Gebelik (Hamilelik) Ve Yoga

gebelikte yoga

Hamilelikte Yoga Nedir?

Gebelikte egzersiz yapılması ve yoganın faydalı etkileri vardır ve güvenlidir. Yoga sanskritçe bir sözcüktür. Birlik ve bir olma anlamını taşır. İçsel olarak parçalanmış kişiliğin karşıtı olarak kendisiyle ve çevresiyle bütünleşmiş bir kişiliği tanımlar. Yoga bir sanat ve bilim olarak kişinin tam olan bir bilinç düzeyiyle yaşamasına önemli katkılar sağlar. Yoga bir din değildir. Bir tarikat veya Hintlilerin dini inanışı gibi bazı yanlış değerlendirmelere maruz kalabilmektedir. Bu da yoganın yeteri kadar bazı kesimlerce tanınmamasından veya önyargı ile ona yaklaşmasından kaynaklanıyor olabilir.

Yoga sadece birkaç değişik egzersiz hareketlerinden veya nefes alma yöntemlerinden ibaret değildir. Kendine göre apayrı bir yaşam felsefesini ve yaşamın her şeyini farklı değerlendirmesiyle  de önemli ayrıcalıklar taşır. Yoganın özellikle mükemmel sağlığa olan katkısını ön planda değerlendirmek gereklidir.

Yapılan incelemelerde Yoga’nın insan bedeni ve düşünce sistemi üzerindeki faydaları da belirlenmiş ve bunlardan istifade edilmeye başlanmıştır. Yoga Ayurvedik tıbbın değerlerini taşır. Ayurveda tıbbı yüzyıllar önce, tabii zamanının imkanları içerisinde kişi sağlığını mükemmelce korumuş ve kesin çözümler üretmiştir. Günümüzde özellikle batıda pek çok tıbbi merkezde normal hayatta ve hamilelik esnasında Yoga’dan istifade edildiği görülmektedir.

Gebelikte yoga ve meditasyon güvenli midir?

Daha önce yapmamış ve gebelik esnasında yapmaya başlamışsanız doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.Daha önceden yoga yapan hanımların dikkat etmesi gereken hususlar vardır:

Yoğa esnası sırtüstü yatılması rahme giden kan akımını azaltacağından rahatsızlık vericidir ve solunumda sıkıntı yaratabilir.
Yoga sırasında midenin üstüne yatılması da konforsuzdur.
Karın kaslarını germe hareketi de çok dikkatli  yapılmalıdır.

Yoga yapacaksanız ve bilmiyorsanız profesyonel yardım almadan kesinlikle yapmayın ve gebeler için hazırlanmış özel programları uygulayın.Bu konuda deneyimli merkezleri tercih edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz