Fındık Yağı Nelere İyi Gelir?

Fındığın popülerliği, özellikle çeşitli fındık esaslı ekmekler ve çikolatalara eklenmesiyle birlikte hızlanıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, fındıklar ve faydaları eski zamanlara kadar dayanıyor. Fındık yağı, pişirme aracı olarak popüler iken, likör ve kahvede lezzet verici bir madde olarak da kullanılır. Güçlü bir antioksidan olan fındık, vejetaryenler için, özellikle kilo kaybı yolculuğunuzdaysanız, ideal bir protein kaynağıdır. 10 gram fındık, günlük gereksinimlerin % 30’undan fazlasını sağlayan 15 g protein sunar. Ayrıca, günlük yağ gereksinimlerinin % 93’ünü karşılayan, kolesterol ve sodyum içermeyen zengin bir sağlıklı yağ kaynağıdır.

Erken Yaşlanma Belirtilerini Azaltır

Bir fincan fındık, günlük Vitamin E gereksiniminin yaklaşık % 86’sını karılar. Aynı zamanda iki güçlü antioksidan olan A ve C vitamini içerir. Bu vitaminlerin sinerjik etkisi, cildinizdeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların başlamasını engeller ve böylece yaşlanma belirtilerinin erken başlamasını geciktirir.

Cildinizi Nemlendirir

Fındıkta, yukarıda belirtildiği gibi, bol miktarda E vitamini bulunur. Fındık yağındaki E vitamini cildi nemlendirir ve hidrasyona yardımcı olur. Böylece, cildin yumuşak ve pürüzsüz kalmasını sağlar. Cildin hiçbir yerde görünmeyen en hafif renk tonu ile gözle görülür şekilde ışıltılı olmasına destek verir.

Sizi Zorlu UV Işınlarından Korur

Cildinize fındık yağı uygulayabilirsiniz. Bu, sizi zorlu UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyarak doğal bir güneş kremi görevi görecektir. Sadece susam, avokado, ceviz ve fındık yağlarından birkaç damla karıştırın ve UV ışınlarına karşı koruma sağlamak için bu karışık yağı günlük olarak cildinize uygulayın.

Saçları Güçlendirir

Günlük saç bakım rutininde bu fındıklardan elde edilen yağı kullanabilirsiniz. Kafa derisi ve saç üzerine bir miktar uygulayın ve birkaç dakika boyunca masaj yapın. İsterseniz bir gece bekletin ve ertesi gün yıkayın. Hafif bir şampuan kullanabilirsiniz. Bu saçın köklerinden güçlendirilmesine yardımcı olacaktır.

Kalp Sağlığını Destekler

Bu kahverengi çekirdekler iyi doymamış yağ kaynaklarıdır ve kolesterol içermezler. Doymamış yağlar, özellikle oleik asit, HDL (iyi) kolesterol düzeylerini yükselterek LDL (kötü) kolesterol düzeylerini azaltma potansiyeline sahiptir. Yalnızca bir fincan fındık yağı gerekli magnezyum düzeylerinin % 50’sini karşılar. Magnezyum, kalsiyum seviyesinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Aşırı kalsiyum seviyesinin kalp sağlığı için zararlı olduğu bilinmektedir. Magnezyum, ‘dinlenme’ alanı yaratarak kalbinizi korur ve aşırı yüklenmesini önler.

Kanseri Önlemek İçin Doğal Bir İlaçtır

Fındık, mesane kanseri başlangıcı ile ilişkili riski % 50’den fazla azaltma gücüne sahip olduğu bilinen bir vitamin E varyantı olan güçlü bir alfa tokoferol kaynağıdır. Bu fındık yağının da bol miktarda manganez kaynağı olduğunu gösterir. Bu maddenin, mitokondrideki bir antioksidatif enzimin bileşeni olduğu bilinmekte ve bu nedenle kanseri önlemede önemli bir rol oynamaktadır.

Kas Sağlığını Düzenler

Daha önce de belirtildiği gibi magnezyum, vücut hücrelerine ve vücudumuzdan kalsiyum seviyesinin sağlıklı bir şekilde taşınması için hayati bir rol oynamaktadır. Böylece, kaslarda aşırı stres oluşumunu önleyerek, kas kasılmalarına yardımcı olur. Bu da, kas gerginliğini azaltır ve kas yorgunluğunu, spazmı, krampları ve ağrıyı engeller ve önler. Çalışmalar, iyi bir magnezyum dozunun aslında kasları güçlendirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Masaj Terapisinde Kullanılır

Fındık yağı, yağ emici özelliği ve cildin derinliklerine nüfuz etmesi nedeniyle, diğer temel yağlarla harmanlanarak güçlü bir taşıyıcı yağ olarak kullanılabilir ve yatıştırıcı, sakinleştirici ve canlandırıcı bir masaj terapisi sunar. Deriyi yağlarken cildi yumuşak ve elastik tutmaya yardımcı olur ve harmanlandığı zaman uçucu yağların kokularını emer. Bu nedenle, fındık yağı deri yumuşaması ve doğal sakinleştirici olarak ikili fayda sağlar.

Zengin Demir Kaynağıdır

Araştırmalar, fındık ve fındık yağının demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunları için mükemmel bir doğal çare olduğunu göstermektedir. Bu fındık iyi dozda demir içerir. Kırmızı kan hücreleri oksijeni emmek için demir kullanır, böylece çeşitli sağlık koşullarından korunursunuz.

K Vitamini İçerir

K vitamini kan pıhtılaşma vitaminidir. Trombosit sentezini tetikleyerek aşırı kan kaybının engellenmesinde önemli bir rol oynar, böylece sizi hayatı tehdit eden durumlardan korur. Bu vitamin aynı zamanda kalsiyumun düzgün emilmesi için de gereklidir, bu nedenle kalsiyum eksikliği ile ilişkili kırık riskini düşürür.

Gebe ve Emziren Kadınlar İçin İyidir

Annenin ve bebek sağlığının korunması için gebelik sırasında uygun beslenme önemlidir. Ve fındık ve fındık yağı demir ve kalsiyum dahil olmak üzere iyi bir gebelik için gerekli olan çeşitli besin öğelerini içerir. Meyve ve sebzeler bakımından zengin, dengeli bir diyetle birlikte fındık yağı kullanabileceğinizden emin olun. Fındık yağı, gerekli besleyicilere sahip olmanın yanı sıra dengeli bir diyetle kullanıldığında daha sağlıklı bir şekilde şekilleneceğiniz konusunda da  garanti verir.

Diyabet Hastalığını Önler

Fındık, genellikle diyabet kuşatması altındakiler için, özellikle de tip 2 diyabet için doktorlar tarafından sağlıklı bir atıştırmalık olarak önerilir. Aslında kendinizi tam olarak tutmaya yardımcı olan diyet lifi ile doldurulur. Fındık yağı da aynı şekilde hareket eder. Glisemik indeksi düşük olmasının şeker seviyelerinin artmasını önlediği biliniyor. Artı, HDL kolesterol düzeylerini artırabilir.

Kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterol seviyesini artırır. Böylece, sizi yüksek şeker ve yüksek kolesterol ile tetiklenen sağlık durumlarının riskinden korumuş olabilir. Bununla birlikte, çalışmalar henüz bu önerileri ortaya koymamaktadır ve bu nedenle, bu fındık yağını diyabetik bir diyete eklemeden önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Saçları Nemlendirir

Fındık yağı, saçları yumuşatmak ve saçları nemlendirmek için de mükemmeldir. Saçınız sürekli kuruysa ve karışık ise, nemlendirmek ve karışık ya da kıvırcık saçları onarmak için bütün saçınıza birkaç damla fındık yağı uygulayın. Bu, kuru ve hasar görmüş saçlar için, aynı anda çok yağlı olmamasına rağmen, parlak ve lezzetli saçlar geliştirmek için biraz rahatlama sağlamaya yardımcı olur.

Ayrıca yeni boyanmış saçlarınızın renginin daha uzun süre muhafaza edilmesine yardımcı olmak için fındık yağı birçok saç bakım losyonu ve kremlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda saç köklerini yani kıl foliküllerini güçlendirip sağlıklı duruma getirmeye yardımcı olur, böylece saçınızın çok kırılgan olmamasını ve çok zarar görmemesini sağlar. Saçınıza ve kafa derisine birkaç damla fındık yağı uygulayın ve masaj yaparak yedirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz