Frenk Soğanının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Bilimsel olarak Allium schoenoprasum olarak adlandırılır ve sarımsak, arpacık soğanı ve soğan ile aynı aileye aittir. Çok yıllık bitkilerdir ve ağırlıklı olarak Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın çeşitli bölgelerinde bulunurlar. Yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Salata, fırında patates vb. dahil olmak üzere çeşitli yemekler için çekici bir garnitür olarak da hizmet vermektedir. İki çeşittir, soğandan ve sarımsaktan elde edilir. Soğandan elde edilen içi boş yapraklara sahipken sarımsaktan elde edilenin düz yaprakları vardır.

Kullanımı 5.000 yıl öncesine dayanmaktadır ve Orta Çağ’dan beri (5. yüzyıldan başlayarak) yetiştirilmektedir. Romalılar bu bitkinin güneş yanığına ve boğaz ağrısına iyi gelebileceğine inanıyordu. Ayrıca, diüretik olarak da kullandılar. 19. yüzyılda Hollandalı çiftçiler, süte farklı bir tat kazandırmak için büyükbaş hayvanlarına verdiler.

Besin Değerleri;

Kalori ve Yağ: Kalori ve doymuş yağ bakımından nispeten düşük olduğu için diğer sebzelere karşı sağlıklı bir alternatif olabilir. Bir çeyrek bardak frenk soğanı sadece 4 kalori içerir. Sodyum içermez.

A vitamini: Frenk soğanı, bol miktarda betakaroten şeklinde A vitamini içerir. Sindirim sırasında, bu betakaroten enzimler tarafından iki A vitamini molekülüne ayrılır. Çeyrek bardak frenk soğanında 522 Uluslararası Birim veya IU A vitamini vardır.

K vitamini: Çeyrek bardak kadarında, erkekler için önerilen günlük K vitamini miktarının yaklaşık beşte biri vardır ve kadınlar için % 29’luk bir oranla 26 mikrogram K vitamini sağlar. Bu vitamin vücudunuzda kemik mineralizasyonu ve hücre büyümesi için gerekli olan enzimleri aktive eder.

Antioksidanlar: Kuersetin ve K vitamini, frenk soğanında bulunan iki ana antioksidandır. Kuersetin ve diğer flavonoidler meme, kolon, prostat, yumurtalık, endometriyum ve akciğer kanserini önler. Bunlara ek olarak, ayrıca akciğer ve ağız kanserine karşı koruma sağlayan karoten, zeaksantin ve lutein içerir.

Tüm bu güçlü besinler, daha iyi bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

Kanserle Savaşır

Flavonoid antioksidanlar, yani lutein ve zeaksantin, akciğer ve ağız kanserlerinden korur. Lif açısından zengindir ve bu da kolon kanserini önlemeye yardımcı olur. Ve ailenin diğer üyeleri gibi, o da meme kanserini önlemek için bilinen önemli antioksidan olan allisin içerir.

Çeşitli çalışmalar allium sebzelerinin (allisin içerenler) mide ve özofagus kanserleri üzerinde inhibe edici etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca vücudunuzun kansere neden olan maddeleri tanımlamasına ve ortadan kaldırmasına yardımcı olan bir ajan olan glutatyon üretmesine de yardımcı olur. Çalışmalar, prostat kanserini de önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Diğer birçok çalışma da frenk soğanı ve ailesinin diğer üyelerinin anti-kanser etkilerinden bahseder.

Kalbinizi Korur

Frenk soğanı allisin içerir. Bir organosülfürdür ve kolesterol ve kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Allisin, kan dolaşımındaki nitrik oksiti serbest bırakır, bu da kan damarlarının sertliğini ve kan basıncını azaltır. İçindeki kuersetin, atardamarlardaki plak birikimini azaltır.

Allisin sadece kötü kolesterol seviyelerini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda iyi kolesterol seviyelerini de artırır, ki bu kalp için iyidir. İçerisindeki C vitamini, kan kılcal damarlarının esnekliğini ve demir emilimini artırır. Ve kan damarlarının daralmasını önler.

Kemik Sağlığını Geliştirir

Kemikler için oldukça önemli bir besin olan K vitamini içerir. Bu vitamin, kemik bütünlüğünü ve yoğunluğunu korumaya yardımcı olur. K vitamini ayrıca kemik demineralizasyonunun önlenmesine yardımcı olan hücrelerin düzenlenmesini de destekler. K vitamini kemik mineral yoğunluğunu korumak için önemli olan osteokalsin adı verilen proteinin üretimini de destekler.

Daha önemlisi, yeterli miktarda K vitamini alınması, kalsiyumun idrarla atılımını azaltabilir, ki bu da kemik kaybının diğer bir yaygın nedenidir. Diğer raporlar, kemik sağlığına nasıl katkıda bulunabileceği hakkında da bilgi vermektedir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, frenk soğanının antienflamatuvar özellikleri artrit tedavisine de yardımcı olabilir.

Sindirim Sürecini Kolaylaştırır

Bağırsaklarınızdaki zararlı bakterilerden, mayalardan ve mantarlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu soğanın antibakteriyel özellikleri, en az 30 salmonella türünün (bağırsak sıkıntısına neden olabilen) ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Sindirim sürecini kolaylaştırdığı bilinen niasin, tiamin, pantotenik asit, fosfor, çinko gibi lif ve diğer önemli besinlerin harika bir kombinasyonunu içerir. Bu fitokimyasal kombinasyon, mide rahatsızlığını da giderebilir. Ayrıca şişkinliği tırazal ve sindirimi canlandırabilir.

Vücudu Detoksifiye Eder

Bununla ilgili sınırlı araştırmalar olmasına rağmen, bazı kaynaklar, içersindeki K vitamini varlığının, kanın temiz kalmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Frenk soğanı mineralleri vücuttaki toksinleri nötralize edebilir. Ayrıca antibakteriyel özellikleri detoksifikasyon sürecine yardımcı olabilir.

Bağışıklığı Artırır

İçerisindeki çeşitli fitokimyasallar bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Ayrıca, bağışıklığı güçlendiren bir başka önemli mineral olan eser miktarda selenyum içerir. Selenyum almayan bağışıklık hücreleri, protein üretmede ve kalsiyumu taşımada güçlük çekebilir.

Ayrıca T hücrelerinize bir destek sağlayabilir. Soğuk algınlığı ve gripten korunma sağlar. Bununla birlikte, bu konuda sınırlı bir araştırma vardır. Araştırmaya göre bağışıklığı artırmaya yardımcı olan sülfürik bileşikler içerir. Ve bu şekilde, yaraları da daha hızlı iyileştirir.

Göz Sağlığını Destekler

Bu fayda, gözlerdeki oksidatif stresi azaltan ve görme sağlığını artıran lutein ve zeaksantine atfedilmelidir. Ayrıca katarakt gelişimini yavaşlatır. Frenk soğanı çalışmalara göre, maküler dejenerasyonlu hastalarda görüşün korunmasına yardımcı olabilecek kuersetin içerir.

Folik Asit Kaynağıdır

Zengin bir folat kaynağıdır ve folatın önemini artık herkes biliyor. Folat, beyin gelişimine ve aynı zamanda hücre bölünmesine ve DNA sentezine de yardımcı olur. Folik asit ayrıca özellikle bebeğin beyninde ve omuriliğinde oluşabilecek doğum kusurlarını önler.

Uykuyu Ve Ruh Sağlığını Geliştirir

Kaliteli uyku sağlayan önemli bir besin maddesi olan kolin kaynağıdır. İçindeki folik asit de duygu durumunuzu canlandıran dopamin ve serotonin üretimini artırır.

Antimikrobiyal Özellikler Barındırır

Mükemmel antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Bir çalışma, antimikrobiyal özellikleri olduğunu açıklamıştır. İçerisindeki C vitamini ile birlikte antibiyotik özellikleri zararlı mikropları yok eder. Bu kombinasyon, maya enfeksiyonlarının tedavisinde de faydalıdır.

Cilt Sağlığını Artırır

Cildin parlaklığını ve sağlığını artıran bir antioksidan olan betakaroten kaynağıdır. Aynı zamanda akne tedavisine yardımcı olur. C vitamini, anti-aging faydaları sağlayan antioksidan özelliklere sahiptir. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olabilir.

Saç Sağlığını Geliştirebilir

Bununla ilgili somut araştırmalarımız olmasa da, bazı kaynaklar, saç uzamasını teşvik edebileceğini söylüyor. Saç derisine giden kan akışını artırabilir ve saç köklerini güçlendirebilir. Saç kırılmasını da önleyebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz