Gebelik Şekeri Olanlar Nasıl Beslenmeli?

gebelik şeker

Her anne adayının tükettiği enerji miktarı farklıdır. Hamilelikte ihtiyaç duyulan enerjinin yüzde 15’i proteinlerden, yüzde 30’u yağlardan ve yüzde 55’i de kompleks karbonhidratlardan karşılanmalıdır. Gebelikte kişinin alması gereken enerji; yaşına, boyuna, olduğu kiloya, gebeliğin başından itibaren aldığı kiloya ve fiziksel aktivite düzeyi gibi kişi ile bağlantılı parametrelere göre hesaplanır.

İhtiyacı olan enerjiyi hangi besinlerden alacağı diyetisyen ve anne adayı ile birlikte düzenlenmelidir. Gebelik döneminde beslenme önemli olduğu kadar hassastır da. Bazı besinlere karşı iştahsızlık veya tam tersi fazla aşerme gibi konular olabilir. Bu gibi durumları diyetisyeni ile paylaşan anne adayına özel program hazırlanmalıdır.

Karbonhidrat Alımına Dikkat Edin

Gebelik şekerinde de normal diyabetteki gibi en önemli besin öğesi karbonhidratlı (şekerli) besinler. Ancak bu noktada şöyle bir yanlış anlaşılma da olmamalı; karbonhidratlı besinler kan şekerini yükseltir diye, gestasyonel diyabette diyetten çıkartılmaz. Yapılan çalışmalar da göstermiş ki; gebelikte yeterli protein ve yağ alınsa dahi eksik karbonhidrat bebeğin beyin gelişimi üzerinde olumsuz etkiler oluşturur.

Ara Öğünleri Satın Atlamayın!

Gebelik şekeri olanlar nasıl beslenmeli sorusunda dikkat edilecek en önemli husulardan birisi de öğün atlamamaktır. Kan şekerinin düşmesi oldukça sıkıntılı bir durumdur. Gebelik şekerinde şekerin düşmesinin engellenmesinin en güzel yolu sık aralıklarla beslenmektir.

Gebelik şekeri olanlar nasıl beslenmeli;

  • Gebe kalındığındaki kilo miktarı, hamilelik dönemi boyunca alınacak kiloyu belirler.
  • Gebelikte şeker olan kişinin beslenme programı, mutlaka beslenme uzmanı ile hazırlanmalıdır.
  • Gebelik şekeri olan anne adaylarının öğün ve ara öğünler kaçırılmamalı
  • Gebeliği izleyen doktorun önereceği ölçüde fiziksel aktivite yapılmalı
  • Bol su içilmeli
  • Basit şekerlerden uzak durulmalı
  • Kompleks karbonhidratlara ağırlık verilmeli
  • Bol posa tüketilmeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz