Ocimum basilicum L. (fesleğen), dünya çapında yetişen çeşitli fesleğen botanik çeşitlerinin ve formlarının yaklaşık 200 çeşidini içeren Lamiaceae bitki ailesine aittir. Doğal tatlı, ılık, baharatlı ve bitkisel kokusuyla fesleğen yağı hem iç hem de topikal olarak çeşitli şekillerde kullanılabilir. Yararları şunlardır:

  • Bakteri ve enfeksiyonla mücadele
  • Hastalıklara neden olan iltihaplanmayı azaltmak
  • Serbest radikal hasarla mücadele etmek
  • Virüslerle mücadele etmek
  • Tıkanıklığı gidermek
  • İdrarda artış sağlamak
  • Sinir sistemini uyarmak
  • Adrenal korteksin uyarılması

Taze fesleğen lezzet tarifleri için harika bir içerik olsa da, uçucu yağ daha konsantre ve güçlüdür. Sağlıklı bileşikler, yüksek seviyelerde antioksidanlar ve diğer yararlı fitokimyasallar içeren bir özüt oluşturmak için taze fesleğen yaprakları, sapları ve çiçeklerden buharla damıtılır.

Sonuç, kardiyovasküler, kas, duygusal ve bağışıklıkla ilgili durumların tedavi edilmesine yardımcı olan etkili ve tamamen doğal bir formüldür. Her bir fesleğenin aromatik karakteri, bitkinin kesin genotipi ve başlıca kimyasal bileşikleri tarafından belirlenir. Fesleğen öz yağı (tatlı fesleğen) esas olarak monoterpen ve fenilpropanoidlerden oluşur. İçerisinde bulunan ve toplam yağın yüzde 98,6’sını oluşturan 25 aktif aktif bileşenden en belirgin olanı metil eugenol (yüzde 39.3) ve metil chavicol (yüzde 38.3)’dür.

Hint Tıbbi Araştırma Konseyi’nde yayımlanan bir 2014 gözden geçirmesine göre, fesleğen yağı baş ağrısı, öksürük, ishal, kabızlık, siğil, bağırsak solucanı, böbrek yetmezliği ve daha fazlasının tedavisi için geleneksel bir tıbbi bitki olarak etkili şekilde kullanılmıştır. Fesleğen faydaları arasında ayrıca gıdalarda ve ciltte bakterilerle ve kokularla savaşma kabiliyeti de yer alır. Bu nedenle yiyecek, içecek, diş ve ağız ürünlerinde sıkça bulunabilir.

Antibakteriyel ve Antifungaldır

Çok çeşitli gıda kaynaklı bakterilere, mayalara ve küflere karşı antimikrobiyal aktivite göstermiştir. Araştırmacılar, altı bakteri çeşidi ve üç mantar çeşidi üzerindeki etkilerini değerlendirdiğinde, tüm örneklerin pozitif inhibisyonunu bulmuşlardır. Evde, mutfak ve banyolardaki bakterileri temizlemek, kirlenmeyi önlemek ve havayı temizlemek için kullanabilirsiniz. Evinizdeki yüzeyleri ovalamak için bir sprey şişesinde suyla karıştırmayı deneyin.

Soğuk Algınlığı ve Grip Tedavisi Olarak Hareket Eder

İltihap, ağrı ve yorgunluk ile savaşırken, bakteri ve virüsleri vücudunu detoks etmeye yardımcı olduğundan, hasta hissettiğiniz zaman fesleğen yağı kullanın. Evinize yağı dağıtın, bir buhar banyosuna bir ila iki damla ekleyin ya da nazal geçişleri açmak için okaliptüs yağı ile birleştirip kullanarak göğsünüze masaj yapın. Harika bir doğal soğuk algınlığı ilacıdır.

Hava Spreyi Olarak Kullanabilirsiniz

Evinize, arabanıza, cihazlarınıza ve mobilyalarınıza koku veren bakterileri ve küfü ortadan kaldırabilir. Aslında, fesleğen, “koklamak” anlamına gelen Yunanca cümleden türetilmiştir. Geleneksel olarak Hindistan’da, kokuları ortadan kaldırmak ve mutfak ekipmanlarını temizlemek de dahil olmak üzere birçok mutfak uygulaması için kullanılmaktadır. Mutfak cihazlarınıza birkaç damla damlatın; tencere veya tavalardan lekeleri ve bakterileri çıkarmak için karbonat ile birleştirin; veya tuvalet, duş ve çöp kutularının içine püskürtün.

Lezzet Artırıcı Bir Maddedir

Fesleğen yağı, imza aromasıyla bol miktarda yemekte kullanılabilir. Taze fesleğen yerine kullanmak için suyunuza, smoothie içeceklerinize veya soslara bir ila iki damla ekleyin. Bu süreçte, mutfağınız harika kokar ve gıda kirlenmesi riskini de azaltacaktır.

Kasları Gevşetir

Yorgun veya ağrılı kasları iyileştirmek için kullanışlıdır, Hindistan cevizi yağı ile birlikte birkaç damla fesleğen yağını ağrılı, şişmiş kaslara veya eklemlere sürebilirsiniz. Daha fazla gergin bölgeleri rahatlatmak ve anında rahatlama sağlamak için, Epsom tuzları, lavanta yağı ve fesleğen yağı ile sıcak bir banyoya yapmayı deneyin.

Kulak Enfeksiyonunu Çözebilir

Fesleğen yağı, yüzyıllardır doğal kulak enfeksiyonu ilacı olarak Ayurveda tıbbında kullanılmaktadır. Kulakların arkasına ve kulağın alt kısmına Hindistan cevizi yağı ve fesleğen öz yağının bir kombinasyonunun sürülmesi, ağrı ve şişmeyi azaltarak kulak enfeksiyonlarından kurtulmak için gereken süreyi hızlandırabilir.

Ev yapımı Diş Macunu veya Ağız Gargarası Olarak Kullanabilirsiniz

Ağzınızdaki bakteri ve kokuları gidermek için, gargara veya diş macununuza birkaç damla saf fesleğen öz yağı ekleyin. Bu ayrıca dişlerinizi ve diş etlerinizi diş ağrıları, ülserler, yaralar ve viral kabarcıklardan korur.

Enerji Verir ve Ruh Halini Düzenler

Özellikle kokusu doğal olarak sinir sistemi ve adrenal korteks üzerinde çalışan bir uyarıcıdır. Adrenal yorgunluk veya kronik yorgunluk ile birlikte gelen halsizlik, beyin sisi, boğaz kasları ve kötü ruh halleri gibi belirtileri azaltmak için faydalıdır. Evinizin her tarafına kokuyu bir difüzör yardımıyla dağıtabilirsiniz veya doğal olarak adrenal yorgunluğunu iyileştirmek için doğrudan şişeden soluyabilirsiniz. Bileklerinizi, göğsünüzü ve sırtınızı anında etki etmesi için birkaç damla damlatıp ovalayabilirsiniz.

Böcek Kovucudur

Limon otu yağı ve kekik yağı da dahil olmak üzere diğer esansiyel yağlara benzer şekilde, fesleğen içinde bulunan uçucu yağlar, sivrisinekleri yok edebilir ve böcek ısırıklarını önleyebilir. Ev yapımı bir böcek spreyi veya losyonu yapmak için, birkaç damla fesleğen esansiyel yağını taşıyıcı yağ ile seyreltin ve cildinize masaj yapın ya da gerektiğinde şişmiş ısırıklara sürün.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Edebilir

Fesleğen yağı antibakteriyel, antiviral ve dezenfektan olduğundan idrar ve sindirim sistemlerini detoks etmeye yardımcı olur ve ağrılı enfeksiyonlar için iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bu mesane enfeksiyonları için çok etkili bir tedavi içeriğidir.

Sivilceye Çare Olabilir

Gözeneklere yerleşen bakteriler, aşırı yağ ve küçük enfeksiyon bölgelerinden kaynaklandığından, fesleğen yağı sivilce için doğal bir ilaç gibi davranabilir. Temiz bir pamuk kullanarak, günde bir veya iki kez etkilenen alana Hindistan cevizi yağı veya jojoba yağıyla birlikte bir ila iki damla fesleğen öz yağı uygulayın.

Sindirim Güçlendiricidir

Bir diüretik olarak, su tutma, rahatsız edici şişkinlik ve sindirim sorunları azaltabilir idrar üretimini artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda antispazmodik etkilidir ve hastalıkla ilişkili krampları, mide sorunlarına neden olan gıda duyarlılıklarını azaltabilir. Ayrıca doğal olarak kabızlık ve mide bulantısı için faydalıdır. Ilık suya veya çayın içine bir ila iki damla ekleyerek dahili olarak alınabilir ya da teneffüs edebilir ve doğrudan karın ve alt sırt gibi ağrılı bölgelere masaj yapabilirsiniz.

Stresi Azaltır

Fesleğen yağı, anksiyete, korku ya da sinirlilik belirtilerini azaltmak için yararlıdır, canlandırıcı ve yenileyici olarak bilinir. İnsanların ezici duygular ile başa çıkmasına yardımcı olmak için yüzyıllardır aromaterapi için kullanılır, dinlenmek ve gevşemek için evde fesleğen yağı yakabilirsiniz. Bu baş ağrısının rahatlatılması için hızlı bir şekilde çalışabilir. Bir veya iki damla taşıyıcı yağ ile ayaklarınıza ve bileklerinize ya da şakaklarınıza her gece masaj yapın.

Saçlarınızı Parlaklaştırabilir

Saçınızın dökülmesini önlemek için şampuanınıza bir veya iki damla fesleğen yağı ekleyin. Ayrıca doğal olarak bakteri, yağ ve kalıntıları gidermek için karbonat ve elma sirkesi ile karıştırmayı deneyebilirsiniz. Fesleğen yağı saçı temizler ve parlaklık kazandırır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz