Frenk Üzümünün Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kırmızı Frenk üzümü, çilek kategorisine giren bir meyvedir. Latince, Ribes rubrum adlı meyve siyah frenk üzümü meyvesi veya beyaz frenk üzümü ile de akrabadır. Üzüme benzer bir şekle sahiptir, ama daha kırmızı ve daha küçüktür. Avrupa’da yetiştirilmeye başlanmıştır ancak en büyük üretici ve ihracatçılardan biri Rusya’dır. Almanya, en büyük ithalatçılarından biridir. Avrupa ülkelerinde, bu meyve genellikle kek üzerine sos yapmak için kullanılır. Ama diğer ülkelerde, çay olarak tüketilir.

Genellikle aperatif olarak veya çiğ yemek yerine tatlılara eklenerek kullanılır. Reçel yapılabilir ve turtalara eklenebilir. Şarap yapmak için de kullanabilirsiniz. Gerçekten, birçok sağlık yararı vardır. Çok yönlü olduğundan besleyicidir ve yağsız, düşük kalorili ve C vitamini ile doludur.

Kalori, Yağ ve Kolesterol Miktarı Düşüktür

Yağ, kolesterol veya kalori alımına dikkat ediyorsanız, sağlıklı bir seçimdir. 56 gramlık porsiyonu yaklaşık 30 kalori içerir ve yağ ya da kolesterol içermez.

Karbonhidrat, Lif ve Protein İçeriği

56 gramlık frenk üzümü porsiyonunda yaklaşık 8 gr. karbonhidrat vardır, bu önerilen günlük değerinizin yüzde 3’üdür. Bu 8 gramın, 4 gramı şeker ve 2 gram diyet lifidir. Sadece bir porsiyon size önerilen günlük diyet lif değerinin yüzde 8’ini sağlar. Bu meyvenin bir porsiyonu ayrıca 1 g protein içerir.

Vitaminler ve Mineraller İle Doludur

Sadece 50 gramlık porsiyon tükettiğinizde önerilen günlük C vitamini miktarının yüzde 40’ını almış olursunuz. Cornell Üniversitesi’nden Chronicle Online’a göre bu meyveler portakaldan dört kat daha fazla C vitamini içerir. Sodyum içermez, ancak önerilen günlük kalsiyum miktarının yüzde 2’sini ihtiva eder.

Cildi Aydınlatır

Mat ve donuk olan cildiniz için pek çok şeyden şüphelenmelisiniz. En başta; vücutta antioksidan ve vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Frenk üzümü tüketerek cildinizin daha parlak görünmesine yardımcı olabilirsiz. Çünkü içerisindeki vitamin C’nin bir antioksidan kaynağı olduğu bilinmektedir.

Kırışıklıkları Azaltmaya Yardımcı Olur

Kırışıklıklar, modern çağda sıklıkla karşılaşılan erken yaşlanma belirtilerinden biridir. Sebeplerinden biri serbest radikal hasarıdır. Frenk üzümü ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Frenk üzümü, C vitamini bakımından zengin olan meyvelerden biridir. C vitamini, serbest radikallerle savaşma konusunda oldukça başarılıdır.

Genç Görünmeye Yardımcı Olur

Her gün serbest radikal hasarına maruz kalmanız, erken yaşlanmanıza ve hücrelerin iyi bir şekilde yenilenmemesine neden olabilir. Frenk üzümü gibi, vücut ve cilt için iyi olan birçok vitaminler içeren meyveler, genç görünmenize yardımcı olabilir. Buradaki en önemli vitamin, hücre yenilenmesi için yararlı olan ve cildi serbest radikallerin etkilerinden koruyan vitamin B6’dır.

İyi Bir Demir Kaynağıdır

Demir, kırmızı kan hücresi üretimini artırmada önemli olan bir maddedir. Kırmızı kan hücreleri, vücudun tüm bölgelerine oksijen ve diğer besinleri taşır. Vücuttaki kanın % 45’i kırmızı kan hücrelerinden oluşur. Eksikliğinde, beyin, akciğerler ve kalp yeterince oksijen alamaz.

Demir eksikliği anemiye, kronik yorgunluğa ve halsizliğe neden olur. Kırmızı Frenk üzümü yemek, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu hızlandırmaya yardımcı olur. Çünkü her 100 gramlık porsiyonun içinde 1 miligram demir bulunur. Küçük atıştırmalıklar olarak yercih edebilirsiniz.

Astımı Önler

Astım genellikle solunum zorluğu ile karakterizedir, solunum yolunun şişmesi nedeniyle oluşur. Şişen solunum yolları, solunum zorluğuna neden olur ve hava akışını kısıtlar.

Kırmızı Frenk üzümü yeteri kadar magnezyum içeren meyvelerden biridir. Her 100 gramlık porsiyonu, 13 mg. magnezyum içerir. Dolayısıyla bu meyve vücudunuzun magnezyum ihtiyaçlarını karşılayabilir. Astım oluşumunu önlemek için çok etkilidir. Magnezyum astımın önlenmesinde çok yararlı olduğu için, şiddetli astım hastası olan kişiler için bile, magnezyum içeren maddeler / takviyelerin yardımı ile durum tekrar normalleşebilir.

Metabolizmayı Hızlandırır

Frenk üzümü tüketerek metabolizmanızı artırabilirsiniz. Bu konuda aktif olarak çalışan madde Magnezyumdur. Magnezyum ayrıca protein sentezine yardımcı olmada çok etkilidir ve vücuttaki enzimin aktive edilmesine yardımcı olabilir. Böylece genel metabolik süreçleri ve metabolizmayı geliştirebilir.

Kemik Yoğunluğunu Korumaya Yardım Eder

Frenk üzümü tüketmek, kemik yoğunluğunu korumaya yardımcı olabilir. Çünkü bu meyve yeterince düzeyde, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerir. Magnezyum ve kalsiyum, sağlıklı kemik yoğunluğunu korumak için yararlıdır ve magnezyum da; kemikler için önemli bir rol oynayan bir mineraldir.

Kalp Sağlığını Korur

Düzenli olarak tüketildiğinde kalp sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Diğer çok önemli magnezyum kullanımı yararı; kalp sağlığını korumaktır. Böylece kalp düzgün bir şekilde çalışabilir. Magnezyum eksikliği olan bir vücut, kalp hastalığı için risk altında olabilir.

Kabızlığı Önlemeye Yardımcı Olur

Bu küçük kırmızı meyveler içine paketlenmiş oldukça büyük bir lif içeriği dozu vardır. Lif, sindirim kanalındaki suyu emerek, bağırsakları temizleyerek ve dışkı atımını kolaylaştırarak düzenli bağırsak hareketlerini destekleyen, dengeli bir diyetin önemli bir parçasıdır. Ayrıca bağırsak hareketlerini tetikler. Günümüz toplumunda rafine ve neredeyse sıfır lif içeren abur cuburlar nedeniyle genelde kabızlık sorunu yaşarız ancak lif alımı bu durumu önlemeye yardım eder.

Alırken Neye Dikkat Etmelisiniz ve Nasıl Saklamalısınız?

Taze kırmızı Frenk üzümü için alışveriş yaparken, güzel, parlak bir renkte olmalıdır ve yumuşak noktası olanları almaya dikkat etmelisiniz. Meyveyi eve getirince mutlaka buzdolabında saklayın ve mümkün olan en kısa sürede tüketin. Beş ila yedi gün buzdolabında saklayabilirsiniz. Kullanmadan hemen önce yıkayın. Taze olarak bulmak zorsa, tatlı tariflerine dondurulmuş kırmızı Frenk üzümü ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz