Gebelik Hesaplama

gebelik hesaplama

Gebelik hesaplama hamilelik ve doğum haftası adetinize göre hesaplanır. Kaç haftalık hamile olduğunuzu gebelik hesaplama ile belirleyebilirsiniz.

Hafta Hafta Gebelik Nedir?

Hamilelik süreci haftalık periyotlarda izlenir. Gebelik süreci tahmini olarak 40 hafta sürer. Hamile bayanlar kendi vücutlarındaki değişimleri, gelişimleri ve bebeklerinin gelişimini hafta hafta takip ederler. Bu nedenle gebelik haftası hesaplama, hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunu öğrenmek, hamile bayanlar için çok önemlidir.

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Anne adaylarının ve eşlerinin bebekleri olacaklarını öğrendikten sonra en çok merak ettikleri konulardan birisi de bebeklerinin ne zaman doğacağıdır. Bebeğin doğum tarihini hesaplamaya hamilelik haftası hesaplama denir. Gebelik hesaplamada birçok farklı yöntem mevcuttur ama çoğu kez hamilelik haftası yanlış hesaplanır. Çünkü gebelik haftası döllenme gününe göre değil, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Hamileliğin, yani döllenmenin meydana geldiği zaman, son regl tarihinden ortalama 15 gün sonrasıdır. Yine de hamilelik haftası hesaplanırken bu tarih değil, bundan önce görülen adet tarihi baz alınır.

Negele Yöntemiyle Hamilelik Haftası Hesaplama 

Anne adayının doğum yapacağı gün, “negele yöntemi” adı verilen bir hesaplama yöntemi ile tespit edilir. Negele yöntemi ile gebelik hesaplamada son adet tarihinin ilk günü baz alınır ve bu güne 7 gün eklenerek 3 ay geriye gidilir.

Örnek Bir Gebelik Hesaplama İle Uygularsak;

Son Adet Tarihinin İlk Günü: 21 Aralık 2020
21 Aralığa 7 gün ekliyoruz ve 28 Aralık 2020 tarihini buluyoruz.
Eylül ayından 3 ay geriye gidiyoruz ve Eylül ayını buluyoruz. 
2020 yılına bir yıl ekliyoruz ve tahmini doğum tarihini buluyoruz: 28 Eylül 2021…
 
21 Aralık + 7 = 28 Aralık
12. ay (Aralık) – 3 = 9. ay (Eylül) 
2020+ 1 yıl=2021
Tahmini Doğum Tarihi: 28.09.2021

Gebelik Kaç Hafta Sürer?

Gebelik süresi ortalama olarak 9 ay 10 gündür. Hafta olarak ise hesaplandığında ise hamilelik süresi 40 haftaya tekabül etmektedir. Gebelik toplamda 40 hafta sürer. Doğumların bir çoğu ise 38-40 hafta arasında meydana gelir. Bazı durumlarda bazı anne adaylarında 41. haftada da doğum gerçekleşebilmektedir.

Kaç haftalık Hamileyim, Kaç Aylık Hamileyim?

Eğer gebelik 4-5 haftalık ise 1 aylık hamile denir.
Eğer gebelik 8-9 haftalık ise 2 aylık hamilelik denir.
Eğer gebelik 12-13 haftalık ise 3 aylık gebelik denir.
Eğer gebelik 16-17 haftalık ise 4 aylık gebelik denir.
Eğer gebelik 20-21 haftalık ise 5 aylık gebelik denir.
Eğer gebelik 24-25 haftalık ise 6 aylık hamilelik denir.
Eğer gebelik 28-29 haftalık ise 7 aylık hamilelik denir.
Eğer gebelik 32-33 haftalık ise 8 aylık gebelik denir.
Eğer gebelik 36 haftalık ise 9 aylık gebelik sona ermiştir ve hamilelikte son aya girilmiştir. 

9 ay 10 gün denilen hamilelik süresi, yani toplam 280 gün tamamlanmıştır yani toplam 40 hafta sona ermiştir. Hamilelikte kesin bir tarih için doktorunuza başvurunuz.

Tüp Bebek ile Hamilelikte Gebelik Hesaplama

Klasik IVF tüp bebek yöntemi ile ya da mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi ile uygulanan tüp bebek yöntemlerinde gebelik haftası hesaplama yöntemi embriyonun aktarımının gerçekleştiği tarihte gebeliğin 2 haftalık olduğu varsayılarak yapılır. 2 haftanın üzerine bu güne dek geçen haftalar sayılır ve gebelik haftasının kaçıncı hafta olduğu öğrenilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz