Fundanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Şifalı bitkiler arasında bulunan funda yani halk arasındaki ismiyle süpürge otu bitki çayı şeklinde hazırlanarak tüketilmekte ve vücuda birçok ciddi faydalar sağlamaktadır. Bu bitkinin hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine değinmeden önce çayının nasıl hazırlandığından bahsetmek istiyorum.

Funda Çayı Nasıl Hazırlanır?

Önceden kurutulmuş olan fundadan 6 çay kaşığı alarak yarım litre kaynar suyun içine atıyoruz. Bu suyu 15 dakika boyunca demledikten sonra isteğinize göre balla tatlandırarak günde 2 bardak içebilirsiniz.

Kum Dökmeye Yardımcı Olur

Böbrek kumu dökmekte olan kişiler funda çayı içtiklerinde böbreklerinde ve mesanelerinde bulunan taşların parçalanması daha rahat şekilde gerçekleşmektedir. Bu sayede böbrek kumları kısa süre içinde tamamen dökülmektedir. Ayrıca kum dökme sırasında yaşanan ağrıları da dindirme etkisi bulunmaktadır.

Anne Sütünü Arttırır

Anne sütünün çocuk gelişimi için ne kadar önemli olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Hatta bu sebepten dolayı doktorlar bebeklere özellikle ilk 6 ay anne sütü içirilmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar. Funda çayı içmek hamilelik sonrası dönemde anne sütünün yoğun şekilde artmasına yardımcı olmaktadır.

Ağrı Kesicidir

Bu bitkinin yaprakları ve dallar iyi şekilde ezilip lapa haline getirildikten sonra vücutta ağrı görülen bölgelere sürüldüğünde ağrıyı kesici özelliği bulunmaktadır. Boğaz çevresine sürüldüğünde boğaz ağrılarını, romatizma ağrılarının sık görüldüğü ayaklara sürüldüğünde ise romatizmal ağrıları giderme özelliği bulunmaktadır.

Cilt Yaralarına Faydalıdır

Vücutta kendini ağır şekilde gösteren egzema rahatsızlığı ve çıban çıkması sık karşılaşılan cilt problemleri arasında bulunmaktadırlar. Egzema izlerinden ve çıbanlardan kurtulmak isteyen kişiler funda yapraklarını ve dallarını ezerek yaptıkları merheme zeytinyağı katarak ciltlerine uyguladıkları zaman tedavi edici şekilde etki göstermektedir.

İdrar Söktürücüdür

Birçok bitkisel çayın veya meyve ve sebzenin idrar söktürücü özelliği olduğunu duymuşsunuzdur. İşte funda da bu bitkiler arasında bulunmaktadır. Besin lifi yönünden zengin olması ve içinde bulundurduğu diğer maddeler sebebiyle yüksek etkili bir şekilde idrar söktürmeye yardımcı olmaktadır. Kabızlık sorunu çeken kişiler bu şifalı bitkinin faydalarından yararlanarak çayını içmek suretiyle rahatsızlıklarından kurtulabilirler.

İltihap Gidericidir

Vücudumuzda bulunan iltihaplar temizlenmediğinde ve zamanla artış göstermeye başladığında hem birçok hastalığa sebep olmakta hem de ağrılı rahatsızlıkları doğurmaktadırlar. İşte bu tür sorunlardan kurtulmak için funda oldukça faydalıdır. Düzenli funda çayı içmek vücudunuzdaki iltihapları atmak için size oldukça faydalı olacaktır. İltihap atıcı olarak genelde antibiyotik kullanılsa da sürekli antibiyotik kullanmak sağlığınız için büyük risk içerdiğinden şifalı bitkiler sayesinde vücudunuzda doğal antibiyotik etkisi oluşturabilirsiniz.

Funda çayı içmenin yapılan araştırmalar sonucunda bazı ciddi hastalıkları önleyici özelliği bulunduğu keşfedilmiştir. Bunlar prostat iltihabı, nefrit, kolibasil, sistit, piyelonefrit, ödem ve albümindir.

Kolesterole İyi Gelir

Funda kolesterolü engellemek ve kötü kolesterolü düşürme özelliği olan besin maddeleri arasında bulunmaktadır. Kolesterol hastası olan kişiler rahatsızlık dönemlerinde bu bitkinin çayını içerek belirli bir süre rahatlayabilirler.

Zayıflamaya Yardımcıdır

İdrar söktürücü özelliğinin dışında yağ yakması ve terletmesi sebebiyle de zayıflamaya yardımcı olan şifalı bitkiler arasında bulunmaktadır. Özellikle göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak isteyen kişiler bu bitkiden faydalanabilirler. Yoğun terletme etkisi sebebiyle de sanki spor yapmışsınız ki vücudunuza etki edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz