Gazeteler Hakkında Bilmediğiniz 9 Şey

1. Japon yomiuri Shimbun, 14,000,000 abonesiyle dünyanın en fazla dağıtımı yapılan gazetesi olarak tahmin ediliyor. Aslında Dünya Gazeteler Derneği’ne göre dünyanın en büyük 7 gazetenin altısı, Japonya’da bulunuyor.

2. Dünyanın her kıtasında en az bir gazete bulunuyor. Buna Antartika’daki The Antarctic Sun da dâhil.

3. Newseum günlük arşivinde takip edilebilen 429 Amerikan gazetesinden 123’ü –ya da yüzde 28’i- isimlerinin yazılışında Gothic yazı biçimini kullanıyor.

4. 1769’da doğan  ve kimileri tarafından Amerika’daki ilk profesyonel kadın gazeteci olarak gmrülen Anne Royall, aynı zamanda bir Amerikan başkanıyla ropörtaj yapan ilk kadındı. Görüşme yaptığı kişi de John Quincy Adams’dı.

5. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en küçük gazetesi, İngiltere’de çıkan First News. Minik gazetenin boyutu 32×22 mm.

6. En fazla Pulitzer ödülü alan gazete 101 ödülle New York Times.

7. New York Times’ın meşhur sloganı “Basılmaya Uygun Tüm Haberler” sloganını duymuşsunuzdur. Aspen Daily News ise “Basılmasını İstemiyorsanız Olmasına İzin Vermeyin”, Mason Valley News de (Yerington bölgesinin gazetesi) “Dünya’da Yerington’ı Umursayan Tek Gazete” sloganını kullanıyor.

8. 1799 senesinde kurulan The Dartmouth, 210 yıllık geçmişiyle Amerika’nın en eski üniversite gazetesi.

9. The Washington Post’un kendine ait bir şarkısı var ve adı da “The Washington Post Yürüyüşü”. Şarkı 1889 senesinde John Phillip Sousa tarafından bestelenmiş. Kulağa tanıdık gelen şarkı, gazete yönetimi tarafından istenilmiş ve şu an pek çok geçit töreninde de duyulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz