Fit Bir Hamilelik Dönemi İçin Yapabileceğiniz 3 Spor

hamilelik döneminde yapılacak sporlar

Hamilelik dönemi, her anne adayının özellikle günümüzde, kilo almaktan korktuğu ve formunu korumak istediği dönemlerden biri. Ancak, bu uğurda bebeğinin beslenmesinden kendini alıkoyan, dolayısı ile kendisini beslemeyen annelere neredeyse rastlanmaz. Zira, vücudunuzdaki hormonal değişimler, bu değişimlere göre aşereceğiniz dönemler; illa ki acıkmanızı ve yemenizi gerektirecektir.

Fiziksel değişimlerin ise bu yeme işlemlerinde görülmemesi imkansız, özellikle bebeğiniz büyüdükçe taşıdığınız ağırlık ve yediğiniz yiyeceklerin aldırdığı kilolar itibarı ile, bir süre sonra kendinizi beğenmemeye bile başlayabileceksiniz. Ancak merak etmeyin, bu, doğal bir süreçtir ve Fit Bir Hamilelik Dönemi için 3 Spor adlı yazımızı okuyarak, bu durumdan olabildiğince “iyi” bir şekilde çıkacaksınız.

Aşağıdaki önerilerin her biri, sizler için birer kural niteliğindedir ve doktor gözetiminde, önerisiyle uygulamanız halinde; gayet verimli gelecek önerilerdir.

Spor, özellikle ilk aylarda hem bebeğinizin büyüyüp gelişme döneminde daha rahat hareket edebilmeniz ve ağrı çekmemeniz için; hem de daha fit bir hamilelik süreci için altın kurallardan ilkidir. Pek çok anne adayı günümüzde spor yaparak sağlıklı bir hamilelik geçirebilmekte ve bununla birlikte, bebeğini doğurduktan sonra eski fit haline yeniden bürünebilmektedir. Sizler de, fit bir hamilelik süreci geçirmek istiyorsanız, sporu aile koçunuz ya da hekiminizin önerileri ile elden bırakmayın.

Hamilelik Boyunca Pilates

Hamileliğin ilk altı aylık dönemine dek pilates yapılması önerilen spor türlerinden biri. Özellikle anne adaylarının gelecekte, bebeğinin karnında büyüdüğü süreçte çekeceği sırt ağrısı, karın ağrısı, kasık ağrısı gibi etmenlerin önüne geçebilecek, ağırlığa alıştıracak bir spor türü olan Pilates’i hamile anne adaylarının her birinin yapması, kesinlikle öneriliyor.

Hamilelik Boyunca Yürüyüş

Hamilelik boyunca yapacağınız yürüyüşlerle hem daha rahat bir hamilelik dönemi geçirebilir, hem de daha fit bir hamilelik sonrası dönemi yaşayabilirsiniz. Yapılacak her gün birkaç kilometre yürüyüş sayesinde, pek çok spor türüne nazaran daha fazla verim elde edebilmeniz işten bile değil. Hem bebeğiniz için zarar vermeyecek bir tür spor, hem de keyifli olan bu eylemi; gün aşırı ya da günübirlik gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Yüzme

Yüzme de, hamilelik döneminde yapılabilen spor türlerinden biri olmakla beraber, pek çok anne adayının tercih ettiği spor türüdür aynı zamanda. Uzmanlara göre pek çok kasın aynı anda çalıştığı yüzme eylemi, bebeğe giden oksijen miktarını da bi’ hayli arttırmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz